Vanjskopolitički analitičari za Klix.ba
24

Marić: Ne bih glasao ni za jednog; Kazazović: Obama ima prednost

Piše: J. Hadžiahmetović
Mitt Romney i Barack Obama (Foto: AFP)
Mitt Romney i Barack Obama (Foto: AFP)
Mladen Marić, urednik vanjskopolitičkog magazina Paralele, te vanjskopolitički analitičar Neven Kazazović u razgovoru za portal Klix.ba analiziraju današnje predsjedničke izbore u SAD-u, kao i njihov ishod.

Marić kaže kako ne vjeruje mnogo anketama koje u ovom trenutku blagu prednost daju trenutnom predsjedniku Baracku Obami. Na naš upit da li će se vanjska politika SAD-a promijeniti ukoliko kandidat republikanaca Mitt Romeny pobijedi, pogotovo prema BiH, naš sagovornik kaže kako će ona ostati ista.

"Romney bi ubrzao neke stvari. Vjerovatno bi, poput Georgea Busha, pojačao retoriku prema Bliskom istoku, Iranu i Siriji. On bi bio mnogo agresivniji. Generalno, američka vanjska politika se neće promijeniti, ona traje nakon Drugog svjetskog rata", kaže Marić.

Republikanci ili demokrate

Da ima mogućnost, Marić kaže kako ne bi glasao ni za jednog kandidata, jer oni neće ništa promijeniti.

"Obama je takakv kakav jest. U četiri godine nije nešto mnogo postigao. Cijenim što je postigao sporazum o zdravstvenoj zaštiti, koji bi, u slučaju Romneyjeve pobjede, republikanci mogli srušiti", pojašnjava urednik Paralela.

"U suštini, u SAD-u ne postoje dvije stranke, nego jedna. I demokrate i republikanci slijede put krupnog kapitala i Wall Streeta. Američka historija pokazuje da su demokrate uradile mnogo veće stvari sa mnogo većim posljedicama od republikanaca. Demokrate su bacile atomsku bombu na Hirošimu, počeli su rat u Vijetnamu, Pearl Harbour... Tu pada ona teza da su demokrate fini i krasni dok su republikanci grozni", kaže Marić.

Neven Kazazović, dugogodišnji novinar i vanjskopolitički komentator iz Sarajeva, kaže kako Sjedinjene Američke Države ne vode politiku koja zavisi od predsjednika ili predsjedničkog kandadata.

Romney ne bira sredstva do cilja

"Amerika ipak ima institucije koje vode dugoročnu politiku. S te strane, uvije treba posmatrati američku politiku kao odbranu njenih interesa. U ovom trenutku bih iz više razloga volio da Obama pobijedi. On je naslijedio SAD u užasnoj situaciji i, koliko-toliko, popravio situaciju", kaže Kazazović te dodaje kako Romney ne bira sredstva do cilja.

"Znam da je on u predizbornoj kampanji govorio kako će zaposliti nastavnike i profesore te im povećati plaću. Kao guverner, on je u Massachusettsu otpustio mnogo nastavnika i profesora te im smanjio plaće. Ima razloga da se tom čovjeku ne vjeruje. Rekao je da je Obama upropastio automobilsku industriju koja je bila u krizi za vrijeme Busha. No, on ju je spasio. Čak su i centri automobilske industrije u Detroitu rekli kako Romeney ne govori istinu", tvrdi Kazazović.

Naš sagovornik misli kako je veliki dio SAD-a politički neobrazovan i da je retorika Mitta Romneyja prihvatljiva za te ljude.

"S druge strane, bez obzira na to šta mi mislili, u nekim dijelovima SAD-a su jake neke rasističke tenedencije, a Obama je crnac. U državama koje daju najviše elektorskih glasova, Obama mnogo bolje kotira. Njemu treba 270 elektorskih glasova da postane predsjednik", kaže na kraju Neven Kazazović.