Uoči godišnjice katastrofe
0

Premijer Japana najavio snažnu obnovu Fukushime

FENA
Katastrofa nuklearne elektrane Fukushima izvazvana potresom i cunamijem najteža je kriza zadnjih desetljeća u Japanu, ali i početak snažne obnove, poručio je premijer Yoshihiko Noda uoči prve godišnjice tragedije 11. marta i odao počast žrtvama te zahvalio svima koji su pomogli, objavljeno je u petak.

U trostrukoj tragediji započetoj potresom jačine 9 stepeni Richtera u Pacifiku koji je zatim izazvao cunami te havariju nuklearne elektrane Fukushima potvrđena je smrt 5.846 osoba, 3.317 je nestalo, a 6.011 je povrijeđeno, materijalne štete su goleme kao i onečišćenje izazvano radioaktivnošću.

"Nećemo zaboraviti naše voljene, prijatelje i kolege koje smo izgubili. Isto tako nećemo zaboraviti ni snažnu podršku i solidarnost koju je Japan primio od međunarodne zajednice, piše premijer u poruci koju je japanska ambasada u Zagrebu proslijedila medijima, prenosi Hina.

Zadnjih 12 mjeseci "Japan je postigao iznenađujući napredak u rješavanju posljedica katastrofe", kaže premijer koji "čvrsto vjeruje kako će ovo razdoblje neizbježno obilježiti početak snažne obnove Japana".

Obnova područja uništenih potresom 11. marta, kompletno rastavljanje nuklearne elektrane Fukushima Daiichi i dekontaminacija pogođenih područja tri su cjeline radova što će se provoditi prema konceptu "otvorene obnove".

Takva vrsta obnove poticat će domaća i strana ulaganja i stvarati radna mjesta, a jedan od tih projekata je izgradnja "Gradova budućnosti" u cijelom Japanu, uključivo pogođene županije Ofunato, Rikuzentakata i Higashimatsushima.

  • Na najteži način smo naučili kako više nije prihvatljivo pravdati se nepredvidivošću događaja i zato je prioritet "pravovremena identifikacija kao i planiranje i ublažavanje nepogoda", piše premijer.

Dodaje da će stečena znanja, a posebno o postupanju u slučaju katastrofa Japan podijeliti sa svijetom.

Japan se u novijoj historiji nakon Drugog svjetskog rata uspio izdići iz pepela i pustoši te ostvariti brz ekonomski razvoj i energetski najučinkovitiju ekonomiju, a izgradnja "novog Japana" nakon tragedije 11. marta 2011. "historijski je izazov" koji je zemlja odlučna ostvariti, zaključio je japanski premijer.