Sve po zakonu
120

Na Filozofskom fakultetu u Sarajevu zapošljavani bez konkursa pa pravilnikom tu praksu dozvolili

Piše: Ibro Čavčić
Foto: K.S./Klix.ba
Foto: K.S./Klix.ba
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo izvršila je četiri inspekcijska nadzora na Filozofskom fakultetu UNSA i utvrdila da je pet osoba zaposleno bez javnog oglašavanja, protivno pravilniku ustanove, u periodu od 2009. do 2012. I kasnije se praksa zapošljavanja bez javnog oglašavanja u toj ustanovi nastavila, ali nakon što je to pravilnikom dozvoljeno.

Pravilnikom o radu Filozofskog fakulteta UNSA od 2. jula 2009. godine propisano je da se potreba za nastavničkim, saradničkim i ostalim kadrom na fakultetu obavezno javno oglašava. Ta odredba iz pravilnika redefinirana je 17. aprila 2012. godine tako što je ukinuta obaveza javnog oglašavanja.

Bio je to dovoljan vremenski period da se bez javnog oglašavanja, dakle protivno pravilniku, zaposle Dženita Tanović i Naida Kukavica, potvrđeno je za Klix.ba iz Uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo.

"Prijem Vahida Piralića, Selme Žerić i Harisa Krajine izvršen je posredstvom Zavoda za zapošljavanje KS koji je imenovane pripravnike uputio fakultetu na osnovu konkursne procedure koju je proveo zavod", stoji u odgovoru Uprave za inspekcijske poslove KS na naš upit.

Nakon što je izmijenjena odredba Pravilnika Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, odnosno kada konkurs više nije bio obavezan, u toj ustanovi angažovan je Haris Bajić.

"Ostali radnici navedeni u zapisnicima iz provedenih inspekcijskih nadzora su primljeni prije donošenja pravilnika ili u periodu kada je prestala obaveza objavljivanja konkursa za prijem nenastavnog osoblja, odnosno nakon što je prestao egzistirati upravni odbor fakulteta", stoji u odgovoru Uprave za inspekcijske poslove KS.

U navedenom periodu, od 2. jula 2009. do 17. aprila 2012. godine, odluku o popunjavanju radnih mjesta na fakultetu i odluku o obavezi objavljivanja konkursa donosio je Upravni odbor Filozofskog fakulteta.

Vildana Brdarić iz Uprave za inspekcijske poslove KS podsjetila je za Klix.ba da je Vlada Kantona Sarajevo 19. decembra 2013. godine donijela pojedinačna rješenja o razrješenju.

"Razriješeni su predsjednici, odnosno članovi upravnih i nadzornih odbora svih fakulteta i akademija te naučnoistraživačkih instituta u sastavu Univerziteta u Sarajevu", istakla je Brdarić za Klix.ba.

Međutim, iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS nismo uspjeli dobiti potvrdu da li je u tom periodu, od 2. jula 2009. do 17. aprila 2012. godine, zaposlen sin Saliha Foče, profesora s Filozofskog fakulteta koji je u decembru 2013. godine imenovan na poziciju dekana u toj ustanovi.

Klix.ba je došao u posjed starijeg dokumenta Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS koji kazuje da se u društvu zaposlene Dženite Tanović i Naide Kukavice našao i Adnan Fočo.

U Upravi za inspekcijske poslove KS nam je istaknuto da je izbor u akademsko zvanje docenta Adnana Foče bio 2017. godine predmet nadzora inspektora za visoko obrazovanje koji u konkretnom slučaju nije konstatovao nepravilnost.

U biografiji Adnana Foče stoji da je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 2016. godine izabran u zvanje docenta na predmetima Savremena sociologija i Sociologija porodice.

Adnan Fočo je za Klix.ba kazao da nisu tačne informacije da je bilo nepravilnosti prilikom njegovog zapošljavanja, napomenuvši da je sve urađeno prema proceduri Senata Univerziteta u Sarajevu.

"Bio je raspisan javni oglas u dnevnim glasilima, ne bih se mogao drugačije zaposliti. Sve je čisto. Sve su procedure provedene", kazao je Fočo u kratkoj telefonskoj izjavi za Klix.ba.

Brdarić je za Klix.ba istakla da, budući da su konstatovane nepravilnosti počinjene isključivo u naznačenom periodu za slučajeve Tanović i Kukavica, postupajući inspektor je u skladu s ovlastima, propisanim zakonom, prema subjektu nadzora djelovao izdavanjem rješenja o upozorenju.

"Ni prethodni ni važeći Zakon o radu FBiH ne propisuju obavezu objavljivanja konkursa ili javnog oglašavanja za popunu radnih mjesta kod poslodavaca, odnosno u konkretnom slučaju fakulteta, pa samim tim nije propisana ni sankcija za slučaj kada poslodavac ne poštuje pravilnik o radu", navela je Vildana Brdarić iz Uprave za inspekcijske poslove KS.

Dodala je da neovisno o tome poslodavac internim aktom može propisati obavezu objavljivanja konkursa, ali nije obavezan.