Zaštitite se
5

Znate li šta je detoks podataka? U doba smartphonea i Facebooka izuzetno je važan

S.H.P.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Ukoliko osjećate da internet i društvene mreže otkrivaju skoro svaki detalj vašeg privatnog života, vrijeme je da napravite detoks podataka.

Iako možda smatrate da su vaši privatni podaci zaštićeni kada je internet u pitanju, ma koliko bili oprezni nemoguće je u potpunosti zaštititi svoju privatnost. Praktično svaka web stranica ili elektronski uređaj sada zahtijevaju unos imena, datuma rođenja, podatke o kreditnoj kartici i slično.

Osim toga tehničke kompanije nemilosrdo prate naše interese, lokaciju, dob, spol, nacionalnost i sve ostalo što se može koristiti za kategorizaciju i oglašavanje. Svo ovo uhođenje može biti veoma uznemirujuće. Kako bi vam pomogli u rješavanju ovog problema Tactical Tech i Mozilla pokrenuli su 2017. godine Data Detox Kit koji vam pomaže da očistite sav digitalni nered koji ste napravili.

Data Detox Kit definitivno vrijedi proći ako možete, međutim neki nemaju ni volje ni želje da prođu kroz cijeli proces.

Mi vam donosimo četiri načina kako da detoksirate svoje podatke uz minimalan napor.

Čistite aplikacije

Vaš telefon je vjerovatno pun aplikacija koje više ne koristite. Sada je vrijeme da ih se riješite. Aplikacije ne samo da vam usporavaju telefon nego prikupljaju i mnogo informacija o vama. Brisanje aplikacija koje ne koristite pojačava sigurnost, ali vam i oslobađa prostor na telefonu za korisnije stvari.

Isključite svoju lokaciju

Vaš telefon ne mora imati stalno uključenu lokaciju. Podaci o vašoj lokaciji daju puno više informacija nego što možete zamisliti. Praćenjem vaših kretanja, lako se može odredi ne samo gdje radite već i gdje volite kupovati, pa čak i gdje živite. Razmislite o tome da lokaciju uključite samo onda kada vam je potrebno koristiti kartu. Osim toga kada isključite lokaciju baterija će vam duže trajati.

Upravljanje lozinkama

Iako vam se upravitelj lozinkama može zvučati kao loša ideja, ukoliko ga ne upotrebljavate vaša cyber higijena je lošija nego što ste mislili da jeste. Budimo realni: Koliko nas zapravo koristi drugu lozinku za svaki račun koji posjedujemo? Pamćenje desetine različitih lozinki gotovo je nemoguće, zbog toga većina ljudi koristi male lozinke (obično datum rođenja). Pa ukoliko vam je hakiran jedan račun onda će biti ugroženi i svi ostali.

Upravitelji lozinki brinu se o ovom problemu. Sve što morate zapamtiti je glavna lozinka, a ako vam je čak i to previše neki upravitelji lozinki nude i potvrdu s otiskom prstiju ili lica.

Očistite svoje društvene mreže

Naši računi na društvenim mrežama neprestano prikupljaju podatke o nama, od informacija poput našeg imena do detalja gdje kupujemo kolače. Na taj način mnogim ljudima dajete informacije o svom životu, a da toga niste ni svjesni.

Osim toga i mnoge oglašivačke kompanije mogu stvoriti precizan profil o vama praćenjem koja web mjesta posjećujete, grupe čiji ste član, mjesta koja ste obišli i ljude koje ste označili.

Da bi ovo izbjegli najbolje bi bilo da deinstalirate aplikacije društvenih mreža. Ukoliko ne možete deinstalirati svoj profil onda zaronite u postavke privatnosti i odredite ko može vidjeti vaše postove, stvari na kojima ste označeni i ko vas može naći na osnovu broja telefona i maila.

Razmislite i o onome što objavljujete, ne moraju svi znati gdje idete i šta radite. Obrišite i sve oznake sa fotografija.

Na kraju, ne upotrebljavajte račune na društvenim mrežama za prijavu na druge web lokacije, radije izradite zaseban račun.