Svijet
14

Obama: Ovo će biti duga borba s Islamskom državom

FENA
Foto: EPA
Foto: EPA
Predsjednik SAD Barack Obama istaknuo je da je kampanja protiv Islamske države (IDIL) još na početku.

"Bit će dana napredovanja i bit će razdoblja nazadovanja", rekao je Obama, ali je dodao da je "koalicija ujedinjena u ovom dugoročnom nastojanju".

Predsjednik Obama rekao je u utorak u Washingtonu vojnim zapovjednicima dvadesetak država koalicije predvođene SAD-om da je duboko zabrinut zbog napredovanja radikalne skupine prema gradu Kobaneu na sjeveru Sirije i zapadnom Iraku.

No Obama nije najavio mogućnost promjena u dugoročnoj strategiji koja će u predstojećim mjesecima doživjeti uspone i padove, premda se osjeća sve jači pritisak na koaliciju da spriječi Islamsku državu u zauzimanju još većeg teritorija.

"Ovo će biti duga borba", rekao je Obama vojnim zapovjednicima na sastanku u zrakoplovnoj bazi Andrews u blizini Washingtona. On je svoj govor održao nakon zračnih napada izvedenih pod vodstvom SAD-a na ciljeve Islamske države u okolici Kobanea u blizini turske granice, gdje kurdski borci nastoje odvratiti napade radikalne grupe.

Rekao je kako je trenutno fokus usmjeren na borbe u Anbaru i dodao: "Duboko smo zabrinuti zbog situacije u sirijskom gradu Kobaneu i njegovoj okolici, koja pokazuje koliku prijetnju predstavlja IDIL za Irak i Siriju".

Američke jedinice nastojale su spriječiti ulazak Al-Kaidinih militanata u Anbar tokom rata u Iraku, ali sada bi taj grad mogle zauzeti milinatni Islamske države.

Koalicijski zračni napadi nastavit će se na oba područja, dodao je Obama.

Na sastanku vojnih zapovjednika iz 22 zemlje su i predstavnici Turske i Saudijske Arabije, a predvodi ih general Martin Dempsey, zapovjednik američkoga združenog stožera.

Američki dužnosnik rekao je Reutersu nakon razgovora da su snage Islamske države, unatoč zračnim napadima, ipak napredovale na terenu, dodavši da se ipak osjeća da će koalicija na kraju pobijediti.

"Kratkoročno su uspjeli napredovati. Dugoročno, to će se promijeniti", rekao je američki dužnosnik dodajući da će koalicija prilagoditi svoju taktiku s obzirom na činjenicu da se borci Islamske države skrivaju među stanovništvom pa ih je teže otkriti.

Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Alistair Baskey rekao je da se sastanci održavaju "u sklopu nastojanja da se izgradi koalicija i integriraju mogućnosti svake zemlje da pridonese široj strategiji".

Obama je istaknuo da je kampanja još na početku.

Američka je vojska najavila da su američki i saudijski avioni u posljednja dva dana izveli 21 napad na područje oko Kobanea. Cilj napada bilo je prekinuti snabdijevanje i zaustaviti dolazak pojačanja.

Bijela kuća saopćila je da su sastancima prisustvovali predstavinici Australije, Bahreina, Belgije, Kanade, Danske, Egipta, Francuske, Njemačke, Iraka, Italije, Jordana, Kuvajta, Libanona, Nizozemske, Novog Zelanda, Katara, Saudijske Arabije, Španije, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata i SAD-a.

Ključan je bio dolazak Turske, s obzirom na to da je Ankara pod pritiskom da mora odigrati aktivniju ulogu protiv Islamske države te je ove sedmice pristala opremiti i uvježbati sirijske naoružane skupine koje se bore protiv militanata kao i protiv sirijske vlade.

Američki i turski dužnosnici rekli su da dvije zemlje razgovaraju o mogućnosti da zemlje koalicije koriste turske objekte u borbi protiv Islamske države, prenosi Hina.