Bankarska kriza
16

Najveća švicarska banka UBS preuzima Credit Suisse, održan hitan sastanak vlasti ove zemlje

T. K.
Logotipi švicarskih banaka Credit Suisse i UBS vide se na različitim zgradama u Zurichu (Foto: EPA-EFE)
Logotipi švicarskih banaka Credit Suisse i UBS vide se na različitim zgradama u Zurichu (Foto: EPA-EFE)
Najveća švicarska banka, UBS je u odmakloj fazi pregovora o kupovini cijelog ili dijela svog problematičnog rivala Credit Suisse.

Dionice švicarske banke Credit Suisse-a naglo su pale posljednjih dana nakon što je objavila da je pronašla "materijalne slabosti" u svojim finansijskim izvještajima.

Hitni spas od 54 milijarde dolara Švicarske nacionalne banke nije riješio problem. Regulatori pokušavaju olakšati dogovor prije nego što se tržišta ponovo otvore u ponedjeljak.

Postoji zabrinutost da bi dionice Credit Suisse mogle nastaviti da padaju, nakon što su pale za 24 posto u srijedu. To je izazvalo opštu rasprodaju na evropskim tržištima i strah od šire finansijske krize.

Švicarska vlada održala je hitan sastanak u subotu navečer, ali do sada nije bilo službenog saopštenja o napretku pregovora.

Rečeno je da je UBS tražio od švicarske vlade da pokrije oko 6 milijardi dolara troškova ako bi kupila Credit Suisse, prema izvorima koje citira Reuters.

Svaki dogovor također može rezultovati značajnim gubicima posla. Problemi su se poklopili s neuspjehom dva zajmodavca u SAD-u, Silicon Valley Bank i Signature Bank, što je izazvalo strah od stabilnosti bankarskog sistema.

Credit Suisse, koji je osnovan 1856. godine, suočio se s nizom skandala posljednjih godina, uključujući optužbe za pranje novca.

Izvijestio je o gubitku od 7,3 milijarde švicarskih franaka (7,9 milijardi dolara) u 2022., u svojoj najgoroj godini od finansijske krize 2008. i upozorio da ne očekuje da će biti profitabilan do 2024. godine.

UBS je, međutim, ostvario profit od 7,6 milijardi dolara u 2022.

Pored toga što je domaća banka sa 95 filijala, Credit Suisse ima globalno investiciono bankarstvo i upravlja imovinom bogatih klijenata. Jedna je od 30 banaka u svijetu za koje se smatra da su prevelike da bi propale jer su od tolikog značaja za međunarodni bankarski sistem.

Krajem prošle godine Credit Suisse je imao globalno zaposlenih osoba od 50.480, uključujući 16.700 u Švicarskoj, iako je trebalo ukinuti 9.000 radnih mjesta, izvještava švicarska televizija SRF.