0

VIDEO / Nogometašice Japana svjetske prvakinje

FENA
Nogometašice Japana osvojile su naslov svjetskih prvakinja.

U finalu 6. svjetskog prvenstva u Njemačkoj, Japan je u Frankfurtu boljim izvođenjem penala pobijedio dvostruke svjetske prvakinje Amerikanke sa 5:3. Rezultat nakon 90 minuta igre bio je 1:1, a nakon dva produžetka 2:2.

Amerikanke su povele u 69. minuti golom Morgan, a na 1:1 poravnala je Miyama u 81. minuti.

Novo vodstvo reprezentaciji SAD-a donijela je Wambach u 104. minuti, a konačnih 2:2 nakon dva produžetka postavila je Sawa u 117. minuti.

U izvođenju jedanaesteraca junakinja susreta bila je golman japanske reprezentacije Kaihori, koja je odbranila penale Heath i Boxx, dok je udarac sa bijele tačke promašila Lloyd.

Golove iz penala za Japanke, kojima je ovo prva titula prvakinja svijeta, postigle su Miyama, Sakagucki i Kumagai.

Treće mjesto na SP-u osvojile su nogometašice Švedske, koje su u subotu u "malom finalu" savladale Francusku sa 2:1.

Za najbolju igračicu Svjetskog prvenstva proglašena je Homare Sawa (Japan), koja je i najbolji strijelac sa pet pogodaka.