Serie A
1

Milan kontroverzno do tri boda protiv Juventusa

U derbiju 14. kola prve talijanske nogometne lige Milan je pogotkom Robinha, iz blago rečeno kontroverzno dosuđenog jedanaesterca, slavio protiv Juventusa s minimalnih 1-0.

Milan je u utakmicu ušao s 13. mjesta i čak 17 bodova manje u odnosu na vodeći Juventus (32-15), no pokazao je u 90 minuta da mu je mjesto među četiri, pet vodećih ekipa Serie A, unatoč činjenici da je slavio iz kontroverznog jedanaesterca.

Čak i prije početka utakmice Milan je krenuo "s minusom" s obzirom da se na zagrijavanju povrijedio Christian Abbiati, pa je na teren morao ući rezervni golman Marco Amelia. To se u konačnici pokazala kao dobra stvar, s obzirom da je odbranio nekoliko neugodnih udaraca igrača Juventusa.

Ključni trenutak cijelog susreta dogodio se u 30. minuti kada je udarac glavom Antonija Nocerina "rukom" blokirao Mauricio Isla. Ponovljena snimka pokazala je da je lopta Islu pogodila u područje rebara, blizu ruke, alinajbolji sudija Italije Nicola Rizzoli pokazao je na bijelu tačku.

Brazilac Robinho tukao je snažno u donji desni kut Gianluigija Buffona, koji je pogodio stranu, dirao loptu, ali je ona ipak bila prejaka i završila u mreži za 1-0. Bio je to prvi pogodak Robinha ove sezone, a posljednji je postigao u maju, također s bijele tačke.

Promjene rezultata do kraja susreta više nije bilo, a Milan je u posljednjih 15-ak minuta odradio sjajan posao u obrani, unatoč velikom naletu nogometaša Stare dame. Milan je pobjedom skočio na čak deveto mjesto prvenstvene tabele s 18 osvojenih bodova na kontu. Ujedno je prekinuo Juventusov niz od 25 utakmica bez gostujućeg poraza u Seriji A.

Ovakvim rezultatom Inter u utorak ima priliku u Parmi smanjiti zaostatak za Juventusom na svega jedan bod, a Napoli na gostovanju kod Cagliarija u ponedjeljak na dva.

Recimo i da je uspjeh Milana s tribina pratio legenda kluba - Marco van Basten.

Serie A, 14. kolo:

Atalanta - Genoa 0-1 (Bertolacci 40) Chievo - Siena 0-0 Pescara - Roma 0-1 (Destro 5) Sampdoria - Bologna 1-0 (Poli 61) Torino - Fiorentina 2-2 (Cerci 40, Birsa 76 / Rodriguez 74-11m, El Hamdaoui 84) Milan - Juventus 1-0 (Robinho 31-11m)

1.  Juventus 	14 	10 	2 	2 	29-10 +	19 	32

2.  Inter 	13 	9 	1 	3 	26-15 	+11 	28

3.  Fiorentina 	14 	8 	4 	2 	25-12 	+13 	28

4.  Napoli 	13 	8 	3 	2 	22-11 	+11 	27

5.  Lazio 	13 	7 	2 	4 	19-17 	+2 	23

6. Roma 14 7 2 5 31-23 +8 23
  7. Catania 14 5 4 5 18-20 -2 19
  8.  Atalanta 	14 	6 	2 	6 	14-20 	-6 	18