Sarajevska skijališta
61

ZOI'84: Posljednja sezona je finansijski jedna od najboljih, pravimo promjene

B. R.
Jasmin Mehić, direktor ZOI'84 (Foto: D. S./Klix.ba)
Jasmin Mehić, direktor ZOI'84 (Foto: D. S./Klix.ba)
Iz sarajevskog preduzeća ZOI'84 su poručili da im je posljednja sezona finansijski jedna od najboljih sezona.

Kako su saopćili, na današnjoj konferenciji za medije zajedno su s NLB bankom predstavili realizovane i planirane projekte, kao i koncept novog master plana koji definiše strateški razvoj i planirana infrastrukturna ulaganja u olimpijske centre Bjelašnica i Igman.

"Sezona 21/22 bilježi najbolje rezultate u historiji ZOI'84"

Istakli su da je trenutna uprava ovog preduzeća preuzela upravljanje Olimpijskog centra Bjelašnica i Igman u aprilu 2021. kada je, kako su naveli, zatekla nepripremljene investicione planove i budžet za razvoj skijališta. Ocijenili su da su uz podršku Vlade Kantona Sarajevo i Ministarstva privrede Kantona Sarajevo u kratkom roku realizovali sve ranije najavljene projekte, kao i da su napravili plan daljeg razvoja.

"Sezona 21/22 je jedna od finansijski najboljih sezona, što je važno, jer to nam osigurava planiranje dugoročnih investicija i realizaciju novih razvojnih projekata. Tek smo na sredini januara i imamo već 50 dana skijanja iza sebe, a dobri vremenski uslovi omogućili su da otvorimo prvi u regionu skijašku sezonu. Iako planirane investicije za ovu sezonu nisu bile dovoljne da bi zadovoljili sve potrebe naših korisnika, uspjeli smo realizovati sve planirane najavljene manje projekte te pokazati da razvoj skijališta ide u pravom pravcu. Za narednu sezonu planirane su investicije u vrijednosti od 15 miliona KM, što predstavlja najveća ulaganja od 2016. Pored planiranih investicionih projekta, radimo na razradi novih, a ključno je povezivanje Bjelašnice i Igmana. Između Bjelašnice i Igmana postoji zaštićeno područje prašume Ravna vala, koje ovaj lokalitet čini posebnim te aktivno radimo na iznalaženju najboljeg načina kako da pomirimo zaštitu okoliša i razvoj skijališta. Kad je riječ o planiranim projektima za narednu sezonu, između ostalog, radit će se na izmještanju instalacije četvorosjeda, gradnji novog lifta Kolijevka i infrastrukture za djecu, nadogradnji sistema vještačkog osnježenja, što se pokazalo jako važnim u slučajevima kada imamo manje snježnih padavina, kao što je ove godine. Bjelašnica nema dovoljno svojih izvora vode i dotok vode dug više od 25 kilometara osiguravamo sa Treskavice, što predstavlja jedan od najizazovnijih infrastrukturnih projekata. I dalje ulažemo maksimalne napore u dalji razvoj skijališta, učimo iz iskustva koje stičemo te stvaramo kvalitetniji tim koji će još bolje odgovoriti na sve izazove", rekao je direktor ZOI'84 Jasmin Mehić.

Istaknuto je da su pozitivne promjene u ski-centrima prepoznali skijaši i snowboarderi, a u prilog tome govori i, kako je navedeno, rekordna posjećenost skijališta i prodaja karata koja je prošli mjesec u poređenju s decembrom 2020. veća za 162 posto.

Napomenuto je da je tokom proteklog vikenda, 15. i 16. januara, na Bjelašnici i Igmanu skijalo 5.500 skijaša, što predstavlja, kako je saopćeno, rekordnu posjećenost.

Tvrdi se da se aktivno radi i na unapređenju skijaških staza uz podršku vodećih regionalnih stručnjaka. Značajnim pozitivnim promjenama pridonio je Marko Bošnjak, koji je ove sezone savjetnik sa razvoj skijališta.

Za Bošnjaka je istaknuto da iza sebe ima više od 15 godina iskustva u takmičarskom skijanju te više od 25 godina trenerskog iskustva. Napomenuto je da je bio zvanični trener 10 olimpijaca, uključujući i najzvučnija imena iz svijeta skijanja - Ivicu i Janicu Kostelić.

Naglašeno je da je riječ o dvostrukom zimskom olimpijcu i učesniku svjetskih prvenstava - Svjetskog kupa i FIS-a. U ZOI'84 su naveli da je od 1996. intenzivno uključen u razvoj skijališta i skijaških kampova u Hrvatskoj i Austriji te da je dio grupe koja je inicirala održavanje Svjetskog kupa 2005. na Sljemenu.

