Koji očevici, koja TV drama, koja TV emisija je prikazala pogubljenja, koji su ljudi pogubljeni, gdje su snimci, dokazi, konkretne izjave, bez parafraziranja? Sve se zasniva na metodi "rekla-kazala" što me navodi na pomisao da je ovo još jedna dezinformacija plasirana od strane zapadnjačkih tajnih obavještajaca s ciljem postizanja što negativnijeg globalnog mišljenja o Sjevernoj Koreji.
Pravilo kod ovakvih vijesti je da druga strana brze-bolje pozuri da demantuje vijest. Najbolje da potrazis taj demant u njihovim medijima kako bi bio"siguran" da je propaganda. Inace nijedne novine ne objavljuju imena izvora ,a pogotovo sto se kao u ovom slucaju svjedok moze imati rodjake na sjeveru.
#toni.simon.792, s poštovanjem, ali pričaš ili pišeš besmislice što se posebno ogleda u prvoj rečenici tvog komentara: "Pravilo kod ovakvih vijesti je da druga strana brze-bolje pozuri da demantuje vijest". Prije svega ova vijest kao ovakva ne spada ni u jednu kategoriju, jer da je blic vijest bila bi puno kraća, a da je proširena vijest imala bi barem jednu izjavu. I kad si pomenuo pravila, osnovno pri pisanju vijesti u ovoj formi jeste da sadrži lid, kratak opis potkrijepljen s tri izjave i da ostavi mogućnost zaključivanja čitateljima, a ne da se navodi na kraju da je riječ o zaključku, kao što je slučaj u ovom tekstu. Zadatak vijesti je da pruži objektivne informacije sačinjene od mnoštva podataka, a ne zaključaka. Informacije trebaju biti potvrđene izjavama, bez parafraziranja koje može biti "mač s dvije oštrice" i zbog čega ga treba izbjegavati, a novinar treba da odluči da li će otkriti identitet svog izvora ili će izjavu potpisati samo inicijalima, ali to je sad deontološka stvar... Cilj svakog medija jeste da šalje potpune informacije kako recepijenti ne bi imali potrebu vršiti provjeravanja kao što ti meni savjetuješ, ali isto tako sa tačnim informacijama se otvara mogućnost provjerljivosti, što je također jedno od pravila u novinarstvu. U ovom slučaju, obzirom da se radi o ozbiljnoj temi i vijesti kojom se optužuje za ubistva, osim izjava u tekstu treba da se nalaze fotografije, tačni nazivi emisija i termini objavljivanja kako bi se ta informacija mogla provjeriti, te da sama vijest bude prezentovana u malo složenijoj formi. Obzirom da plasirana vijest ne sadrži apsolutno ništa od navedenog daje mi za pravo zaključiti da se radi o još jednom nastavku dugačkog lanca vijesti koji se proteže kroz mainstream medije, a ko dovoljno poznaje njihov metod rada može vrlo lako razlikovati istinu od laži. I tebi jedan savjet, jer se miješaš u stvari za koje očigledno nisi kompetentan, moraš da naučiš razlikovati novinarski izvor od izjave, jer je izjava za čitatelja zapravo izvor, a novinarski izvor može biti čovjek, dokument i sl.
Prikaži sve komentare (69)