Imunizacija
94

Može li se predozirati antitijelima i da li njihova količina uslovljava primanje booster doze?

R. D.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Primanje treće, dodatne ili booster doze vakcine protiv koronavirusa aktualno je pitanje u cijelom svijetu, tako i kod nas. Mnogi tu odluku dovode u vezu s količnom antitijela koja se u organizmu nalazi, ali to po stručnjacima ne bi trebalo biti presudno.

U susjednoj Hrvatskoj povukla se posebna stručna rasprva kad je nedavno ministar zdravstva Vili Beroš izazvao prilične nedoumice oko vakcinisanja trećom dozom. On je javno rekao da se nedavno testirao i da ima iznimno visok broj antitijela pa mu treća doza nije preporučena. Beroš je kazao da ima oko 40.000 antitijela, ali vrijednosti se razlikuju ovisno od testa do testa.

"Struka će odrediti kako dalje. Moje mišljenje je da, s obzirom na to da nema kontraindikacije za primjenu vakcina s obzirom na količinu antitijela, a poglavito u kontekstu dolaska omikrona, ipak ne bi trebala biti preporuka da se testira na antitijela prije booster doze", rekao je Beroš tom prilikom.

Eksperti imunologije imali su pak drugačiji stav, a i posljednje preporuke u Hrvatskoj, kao i u našoj zemlji govore drugačije. Imunolozi su složni kako je šest mjeseci nakon druge doze vakcine protiv korone potrebno dovakcinisanje booster dozom, a prije nekoliko dana su izašle preporuke po kojima se već nakon tri mjeseca od druge doze može vakcinisati booster dozom. Sad se postavlja pitanje može li test na antitijela otkriti kada je tačno vrijeme za booster dozu, a kako kaže struka, odgovor je da ne može.

"Ja svojim pacijentima savjetujem da se svakako vakcinišu booster dozom. Po meni i po službenom stavu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ne propisuje se serološko testiranje na antitijela prije vakcinisanja booster dozom. Stvar je u tome što niko nikad nije napisao koliko je antitijela gornja, a koliko donja granica da bi se znalo po tome koliko je antitijela potrebno imati, pa da se ne treba uzeti booster doza. Brojne su metode i granične vrijednost", rekao je predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva, dr. Miroslav Venus pisao je o tome Index.hr.

Njegovo je mišljenje da se ne treba obazirati na serološke testove, jer one mogu reći samo koliki broj antitijela ima neka osoba, ali ne i koliko kvalitativno dobra ta ista antitijela.

"Da bi se to postiglo, treba još napraviti neutralizacijski test, a to se ne radi rutinski. Ako imate velik broj antitijela, onda je sigurno da će većina biti dobra, ali koliko je to zapravo sigurno ili ne, nitko još nije rekao. Ključno je da se kaže da moramo ujednačiti metodu, npr. ako imate 100 i više antitijela, da to onda znači da imate zaštitu, a ako imate manje, onda ne. Problem je što to nije utvrđeno", naglasio je dr. Venus.

Zaključuje kako je booster dozu svakako preporučljivo uzeti, jer se antitijelima ne može predozirati.

Beroš se kasnije "posuo pepelom", izvinuo se zbog izjava o trećoj booster dozi u svom slučaju. Sada poziva na treću dozu i najavljuje kako će je i on sam ipak primiti.

"Ukoliko sad neko broji koliko je tko puta bio vakcinisan, izgubit ćemo se u svemu tome i zato moje izvinjenje ako sam i sam doprinio tome. Stoga ću ja primiti treću dozu koja bi mi trebala omogućiti, ne samo meni nego svima nama dodatnu zaštitu protiv nove varijante", kazao je Beroš tom prilikom.

Vakcinisanje rećom dozom uvelike je krenulo i kod nas, a upravo ovakve dileme česte su kod odlučivanja da li se vakcinisati trećom dozom.