Ubijena 132 čovjeka na zadatku
24

Ovo je bila crna godina za novinare

FENA
Foto: Anadolija
Foto: Anadolija
Za novinare i reportere 2012. godina je bila crna godina s rekordnih 132 novinara ubijena tokom obavljanja posla, saopćio je u ponedjeljak Međunarodni institut za štampu (IPI), sa sjedištem u Beču.

"Radi se o najvećem broju ubijenih novinara otkako je Međunarodni institut za štampu počeo 1997. godine da sistematično registrira slučajeve nasilne smrti novinara, navodi se u saopćenju IPI-ja. "Prethodni rekord je zabilježen u 2009. godini sa 110 ubijenih novinara, među kojim su 32 novinara ubijena u masakru u Maguindanaou, na Filipinima", precizira IPI. U 2011. godini, 12 novinara je izgubilo život na zadatku.

Osim zemalja tradicionalno opasnih za novinare, kao što su Pakistan, Somalija, Filipini, Honduras, Meksiko i Brazil", samo u Siriji je ubijen 31 novinar i osam izvjestitelja, u sukobima između režima Bašara el-Asada i opozicije.

U drugom redu najopasnijih zemalja za novinare u 2012. godini je Somalija, sa 16 ubijenih novinara. Među ostalim zemljama smrtonosnim za ovu profesiju je Pakistan, s osam ubijenih novinara, Brazil sa pet, Kolumbija i Honduras sa po tri i Meksiko sa sedam ubijenih novinara.

U oblasti restrikcija slobode štampe, Međunarodni institut za štampu bilježi čitav niz zemalja: SAD, Argentina, Kuba, Ekvador, Kina, Nepal, Egipat, Izrael, Bjelorusija, Velika Britanija, Grčka, Rusija.

Turska ima pravo na posebno poglavlje, s oko 70 zatvorenih novinara, što je svjetski rekord", navodi IPI.