"Glavni razlog mog dolaska u Olimpijski centar Bjelašnica i Igman je razvoj potencijala koje Bjelašnica i Igman posjeduju, kako bi se pozicionirali kao vodeće skijaške destinacije. Zajedno sa timom ZOI'84, koji čine iznenađujuće kvalitetni i sposobni profesionalci, radimo na poboljšanju kvaliteta staza i njihovom proširenju, unapređenju vertikalnog transporta i optimizaciji radnih procesa. Posebnost Bjelašnice i Igmana se ogleda u stečevini Olimpijskih igara iz 1984., koja omogućava podlogu za razvoj takmičarskog i rekreativnog skijanja. Naša obaveza, ali i zadovoljstvo jeste da dovedemo Olimpijski centar Bjelašnica i Igman na nivo svjetskih skijališta i strateški radimo na tome", rekao je Bošnjak.

Marko Bošnjak (Foto: D. S./Klix.ba)
Marko Bošnjak (Foto: D. S./Klix.ba)

Osim njega, u ovoj sezoni timu ZOI'84 pridružio se i Milan Šmon koji 35 godina uređuje staze za takmičenje Svjetskog kupa za skijašice - "Zlatna lisica" na Pohorju u Sloveniji.

Novim master planom definisano povezivanje Bjelašnice i Igmana, gradnja novih staza, gondola i liftova

Iako je ova sezona donijela, kako je istaknuto, brojne pozitivne pomake u Olimpijskom centru Bjelašnica i Igman, iz ZOI'84 su poručili da prave promjene te da se zadovoljavajući rezultati mogu očekivati tek strateškim pristupom i planiranim investicijama.

Predstavljanje rada ZOI'84 (Foto: D. S./Klix.ba)
Predstavljanje rada ZOI'84 (Foto: D. S./Klix.ba)

Podsjetili su da posljednji master plan za Bjelašnicu i Igman datira iz 1982. s određenim korekcijama rađenim proteklih godina, a sada će olimpijske planine prvi put dobiti, kako je naglašeno, novi savremeni plan razvoja prilagođen potrebama skijališta, a koji se radi uz podršku stručnjaka iz Austrije.

Master planom kao prioritet je definisano povezivanje Bjelašnice i Igmana, jer jedino uvezivanje ova dva skijaška centra može, kako su ocijenili, osigurati dugoročnu održivost i razvoj. Novim prostornim planom predviđena je izgradnja nove infrastrukture i kreiranje novih sadržaja za zimski i ljetni turizam.

Predstavljanje rada ZOI'84 (Foto: D. S./Klix.ba)
Predstavljanje rada ZOI'84 (Foto: D. S./Klix.ba)

"Konkretno, u planu je proširenje i povezivanje postojećih staza, produženje liftova Kolijevka i BY, gradnja novog lifta‘BX i Kolijevka, gradnja novih građevina na vrhu BY i na međustanici, gradnja via ferrate na Kotlovima, pravljenje novih staza ka Igmanu i nove žičare na lokaciji Kolijevka u pravcu Igmana. Novim master planom predviđena je i gradnja prve gondola u Olimpijskom centru Bjelašnica", obrazložili su u ZOI'84.

Predsjednica Uprave NLB Banke Sarajevo Lidija Žigić je istakla koje još pogodnosti mogu očekivati posjetitelji sarajevskih skijališta.

Lidija Žigić, predsjednica Uprave NLB Banke Sarajevo (Foto: D. S./Klix.ba)
Lidija Žigić, predsjednica Uprave NLB Banke Sarajevo (Foto: D. S./Klix.ba)

"I ove godine smo, u saradnji sa ZOI'84 i kompanijom Mastercard spremno dočekali sezonu. Korištenjem bilo koje Mastercard kartice u Bosni i Hercegovini posjetioci Igmana i Bjelašnice mogu ostvariti atraktivan popust od 20 posto na dnevne karte za skijanje, a uz NLB Pay mobilnu aplikaciju, pored popusta na karte za skijanje,, NLB klijenti mogu ostvariti i pogodnosti na iznajmljivanje opreme za skijanje i ski servis. Za ljubitelje planine smo sa ZOI'84 osigurali i besplatan prijevoz u prepoznatiljvo brendiranom autobusu kako bi mogli uživati u ljepotama naših olimpijskih planina. NLB Banka je ove godine podržala Live Stage Festival u organizaciji Stage Productiona na Bjelašnici, koji okuplja poznate muzičke izvođače svakog vikenda u januaru. Nismo zaboravili ni naše najmlađe, pa ćemo tako i ove godine podržati skijaški klub Skiiks, mladi klub koji vrijedno priprema djecu i omladinu za sportska takmičenja te organizuju skijaške trke i slične događaje", navela je Žigić.