Realno mi nemamo adekvatne studijske programe na fakultetima a dodatno su i male upisne kvote. Ako se hoće ulagati u tazvoj industrije znanja onda treba mijenjati nastavne programe već od osnovne škole. Po završetku srednje škole bi trebali već imati juniore programere. Kod nas se čeka fakultetski studij a oni su na mnogim tehničkim fakultetima: 1) izgubljenog fokusa, 2) nedovoljno praktični i 3) predugi.
@kemalba Za druge fakultete ne znam , ali sto se tice ETF Sarajevo sa obzirom na sredstva kojim raspolazu, poprilicno solidan odsjek.Ono sto ljud ne shvataju da kada zavrsis tehnicki fakultet, nisi automatski programer, jer kompjuterske znanosti su mnogo siri pojam od samog programiranja, naravno ima tu i programiranja, ali isto tako matematike, arhitekture racunara, mreza, sigurnosti , racunarske grafike, ugradbenih sistema itd.Tako kada zavrsis fakultet tipa ETF nisi programer , vec covjek koji zna dosta siroko polje i kasnije se u odredjenoj oblasti usavrsava , to nije bitcamp gdje radis 6 mjeseci konstantno na jednom jeziku i dobijes kasnije posao, na kraju krajeva na tom principu rade fakulteti tipa MIT, Harvard niko od njih ne "proizvodi" programere vec inzenjere iz oblasti kompjuterskih znanosti, ti se kasnije usavrsavas u oblasti Machine Learning, Umjetne inteligencije , data science, software inzenjeringa itd.Nazalost u Bosni firmama samo trebaju programeri koji ce raditi outsourcing projekte , vecinom web stranice i takve stvari, ne radi se tu nista napredno ili revolucionarno, kao u firmama tipa Google, Facebook itd.Nazalost danas se pokusavaju za pola godine do godinu "napraviti " programeri, pa zato imamo toliko problema sa sigurnoscu, losim softverom itd.
Ja mislim da FIT za sad ima najbolji program sto se tice IT edukacije, samo sto je istina da traje dugo dok ti srednju skolu zavrsis, pa onda dok na FITu dodjes negdje do treće godine tek tad mislim da imaš dovoljno edukacije da budeš neki junior developer. Mislim da na fakultetu samo naučiš okvirno da programiraš i imaš dobru podlogu, a tehnologije se razvijaju iz godine u godinu, tako da je u IT-u opet potrebno da se dodatno specijaliziraš i edukuješ, a realno, to možeš i bez fakulteta.
Prikaži sve komentare (89)