Akademska afera
15

Narod i pravda osudio intervenciju policije na mostarskom univerzitetu zbog rješavanja akademskih pitanja

G. Š.
Foto: G. Š./Klix.ba
Foto: G. Š./Klix.ba
Zbog problema koji se dešavaju na Univerzitetu Džemal Bijedić u Mostaru oko penzionisanja dekana na Ekonomskom fakultetu, koji ne želi napustiti svoju poziciju, jučer je intervenisala policija u toj visokoškolskoj ustanovi, što je izazvalo zabrinutost i reakcije.
Tim povodom su reagovali iz političke organizacije Narod i pravda u Mostaru, navodeći kako su događanja u toj visokoškolskoj ustanovi doveli u pitaje autonomiju akademskih institucija.

"Neumjesna intervencija policije u rješavanju pitanja koja su tradicionalno unutar domena akademskih sloboda i autonomije visokoobrazovnih institucija zasigurno izaziva šok i uznemirenost među članovima šire zajednice", navode iz NiP-a.

Uloga rektora, kako ističu, odnosno u konkretnom slučaju rektorice, u zaštiti autonomije univerziteta te promicanju akademskih sloboda ključna je za očuvanje integriteta institucije.

"Međutim, jučerašnji nemili događaji su pokazali suprotno, kada je rektorica, pozvala policiju da interveniše u rješavanju akademskih pitanja, što je uzburkalo sumnje i dovelo u pitanje njen angažman u očuvanju ugleda Univerziteta", ističu iz NiP-a.

Tvrde kako, "rektorica postaje inicijator i aktivni sudionik stvaranja afera, narušavajući na taj način ugled Univerziteta, ali i otežavajući rad i funkcionisanje Ekonomkog fakulteta - uspješne organizacione jedinice u sastavu Univerziteta, pokazujući neodgovornost prema osnivačkim, nadležnim kantonalnim institucijama, građanima, studentima i zaposlenom osoblju".

"Rektorica očigledno zanemaruje zakonska načela visokog obrazovanja, akademske slobode, otvorenost prema javnosti i lokalnoj zajednici, te poštivanje ljudskih prava, što uključuje zabranu svih oblika diskriminacije", navode iz NiP-a.

Ističu, da ovo i nije toliko iznenađujuće ,"s obzirom da je izbor rektorice praćen poništavanjem konkursa od strane kantonalne inspekcije, otvarajući prostor za njen izbor, iako prvobitno nije ispunjavala zakonske uslove."

"Postavlja se pitanje ko i zašto je imao upliva u samu konkursnu proceduru, koja je za rezultat imala izbor na rektorsku poziciju osobe kojoj očigledno reputacija institucije nije na prvom mjestu. Progon dekana Ekonomskog fakulteta čini se kao nastavak takvog djelovanja, vođenog ličnim interesima i sa političkom pozadinom", navode iz NIP-a.

Upozoravaju, da ova situacija zahtijeva ozbiljnu pažnju kako bi se osiguralo da Univerzitet ostane posvećen akademskim slobodama, otvorenosti prema zajednici, poštivanju ljudskih prava i zabrani diskriminacije.

"Ključno je pronaći način za rješavanje ovih problema koji će podržati integritet institucije, stoga pozivamo osnivačke institucije, nadležne kantonalne organe i kantonalnu inspekciju da aktivno učestvuju u analizi situacije i preduzmu korake u skladu sa propisima kako bi se osiguralo poštovanje zakona i akademskih standarda", poručili su iz NiP-a.

Također, apeluju na rektorat, Upravni odbor Univerziteta i kantonalnu inspekciju da preuzmu odgovornost i angažuju se u procesu rješavanja problema s punim poštovanjem principa transparentnosti, pravde i odgovornosti prema čitavoj univerzitetskoj zajednici.

"Ovaj poziv se također upućuje studentima, zaposlenima i široj javnosti kako bi se potaknulo njihovo angažovanje i podrška u očuvanju misije Univerziteta, akademske slobode i integriteta, uz istovremeno poštovanje prava svakog pojedinca unutar univerzitetske zajednice", naveli su iz ove stranke.

Podsjećaju, da su saradnja i konstruktivan dijalog svih subjekata, ključni za pronalazak održiva rješenja kojim bi osigurali da Univerzitet ostane ugledna institucija visokog obrazovanja, korisna za sve svoje članove i širu zajednicu.

Politička organizacija Narod i Pravda Mostar ističe na kraju, da "daje punu podršku profesoru Adilu Trgi zbog nesebičnog doprinosa u obrazovanju mladih ljudi, zalaganju za Ekonomski fakultet Univerziteta Džemal Bijedić".