Finansije
0

Bankarski sektor u RS ostvario neto dobit od 15,6 miliona KM

SRNA
Bankarski sektor u Republici Srpskoj je u prošloj godini ostvario neto dobit od 15,6 miliona KM, navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo Republike Srpske.

Osnovni kapital u prošloj godini imao je vrijednost od 605,1 miliona KM i veći je za dva posto nego pretprošle godine, dok je prosječna stopa adekvatnosti kapitala iznosila 16,1 posto.

Ukupni bruto krediti od 4,5 milijardi KM su veći za 10 posto nego pretprošle godine, dok je učešće dospjelih kredita u ukupnim kreditima bilo 7,9 posto.

Učešće nekvalitetnih kredita u ukupnom kreditnom portofoliju veće je za 2,66 procentnih poena nego pretprošle godine.

Nivo nekvalitetnih kredita zahtijeva dodatan oprez, a značajan faktor održavanja sigurnosti bankarskog sektora Srpske je kapitalno jačanje banaka, koje započeto u prošloj, a bit će realizovano u ovoj godini, navodi Agencija za bankarstvo.

Pod utjecajem ekonomske i finansijske krize usporen je razvoj bankarskog sektora, a izloženost, prije svega, kreditnom riziku se povećava.

Kao odgovor na krizu menadžment banaka je preduzeo restriktivniju i oprezniju kreditnu politiku, pojačao usmjerenost na planiranje i održavanje pozicije likvidnosti, te na kapitalno jačanje i održavanje sposobnosti kapitala da apsorbuje povećanje rizika.

Agencija u izvještaju konstatuje da je bankarski sektor likvidan i da je zadržao povjerenje privrednih subjekata, a prije svega građana.

Iznos depozita u 2012. bio je 4,35 milijardi KM, dok je ukupni kapital banaka iznosio 793,9 miliona KM.

Ukupni bilansni nivo u prošloj godini iznosio je 7,15 milijardi KM sa stopom rasta od osam posto u odnosu na kraj pretprošle godine.

Od ukupnih novčanih sredstava banaka 316,8 miliona KM ili 24 posto se nalazi na računima u inostranstvu, gdje su devizni tekući računi iznosili 243,4 miliona KM, a oročena sredstva sa rokom oročavanja do 30 dana 73,4 miliona KM.

Ukupne obračunate rezerve za pokriće potencijalnih kreditnih i drugih gubitaka po regulatornom zahtjevu u prošloj godini veće su za 30 posto u odnosu na prošlu godinu, a stopa pokrivenosti klasifikovane aktive rezervama je 10,8 posto i poboljšana je u odnosu na 2011. godinu.