Regulisanje rada
7

EU pooštrava zakone i uvodi drakonske novčane kazne tehnološkim gigantima

V. K.
EU regulira rad tehnoloških kompanija/Foto:Shutterstock
EU regulira rad tehnoloških kompanija/Foto:Shutterstock
Evropski zvaničnici predstavili su danas nove prijedloge zakona kojima bi se proširila ovlaštenja regulatorima rada tehnoloških kompanija te uvele mnogo veće novčane kazne, saopštili su iz Evropske komisije.
Evropska komisija predstavila je niz nacrta politika koje bi trebale natjerati tehnološke kompanije da promijene svoje poslovne prakse. Ovi zakoni su još jedan u nizu pokušaja da se reguliše rad kompanija kao što su Amazon, Apple, Google, i Facebook.

Velike tehnološke kompanije koje u fokusu svog rada imaju i društvene mreže, suočavaju se s novim obavezama uklanjanja ilegalnog i štetnog sadržaja sa svojih platformi prema nacrtu zakona EU pod nazivom Zakon o digitalnim uslugama.

Drugi prijedlog zakona koji nosi radni naziv Zakon o digitalnim tržištima pooštrio bi pravila koja se tiču stvari koje su dozvoljene kompanijama na tržištu te onih koje im nisu dozvoljene, te bi se na taj način nastojala spriječiti i nelojalna konkurencija.

"Dva prijedloga imaju jednu svrhu: osigurati da mi kao korisnici imamo pristup širokom izboru sigurnih proizvoda i usluga na mreži. I da kompanije koje posluju u Evropi mogu slobodno i pošteno konkurirati na mreži baš kao i izvan mreže", Margrethe Vestager, povjerenik EU za pitanja tehnologije.

Velika Britanija, iako trenutno pregovara o izlasku iz EU, također će biti dio ovih prijedloga. Tehnološke kompanije koje ne uspiju ukloniti ili ograničiti širenje ilegalnog sadržaja suočit će se s novčanim kaznama do 10% njihove godišnje prodaje prema pravilima koja su predložena u utorak.

"Evropa je ponovo ispred svijeta i poduzima prilično dramatične akcije na polju tehnološke regulacije. Ove odluke su daleko ispred svih drugih regija u svijetu", rekao je Thomas Vinje, partner u advokatskoj firmi Clifford Chance sa sjedištem u Briselu.

Ovo nije prvi put da Evropska unija nastoji regulirati rad ovih kompanija. Početkom godine, povjerenik Evropske komisije Thierry Breton izjavio je kako bi se kompanija kao što je Facebook trebala zapravo prilagođavati zakonima Evropske unije, a ne obrnuto.

"Nije na nama da se prilagodimo kompaniji, već da se kompanija prilagodi nama", rekao je tada novinarima Breton, bivši direktor francuskog telekom operatera Orange i francuske tehnološke kompanije Atos.

Novi predloženi zakoni koji se tumače kao najrigorozniji u historiji, ukoliko se usvoje, mogli bi dodatno pojačati pritisak na "veliku tehnološku četvorku", a mnogi zvaničnici kompanija već su se nekoliko puta oglašavali povodom uvođenja novih mjera te su izjavili da bi se zbog toga mogli u potpunosti povući sa tržišta Evropske unije.