BiH
0

Deminerski timovi FUCZ-a očistili blizu 68.000 m² sumnjive površine

Klix.ba
Četiri deminerska tima Federalne uprave civilne zaštite (“Mostar B”, “Livno B”, Deminerski tim za tehničko izviđanje i “Sarajevo B”), završili su deminiranje regionalnog puta R-851 Konjsko-Karamanovi klanci-Gornja Drežnica koji se nalazi na tromeđi između Jablanice, Posušja i Mostara i očistili ukupnu površinu zadatka od 67.964,00 m² sumnjive površine.

Prije početka izvođenja deminerskih operacija osigurani su uslovi za eventualnu medicinsku evakuaciju ranjenih uz pomoć helikoptera Oružanih snaga BiH zbog kopnene udaljenosti do bolnice u Mostaru. Uređeni su heliodromi na dvije lokacije, kao i helidrom za slijetanje helikoptera na objektu Kantonalne bolnice "Dr. Safet Mujić" u Mostaru. Osim toga, izvršena je dodatna obuka deminerskog osoblja u pogledu upoznavanja sa postupcima i procedurama u slučaju aktiviranja i korištenja helikopterskog transporta povrijeđenih deminera.

Po potrebi su u ovoj operacije deminiranja bili uključeni i Mašinski tim za uklanjanje ruševina (Plant tim) sa oklopnim bagerom radi uklanjanja obrušenog kamenja na stazi puta, kao i za skidanje površinskog sloja kojeg su demineri prethodno pregledali. Radovi na ovom deminerskom radilištu izvedeni su manuelnom metodom (metal detektor-pipalica) i to iz oba pravca trase puta.

Loše vremenske prilike uslovile su prekid radova i zimsku pauzu u periodu od kraja decembra 2016. do polovine februara 2017. godine, kada je na zadatku angažovan deminerski tim "Sarajevo B" jer u tom periodu nisu mogli raditi na deminerskom zadatku na brdu Žuč u Sarajevu, a deminerski timovi iz Mostara povučeni su na druge zadatke u Mostar i u Čapljinu.

Početkom marta 2017. godine na ovom zadatku je ponovo angažovan deminerski tim sastavljen od deminera iz mostarskih timova, a od polovine aprila i deminerski tim "Livno B" koji su radili iz pravca Blidinjskog jezera. Krajem aprila u dogovoru sa Regionalnim uredom BHMAC-a Mostar izvršeno je uzorkovanje prvog dijela zadatka prvenstveno zbog bujanja vegetacije i oslobađanja markirnog materijala koji je korišten za obilježavanje dostignutih granica na deminerskom zadatku.

Na zadatku je pronađeno 11 mina, i to: sedam PT mina TMM-1, tri PP mine PMR-Čapljinka i PP mina MRUD.

S obzirom na sve specifičnosti ovog deminerskog zadatka, kao što su: položaj (uski, trakasti, dugačak zadatak), udaljenost od magistralnog puta M-17 Sarajevo-Mostar (oko 16 km) i do najbliže bolnice, te prisustvo protivpješadijskih i protivtenkovskih mina i činjenicu da je 1995. godine vojnik SFOR-a vozilom aktivirao protivtenkovsku minu pri čemu je stradao, ovo je bio jedan od najsloženijih deminerskih zadataka na području Federacije BiH.

Čišćenjem ove lokacije koja je predata na korištenje Gradu Mostaru uspostavljena je komunikacija sa mjestima Rakitno i Posušje i dalje prema Republici Hrvatskoj, kao i prema turističkoj destinaciji na Blidinju.