Univerzalne vrijednosti
53

UN: Građani BiH smatraju da njihova individualna prava nisu zaštićena

B. R.
Građani BiH traže veću zaštitu individualnih prava (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Građani BiH traže veću zaštitu individualnih prava (Foto: Arhiv/Klix.ba)
U Ujedinjenim nacijama su napomenuli da je njihovo nedavno istraživanje pokazalo da građani Bosne i Hercegovine smatraju da njihova individualna prava nisu zaštićena i da institucije trebaju više raditi na tome da ih zaštite.

Na ovo je ukazano povodom Međunarodnog dana ljudskih prava (UDHR) koji se obilježava svakog 10. decembra. Tada je usvojena Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima, što je prvo univerzalno priznanje da svaka osoba, bilo gdje, ima neotuđiva, nedjeljiva prava - građanska, kulturna, ekonomska, politička i socijalna.

"Bilo je to prvi put u historiji da je jedan međunarodni tekst sadržavao zajedničku viziju dostojanstva, pravde i jednakosti za sve. Zasnovana na naglašavanju da je prezir prema ljudskim pravima doveo do užasa Drugog svjetskog rata, Univerzalna deklaracija je bila i snažno obećanje novog društvenog ugovora. I mnogo je postignuto u idućih 70 godina na jačanju zaštite ljudskih prava, jer se Deklaracijom podstkalo na usvajanje važnih ugovora o ljudskim pravima koji su obavezujući za države stranke, uključujući i Bosnu i Hercegovinu", saopćili su iz UN-a.

Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svakog 10. decembra (Foto: UN)
Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svakog 10. decembra (Foto: UN)

Međutim, kao što je primijetio visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Turk, "obećanje Deklaracije o dostojanstvu i jednakosti u pravima je pod napadom", misleći na sve veće sukobe, klimatsku krizu, ekonomsku nestabilnost, rasnu nepravdu, nazadovanje u pravima žena i širenje dezinformacija.

Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres naglasio je da ova teška vremena "zahtijevaju ponovno oživljavanje naše zajedničke predanosti zaštiti svih ljudskih prava". U svom izvještaju "Naša zajednička Agenda" istakao je potrebu za novim društvenim ugovorom između vlada i ljudi, utemeljen na ljudskim pravima.

Nedavno istraživanje javnog mnijenja, koje je UN proveo u Bosni i Hercegovini, pokazalo je da građani širom zemlje, u oba entiteta i Distriktu Brčko, bez obzira na izjašnjavanje, smatraju da njihova individualna prava nisu zaštićena i da bi institucije trebale učiniti više da ih zaštite.

U područjima kao što su zdravstvena zaštita, obrazovanje, zapošljavanje i zaštita okoliša, građani žele da vlasti daju prednost njihovoj dobrobiti i prosperitetu.

U UN-u su napomenuli da je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima dio preambule Ustava Bosne i Hercegovine.

"Kako nove vlasti širom Bosne i Hercegovine započinju svoje mandate, otvara se velika prilika za vlasti da ispune odgovornost koja im je dana, kroz obnovljeni društveni ugovor s građanima, a utemeljen na ljudskim pravima. Ovo je bitno za ponovnu izgradnju povjerenja u institucije i nade u bolju budućnost sa zakonodavnim, ekonomskim i društvenim reformama koje su usmjerene na poštovanje i poboljšanje prava svih koji žive u ovoj prekrasnoj zemlji, bez diskriminacije i uključivim, participativnim procesima koji građanima omogućuju sudjelovanje u javnim poslovima", poručili su.

Smatraju da se, kako su naveli, obnovljenim društvenim ugovorom također može pomoći Bosni i Hercegovini da se nosi sa svojom bolnom prošlošću kako bi izgradila bolju zajedničku budućnost.

"Kao što je visoki povjerenik rekao, 'čak i tamo gdje se izazovi čine nerješivima, kad bi čelnici u politici i društvu stavili fokus na ljudska prava, rješenja bi im uvijek bila na vidiku'", dodaju.

Kao ključnim je ocijenjeno to da se sluša glas građana i to da se niko ne izostavi, niti zapostavi.

"Civilno društvo u Bosni i Hercegovini odigralo je izvanrednu ulogu proteklih godina, uključujući rad onih koji su preživjeli užasne zločine i nasilje, uključujući seksualno nasilje povezano sa sukobom, a koji su bili na čelu potrage za pravdom i istinom, novinara koji izvještavaju o korupciji, mladih koji rade na izgradnji mira i povjerenja boreći se protiv govora mržnje, ekoloških aktivista koji se bave zaštitom prirodnog bogatstva zemlje, građana koji pozivaju na inkluzivnije društvo i toliko drugih koji su napravili pozitivnu razliku", naveli su

Kako su saopćili iz UN-a, tokom sljedeće godine, koju će obilježiti 75. godišnjica Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, UN će se širom svijeta, pa tako i u Bosni i Hercegovini, angažovati na oživljavanju duha i slova ovog temeljnog teksta. Zadovoljstvo im je se što će s vlastima, institucijama i građanima Bosne i Hercegovine raditi na očuvanju nasljeđa i važnosti Deklaracije.