Slab napredak
62

Evropska komisija objavila izvještaj o BiH za 2021. godinu: Targetirani ključni problemi

S. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Evropska komisija objavila je svoj Izvještaj o Bosni i Hercegovini za 2021. godinu, u okviru razmatranja cjelokupne situacije evropskih integracija na Zapadnom Balkanu.

Iako se u značajnijem dijelu Izvještaja uočava slab ili nikakav napredak Bosne i Hercegovine u ispunjavanju obaveza iz 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, ali na način da se jasno identificiraju institucije koje su odgovorne za zastoj u reformama.

U okviru Kriterija iz Kopenhagena za pristupanje Evropskoj uniji, koji sadrže tri dijela: politički, ekonomski i institucionalni, razmotren je i trenutni napredak Bosne i Hercegovine.

Ističe se da zakonodavni i izvršni organi vlasti imaju mali napredak u odnosu na ispunjavanje uvjeta iz Mišljenja Evropske komisije. U tom pogledu, Bosna i Hercegovina zbog unutarnje političke polarizacije još uvijek ima svoj Ustav koji je u suprotnosti s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i temeljnim slobodama, zbog neprovođenja pet presuda Evropskog suda za ljudska prava.

Iako je formirana Interresorna radna grupa, koja ima zadatak da ponudi izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, ona to nije učinila, zanemarujući preporuke Ureda za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Venecijanske komisije i Ureda Vijeća Evrope za borbu protiv korupcije (GRECO).

Od Bosne i Hercegovine se traži da izvrši ustavne reforme na takav način da se svakom građaninu garantiraju jednaka prava, da se eliminira svaka diskriminacija i nejednakost na individualnom nivou, kako bi se mogli ostvariti evropski standardi u izbornom sistemu. Posebno je neprihvatljiva diskriminacija po etničkoj pripadnosti i mjestu prebivališta, što se, također, očekuje da vlasti u Bosni i Hercegovini izmijene.

Također, traži se da i sistem obrazovanja bude inkluzivan, da se svakom građaninu omogući jednak pristup te da se eliminira dosadašnja praksa "Dvije škole pod jednim krovom". Rad Centralne izborne komisije se ocjenjuje kao profesionalan, nepristrasan i proaktivan, pored niza pritisaka kojima je bila izložena tokom održavanja Lokalnih izbora iz 2020. godine.

U okviru ekonomskog kriterija, Evropska komisija u svom izvještaju smatra kako vlasti entiteta Republika Srpska pružaju nepotreban otpor unapređenju ekonomskog sistema i bosanskohercegovačkog tržišta koje ostaje fragmentirano, a što nije u skladu s evropskom pravnom stečevinom, niti pristupnim EU standardima. Ističe se pozitivna uloga Predsjedništva Bosne i Hercegovine radi donošenja odluke o pridruživanju Protokolu 6 CEFTA-e, što je bio uslov za pristupanje Zajedničkom regionalnom tržištu (CRM), koje je zaživjelo nakon Samita u Sofiji novembra 2020.

Ekonomski projekt "Otvorenog Balkana" nije spomenut u Izvještaju Evropske komisije, već se isključiva prednost daje formiranju Zajedničkog regionalnog tržišta (CRM).

Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala ocijenjena je kao nedovoljna, u čemu se očekuje reforma pravosudnog sistema, koja treba uvažiti smjernice iz "Priebeovog izvještaja". Posebno je vidan nedostatak aktivnog angažmana Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u okviru donošenja reformskih zakona, kao što je to Zakon o javnim nabavkama BiH, koji je još uvijek na čekanju, reforma VSTV-a kroz donošenje novih zakona i poboljšanje Zakona o sukobu interesa.