Ročište u Sarajevu
102

Tužilaštvo i odbrana jedinstveni: Izručenje Zdravka Mamića ne bi bilo zakonito

I.Č.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
O izručenju bivšeg čelnika Dinama Zdravka Mamića Hrvatskoj su na današnjem ročištu Suda BiH gotovo istovjetna stajališta imali Tužilaštvo BiH i odbrana. Sud BiH će, kako se pretpostavlja, konačnu odluku o izručenju donijeti u narednih desetak dana, iako su pretpostavke da ostaje u BiH.

U Bosni i Hercegovini su Zdravku Mamiću, kao bh. državljaninu, produžene mjere zabrane te se još uvijek javlja u policijsku stanicu u Čitluku. Hrvatska, s druge strane, traži izručenje po optužnici koja je pred Županijskim sudom u Osijeku potvrđena u maju kada mu je zbog toga određena i mjera pritvora.

Tužilaštvo i odbrana su na današnjem ročištu imali gotovo istovjetne stavove o izručenju Mamića, napominjući da ono što mu se stavlja na teret prema bh. pravosuđu ne odgovara krivičnom djelu i da su krivična djela počinjena prije nego što je potpisan ugovor o izručenju između BiH i Hrvatske.

Tužiteljica Tužilaštva BiH je problematizovala i samu optužnicu podignutu protiv Mamića, napominjući da se sav sadržaj odnosi na eventualne buduće transfere.

"Uslov da bude izručen stranoj državi jeste da se krivično djelo za koje ga se tereti bude propisano kao krivično djelo u BiH, što nije slučaj ni s krivičnim zakonom FBiH, ni RS-a, ni Brčko distrikta", kazala je Tužiteljica.

Advokat Zdravko Rajić je na ročištu također kazao da se ugovor o izručenju između BiH i Hrvatske već treću godinu zaredom ne primjenjuje zbog različitog tumačenja tog ugovora.

"BiH zakonski ne bi trebalo da izručuje svoje državljane. Ako se već ne primjenjuje ugovor između BiH i Hrvatske, onda treba da se primjenjuje zakon", kazao je Rajić, dodavši da ne vidi razlog da po bilo kom osnovu Mamić bude izručen Hrvatskoj.

Zdravko Mamić je na ročištu istakao da već 14 mjeseci sarađuje s bh. pravosuđem, da mu je imovina blokirana i da će naći način da se oduži svom advokatu.

Odbrana je tražila da se Mamiću u potpunosti ukinu mjere zabrane, "bar da se više ne javlja policiji u Čitluku".