Postizborne kalkulacije
48

Dodik: Čović i ja imamo dogovor, iako ne znam zašto dolazimo u Sarajevo

S. Š. U.
Screenshot: RTRS
Screenshot: RTRS
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik (SNSD) danas je nakon sastanka sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen, kazao kako bez obzira na poruke iz EU, Republika Srpska ne mora ništa, pa ni biti unutar BiH.

Dodik je danas istakao zadovoljstvo zbog činjenice da više neće biti dio državnog Predsjedništva.

"Odbili su i inicijativu za Otvoreni Balkan. Pošto smo razgovarali o nekim tačkama koje su vezane za Berlinski proces, on predviđa da se kasnije uvede mogućnost da se građani Zapadnog Balkana kreću između država sa ličnim kartama. Srbija je već ranije prihvatila jedan takav aranžman vezano za Kosovo. Moja inicijativa bila je i da se dozvoli prolaz gasne interkonekcije između Srbije i BiH, što opet nisu stavili na dnevni red. Fino sam im rekao da se jedino radujem što ih više neću gledati ovdje u Predsjedništvu. Dakle, Predsjedništvo nista nije učinilo, sastavljeno je od predstavnika konstitutivnih naroda, nastavljamo sa tom blamažom vezano za izbor Komšića, bez obzira na neke obećavajuće izjave iz Evrope kao što smo danas mogli čuti od gospođe Von der Leyen koja je izrazila zadovoljstvo činjenicom da je preporučeno da BiH dobije kandidatski status. Ja sam rekao da je to malo, da bi trebali da dobijemo pregovarački status, jer on ima smisla, a ne ovo sad, mogu nas tako zalediti na poziciji kandidatskog statusa narednih 60 godina. Da vam kažem da je Turska u kandidatskom statusu 45 godina. Ovu igru trebamo igrati fer i pošteno. Mi još uvijek imamo želju da idemo evropskim putem, ali da Evropa sve više ima problema, i da oni nama trebaju objasniti sve to", kazao je Dodik.

Kazao je i kako je proteklih godina svjedok, da evropski službenici i ambasadori u BiH govore šta treba da se uradi kako bi država dobila kandidatski status i da tad neće biti Ureda visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu.

"Sve se to naravno zadržava, i mi to moramo da primamo sa dosta rezerve. Odluka nije samo na nama, već na Evropskom vijeću. Nisam baš nešto oduševljen, više to shvatam kao neku vrstu podvale u kojoj se zadržava nelegitimni Schmidt", mišljenja je.

Smatra da je "Predsjedništvo BiH neka rupa, neki bezdan" prije nego mjesto u kojem se odlučuje.

"Ovdje u Sarajevu žele da sve interkonekcije koje bi išle preko Hrvatske stave ovdje u Bosna gas ili BH gas, kako se već zove i upravljaju time, Hrvati to neće i zato mi ne možemo imati ovo. Šta mi imamo s tim? To je stvar partnera u Federaciji koji trebaju to da rješavaju. Nije malo da ovdje dođe predsjednica Evropske komisije i zato sam ja ostao danas ovdje, da joj kažem da vrate Ustav BiH, inače ćemo mi iz ovoga izaći. Nemojte nas izazivati", ponovio je Dodik.

Istakao je kako je Republika Srpska primorana da čeka odluke CIK-a, ali da će se vlada u tom entitetu vrlo brzo formirati, vjerovatno nakon mjesec dana.

"A ovo ovdje, pitanje je treba li uopšte formirati vlast, na ovaj način? Da se zaustavi izgradnja gasovoda, u uslovima kada cijeli svijet vapi za snabdijevanjem, umjesto da smo otvoreni, ovdje se uporno to zaustavlja, i dalje će ovdje Željka Cvijanović predlagati, a oni će odbijati. Zašto se ovdje uopšte dolazi? Ne razumijem", kazao je.

Dodik je govorio i o fomiranju vlasti na nivou BiH te odgovorio na pitanje novinara da li postoji mogućnost da se formira vlast sa "izbornim gubitnicima".

"Postoji, to smo već gledali, vidjet ćemo. Najkonfuznije je u Sarajevu. Vidjeli ste sinoć šta kaže Komšić. Pratit ćemo sve sa HDZ-om, ja i Čović imamo dogovor da ćemo, prije nego što budemo razgovarali sa federalnim odnosno muslimanskim partnerima, apsolutno definisati našu politiku. Kako će se to kretati, ja to ne znam. Vjerujem da ćemo opet imati četiri poslanika u Domu naroda, člana Predsjedništva, možda će to samo ubrzati neke naše odluke, bez obzira na to šta ovi iz Evrope govore. Oni ne mogu sebi pomoći, a ne nama", mišljenja je Dodik.