BiH
0

Vlada FBiH usvojila prijedlog mjera za poboljšanje stanja u elektroenergetskom sektoru

Klix.ba
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Federalna vlada prihvatila je na današnjoj sjednici Informaciju o stanju u elektroenergetskom sektoru Federacije BiH s Prijedlogom mjera, koja će biti biti proslijeđena Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine. Ovaj dom Parlamenta FBiH je u nastavku 4. sjednice koja je održana 19.11.2015. godine odlučio da održi tematsku sjednicu na temu „Stanje u elektroenergetskom sektoru s prijedlogom mjera.

Prijedlog mjera ima za cilj obezbjeđenje skladnog rada, dugoročnog održivog razvoja i uspješnog poslovanja elektroprivrednih društava, posebno vodeći računa o sigurnosti u proizvodnji i snabdijevanju kupaca električnom energijom.

Njima se žele, također, stvoriti uslovi za optimalno korištenje proizvodnih i distributivnih kapaciteta, postići povoljni ekonomski efekti, poboljšati poslovni procesi, uz povećanje produktivnosti i racionalizacije troškova poslovanja.

Poseban značaj dat je vođenju jedinstvene poslovne i razvojne politike radi kontinuiranog rasta vrijednosti društava i racionalnog ulaganja u izgradnju i rekonstrukciju elektroenergetskih kapaciteta i razvoj poslovnih aktivnosti.

Vladin prijedlog naglašava i mjere zaštite okoline i unapređenja sistema upravljanja okolinskim aspektima, te osigurava provedbu načela održivog razvoja. Tako je, uzimajući u obzir ciljeve EU i njenu pravnu stečevinu, posebno uvažavajući polazno i buduće tehnološko, ekonomsko i pravno-regulatorno stanje u BiH, među mjerama navedena potreba usklađivanja Zakona o električnoj energiji u Federaciji BiH, na način koji će osigurati njegovu punu usklađenost s pravnom stečevinom EU u sektoru električne energije kao i uskladenost sa zakonodavstvom na nivou BiH. Ključne promjene u ovom segmentu su funkcionalno razdvajanje djelatnosti, pravno razdvajanje i neovisnost za djelatnost distribucije i računovodstveno razdvajanje djelatnosti reguliranog i nereguliranog snabdijevanja.

Navodi se i potreba revizije Programa o prestruktiriranju elektroenergetskog sektora u FBiH, kako u smislu rokova tako i u smislu sadržaja, imajući u vidu činjenicu da Dom naroda Parlamenta FBiH nije dao saglasnost na Program o prestrukturiranju elektroenergetskog sektora u FBiH, zbog čega on nije u primjeni.

Jedna od mjera je i usklađivanje projekcije dugoročnog plana razvoja EP BiH sa nacionalnim planom redukcije emisija (NERP) BiH nakon njegovog donošenja posebno vodeći računa i o modernizaciji odabranih postojećih blokova uz izgradnju postrojenja za odsumporavanje i denitrifikaciju.

Neophodne mjere koje predlaže Federalna vlada su harmonizacija postojeće zakonske regulative, otklanjanje preklapanja nadležnosti, uklanjanje nejasnoća i mogućnosti zloupotrebe, uključivanje stručne javnosti u procese izrade zakonskih propisa, produženja razdoblja važenja dozvola i razvijanje mehanizama odgovornosti i žalbenih postupaka radi smanjenja rizika u realizaciji.

Uz izmjene Zakona o javnim nabavkama BiH, istaknuta je potreba da planovi elektroprivreda i rudnika u Federaciji BiH budu koncipirani tako da omoguće rudnicima, ne samo rast obima proizvodnje, već i poboljšanje efikasnosti i znatno višu produktivnost i da je neophodan drugačiji pristup prestrukturiranju rudnika.

U svojim mjerama Vlada dalje ističe da je prioritetno potrebno pristupiti izgradnji kapitalnih projekata ( TE Tuzla 7, HE Vranduk, HE Janjići, VE Podveležje, TE Kakanj 8, VE Mesihovina, CHE Vrilo, RITE Banovići, fotonaponskih elektrana) i stvaranju pretpostavki za nastavak kontinuirane realizacije narednih projekata.

Federalna vlada predlaže preispitivanje odredbe Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenog korištenjem hidroakumulacijskih objekata, te analizu mogućnosti da se kroz dugogodišnje koncesione ugovore riješe pitanja prava korištenja vodnih resursa na duži rok uz troškove koncesionih naknada.

Uz opredjeljenje da treba zaustaviti trend donošenja novih naknada i dažbina i rasta stopa postojećih, posebno komunalnih naknada za dalekovode (koridore) i ostalu elektroenergetsku infrastrukturu, predloženo je sagledavanje mogućnosti da se na nivou FBiH donesu novi propisi.

Kao jedna od mjera navedeno je da je potrebno preispitati obavezu plaćanja kantonalne naknade "od posebnog značaja za Hercegovačko-neretvanski kanton" utvrđene donošenjem Zakona o vodama Hercegovačko-neretvanske kantona iz 2013. godine, kako bi bila izbjegnuta situacija da se po jednom osnovu plaćaju dvije naknade, te obnoviti inicijativu za ocjenu ustavnosti člana 74. Zakona o vodama HNK na zahtjev premijera Federacije Bosne i Hercegovine.

Među 11 mjera koje Domu naroda predlaže Vlada FBiH je i potreba cjelovitog preispitivanja Pravilnika o načinu određivanja ekološki prihvatljivog protoka koje regulišu način utvrđivanja biološkog minimuma.