Predložen pritvor
29

Akcija "Zadruga": Par Đalić uzimao do 10 posto od uplaćene sume za usluge pranja novca

Piše: M. N.
(Foto: N.G./Klix.ba)
Na Kantonalnom sudu u Sarajevu održano je ročište o određivanju pritvora osobama koje su u srijedu uhapšene u okviru akcije "Zadruga". Tužilaštvo KS zatražilo je pritvor za devet osumnjičenih osoba.

Pritvor je predložen za Enisu i Sanela Đalića, Huseina Borišića, Adnana Karahasana, Nihada Bilića, Salihu Dervišević, Hadisa Kusturu, Alija Kadrića i Ramiza Durakovića zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, prikrivanje dokaza i opasnosti od ponavljanja krivičnog djela.

Za Enisu Đalić, Borišića i Durakovića pritvor je predložen i zbog opasnosti od bjekstva. Kako Tužilaštvo istaklo na ročištu, Đalić i Borišić imaju državljanstvo Crne Gore, dok je tokom istrage otkriveno da je i Duraković upisan u registar državlja te zemlje, ali je prilikom ispitivanja u Tužilaštvu i MUP-u KS kazao kako ima samo državljanstvo BiH.

Tužilaštvo je u svom prijedlogu navelo kako su svi osumnjičeni svjesno i svojom voljom postali članovi organizovane kriminalne grupe i terete se za organizirani kriminal u vezi s pranjem novca i zloupotrebom položaja ili ovlasti.

Kao vođe ove grupe, tvrdi Tužilaštvo, bračni par Đelić registrovao je agencije za posredovanje u zapošljavanju "Eslider" i "Leading" (radila do septembra 2016. godine) u okviru koje su navodno falsifikovali uvjerenja sa fakulteta koja potvrđuju da su osobe na koja su uvjerenja glasila studenti i đaci, a s ciljem da prikažu kako njihova agencija ima članove/kandidtae za zaposlenje. Potom su s ostalim osumnjičenima navodno sklapali ugovore o pružanju usluga na imena studenata i đaka, a potom su drugi osumnjičeni putem svojih firmi uplaćivali novac na račun agencija.

Tužilaštvo tvrdi da je bračni par Đalić potom taj novac skidao s računa firme i vraćao osumnjičenima, uz proviziju od osam do 10 posto. Na ovaj način pravna lica su izbjegavala plaćanje poreza državi, kao i ostalih dažbina, odnosno vršilo se pranje novca. Tužilaštvo navodi kako su na ovaj način pribavili za sebe više od 40 miliona KM, te oštetili budžet za oko 30 miliona KM.

Tokom istrage pronađeno je 4.000 uvjerenja od kojih je samo 75 sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu, ali je utvrđeno da fakulteti UNSA ne izdaju uvjerenja sa sadržajem kakav je bio naveden u onim koje je posjedovala agencija. Također, provjerom je utvrđeno da većina tih studenata nije radila ili nije nikada radila za nijednu od agencija u vlasništvu bračnog para Đalić.

Tužioci su također naveli kako su pojedini osumnjičeni tokom ispitivanja otkrili način na koji su vršena ova krivična djela, te su potvrdili kako nikada nisu naručivali poslove od agencija već da za njih znaju kao za firme za "izvlačenje" novca.

Naglašeno je da se povezanost svih sumnjičenih utvrdila i presretnutim telefonskim razgovorima, ali nije navedeno u kom vremenskom periodu su osumnjičeni prisluškivani. Osumnjičeni su bili u kontaktu sa bračnim parom Đalić direktno ili putem posrednika.

Također, dokumentacija i pečat firme nisu pronađeni u prostorijama agencije. Naglašeno je da istraga još traje, te da ima još osoba koje su sarađivale s ovom grupom.

Odbrana osumnjičenih se usprotivila navodima Tužilaštva navodeći kako nije dokazana osnovana sumnja, te da ne postoji razlozi za određivanje pritvora njihovim branjenicima.

Danas su predložene i mjere zabrane za Milana Bralovića, Igora Mišića, Hasana Loju, Senada Biberovića, Srđana Badrova, Dubravka Vukadina i Maju Bralović Smith.