Komemoracija u katedrali
1.4k

Završena misa za Bleiburg u Sarajevu, ovo su poruke kardinala Vinka Puljića

N. V.
Foto: Nedjelja.ba
Foto: Nedjelja.ba
U katedrali Srca Isusova u Sarajevu završena je sveta misa za Bleiburg. Za vrijeme mise poslate su poruke nužnosti poštovanja i sjećanja na žrtve.

Misa je počela u 12:15, a za vrijeme obreda se obratio i vrhbosanski nadbiskup Vinko Puljić koji je predvodio ceremoniju.

On je poručio da se žrtve ne smiju zaboraviti, a da je cilj molitve pokazati poštovanje.

"Biti prisutan i sudjelovati na ovoj svetoj misi za žrtve Bleiburškog polja ne može se bez posebnih drhtaja srca i osjećaja duše", započeo je Puljić svoje obraćanje kazavši kako se ujedno u srcu budi poštovanje i osjećaj pouzdanja u Boga.

"Želimo da nas molitva pročisti od svih gorkih osjećaja i negativnih naboja koji se javljaju pri sjećanju na žrtve. Sabrani smo u molitvi da pokažemo poštovanje i da čuvamo sjećanje", dodao je on.

Osvrnuo se i na trenutnu situaciju kada je u pitanju poštivanje umrlih, te je citirao svetog Ivana Pavla II čije oči na statui je neko prekrio povezom u znak protesta protiv održavanja ove mise.

"Sadašnjost sve čini da gurne u stranu vrijednost žrtava", poručio je Puljić citirajući riječi svetog Ivana Pavla u kojima govori da je sudbina mira povjerenja institucionalnim formama i solidarnosti srdaca.

Kardinal Puljić potom je progovorio o potrebi poštivanja žrtava:

"Humana kultura, bila kršćanska ili poganska, oduvijek je gajila posebno poštovanje prema pokojnicima i njihovim grobovima. Nažalost, tamo gdje je zavladala mržnja, izgubio se taj osjećaj poštovanja. Mi ne možemo zaboraviti svoje pokojne, bilo da su prirodnom smrću umrli, a pogotovo ako ih je mržnja ubila. Posebno ne možemo zaboraviti one koji su završili svoj zemaljski život u tako teškim prilikama, bili mučeni, i kojima je na nečovječan način oduzet život. Tko izgubi poštivanje prema takvim žrtvama, pitamo se koje i kakve vrijednosti u sebi nosi? Bojim se živjeti s ljudima kojima ništa nije sveto ili koji su sposobni gaziti po tuđim svetinjama.“

Govoreći o potrebi skidanja vela tajne kardinal Puljić je kazao:

"Duboko me potresa činjenica da tijekom svih godina mojega dosadašnjega života – a rođen sam u godini ove tragedije našega naroda – nije skinut veo tajne i nisu otkrivena sva grobišta gdje su masakrirani i pobijeni naši ljudi na tom putu i zakopani, bolje reći zatrpani, a negdje i zabetonirani. Kada sam se rodio tada se ta nemila sudbina izljeva mržnje pod krinkom pobjede događala bez suda i samovoljom onih koji su kipjeli od mržnje. Rastao sam u ozračju kada se o tome samo šaptalo, ali se nije smjelo naglas govoriti, niti bilo što zapisati. Tek bi se tu i tamo u svibnju i lipnju pojavile svijeće na njivama gdje se nalaze grobnice – ta stratišta gdje su se zločini događali. Sada su pomrli skoro svi oni koji to pamte, te nema više ni svijeća na njivama i šumama na spomen žrtvama mržnje.“

On je poručio da se povijest piše na temelju činjenica, a ne političke podobnosti:

"Sada se piše nekakva povijest u kojoj bi se relativizirala stradanja, jer tobože treba graditi povjerenje i stabilizaciju u regiji. Sjećanje na ove žrtve nije huškačka mašinerija, kakva je bila pred Domovinski rat iz ’90-tih godina, nego je čuvanje vlastitog dostojanstva koje treba gajiti ljudsko i vjerničko poštivanje nevinih žrtava."

Misi su pored sveštenika i časnih sestara prisustvovali hrvatski ambasador u BiH Ivan Sabolić, predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara i lider HDZ-a 1990 Ilija Cvitanović.

Katedralu su sve vrijeme mise obezbjeđivali pripadnici MUP-a KS, veliki broj političara, građana i organizacija je kritikovao manifestaciju, a održana je i komemorativna šetnja žrtvama fašističkog terora.

Današnja molitva za ubijene u Bleiburgu je bila 75. komemoracija po redu za žrtve bleiburškog križnog puta ili hrvatskog križnog puta, kako ga još nazivaju, a uobičajeno masovno okupljanje Hrvata u Bleiburgu zbog širenja zaraze koronavirusa nije dozvoljeno. U Bleiburgu je pak održana misa za žrtve, kao i u Zagrebu.