Optužen za ratne zločine
57

Bivši predsjednik Kosova Hašim Tači danas prvi put pred sudom u Hagu

A. B.
Hašim Tači je 5. novembra podnio ostavku na mjesto predsjednika Kosova (Foto: EPA-EFE)
Hašim Tači je 5. novembra podnio ostavku na mjesto predsjednika Kosova (Foto: EPA-EFE)
Bivši predsjednik Kosova Hašim Tači danas će se prvi put pojaviti pred sudom u Hagu, radi upoznavanja sa optužnicom i izjašnjavanja o krivici.
Tači je 5. novembra podnio ostavku na mjesto predsjednika Kosova nakon što je u Hagu protiv njega potvrđena optužnica za ratne zločine.

Tači je bio komandant Glavnog štaba Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i on će pred sud u Hagu biti izveden u 15:00 sati, dok će prije njega u 11:00 sati biti saslušan i glasnogovoenik OVK-a Jakup Krasnići.

Prvo pristupanje sudu Krasnićija i Tačija održat će se na javnoj sjednici. Tokom sjednice za prvo pristupanje sudu, sudija za prethodni postupak provjerava da li su ispoštovana prava optuženog, uključujući i njegovo pravo na pravno postupanje, kao i da li optuženi razumije optužbe za koje se tereti.

Sudija za prethodni postupak će Tačiju i Krasnićiju pročitati optužnicu i pitati ih da li se žele izjasniti o krivici što optuženi ne moraju uraditi. Prema pravilniku sud imaju rok od 30 dana od dana pojavljivanja da se izjasne o krivici.

Tači i Krasnići nalaze se na zajedničkoj potvrđenoj optužnici zajedno sa liderom Demokratske partije Kosova (PDK), Kadrijem Veseljijem čije je prvo pojavljivanje pred sudom zakazano za utorak u 15:00 sati i članom Opozicione stranke za Samoopredjeljenje (LVV) i poslanikom, Redžepom Seljimijem koji će se narednog dana u 11:00 sati pojaviti pred sudijom za prethodni postupak.

Optužnica protiv četvorice nekadašnjih predstavnika OVK koja je potvrđena 26. oktobra sastoji se od 66 strana u redigovanoj verziji, pišu kosovski mediji.

Potvrđena optužnica navodi da su se ratni zločini "nezakonitog ili proizvoljnog hapšenja i lišavanja slobode", "surovog postupanja", "mučenja i ubistva", kao i zločini protiv čovječnosti, kao što su "zatvaranje, drugi nehumani postupci, mučenje, ubistvo, prisilni nestanci lica i progoni" – vršili najranije od marta 1998. do septembra 1999.

"Na nekoliko lokacija širom Kosova, kao i u Kukešu i Cahanu u sjevernoj Albaniji, pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) izvršili su krivična djela iz optužnice nad stotinama civila i lica koji nisu učestvovala u neprijateljstvima", saopćila su Specijalizovana vijeća 5. novembra – istog dana kada su i uhapšeni optuženi, odnosno dva dana kasnije u slučaju Krasnićija.

Navedeno je da su žrtve bile osobe za koja se smatralo da ne podržavaju OVK i kasnije privremenu vladu Kosova. To su bili Srbi, Romi i Aškalije, katolici, civili za koje se vjerovalo da sarađuju sa srpskim vlastima ili da komuniciraju sa Srbima.