Farmaceuti prate mutaciju
51

Oxfordova vakcina bi trebala biti učinkovita protiv novog soja koronavirusa

FENA
Testiranje Oxfordove vakcine (Foto: EPA-EFE)
Testiranje Oxfordove vakcine (Foto: EPA-EFE)
Vakcina protiv koronavirusa koju su zajedno razvili farmaceutska kompanija AstraZeneca i Univerzitet Oxford trebala bi biti djelotvorna protiv novog soja koronavirusa.

Kako je kazao britanski proizvođač lijekova AstraZeneca Plc, u toku su studije koje će u potpunosti istražiti utjecaj mutacije virusa.

"AZD1222 (kandidat za vakcinu AstraZeneca) sadrži genetski materijal proteina spiralnog virusa SARS-CoV-2, a čini se da promjene genetskog koda koje se vide u ovom novom virusnom soju ne mijenjaju strukturu proteina spike", pojasnio je za Reuters predstavnik AstraZeneca-e.

Proizvođači lijekova pokušavaju testirati svoje vakcine protiv COVID-19 na novi brzo šireći soj virusa koji je registrovan u Velikoj Britaniji, što je najnoviji izazov u vratolomnoj utrci za suzbijanje pandemije.

"Kroz vakcinu AZD1222, imunološki sistem tijela osposobljen je za prepoznavanje mnogih različitih dijelova proteina, tako da može eliminirati virus ako bude kasnije izložen", dodao je predstavnik AstraZenece.

Mutacija poznata kao B.1.1.7 loza može biti i do 70 posto zaraznija i izazvala je haos u Velikoj Britaniji, jer je uslijedio val zabrana putovanja koji remete trgovinu s Evropom i prijete daljnjom izolacijom otočne države.

Vakcina AstraZeneca-Oxford smatra se vitalnom za zemlje s nižim prihodima i one u vrućim klimatskim uslovima jer je jeftinija, lakša za transport i može se dugo skladištiti na normalnim temperaturama frižidera.