Ekološka katastrofa
9

"Tempirana bomba": Kako bačeno ratno oružje truje Baltičko more

I. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Baltik, strateški plovni put koji povezuje velike evropske nacije, sada je jedna od najzagađenijih vodenih površina na Zemlji jer su neeksplodirane granate, bombe, projektili i hemijski agensi ostavljeni u vodi nakon dva svjetska rata.

Odlaganje u more se tada smatralo brzim, sigurnim i jeftinim rješenjem da se riješi neželjene municije.

Već jedno stoljeće, ovo oružje leži na dnu Baltičkog mora, polako ispuštajući otrovne hemikalije uključujući TNT, iperit, fosgen i arsen.

Dok se povjerenik EU za okoliš Virginijus Sinkevičius sastaje s ministrima baltičkih država u Litvaniji kako bi razgovarali o rješenjima, stručnjaci kažu za Euronews da je problem predugo ignorisan.

Ekološka katastrofa

Hemikalije koje se oslobađaju iz municije mijenjaju kiselost i temperaturu morske vode, destabilizirajući ekosisteme. Oni također uzrokuju rak kod mnogih vrsta, a ostaci municije su čak pronađeni u tkivu ribe.

Stručnjaci strahuju da bi konzumiranje ribe ulovljene u blizini odlagališta moglo dovesti do nakupljanja kancerogenih tvari kod ljudi.

Terrance Long, osnivač Međunarodnog dijaloga o podvodnoj municiji, rekao je za Euronews da je potrebna veća svijest javnosti kako bi se izvršio pritisak.

"Podvodna municija ispušta toksine koji štete morskim ekosistemima i ugrožavaju naš morski život. Bilo da ste uporni zagovornik klimatskih promjena ili ne, ovo pitanje utječe na sve nas", rekao je Long.

On je poručio da TNT u municiji može spaliti i izbijeliti korale i stvoriti priliv hranjivih tvari koje izazivaju štetno cvjetanje algi.

"Gas se razgrađuje u neorganski arsen koji se širi morskim dnom, ubijajući sve oko sebe. Hemikalije također utječu na fotosintezu planktona i stopa izlijeganja jaja rakova. Takva je situacija danas na Baltiku. Ne možemo spasiti mora ako ne prihvatimo realnost u vodi", dodao je.

Iako su naučnici decenijama pružali dokaze koji potkrepljuju takve zabrinutosti, političari su odugovlačili s obzirom na poteškoće u definisanju zakonskih obaveza za zaboravljeno oružje.

I dok je javnost akutno svjesna opasnosti od zagađenja plastikom i mikroplastikom u našim okeanima, malo se zna o opasnostima bačene municije za sigurnost životinja i ljudi.