Riječ stručnjaka
17

Musa: Još nije poznato koliko traje imunitet nakon primljene vakcine i "preležane" korone

A. B.
Sanjin Musa (Foto: Klix.ba)
Sanjin Musa (Foto: Klix.ba)
Sanjin Musa, šef Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo FBiH, danas je pred delegatima Doma naroda govorio o epidemiološkoj situaciji u Federaciji BiH, dosadašnjem vakcinisanju, imunitetu nakon preležane korone, kao i nakon vakcinacije.

Musa je kazao tom prilikom da se bilježi pozitivan trend smanjenja prijenosa infekcija. Sa jučerašnjim danom utvrđeno je u prosjeku 130 slučajeva zaraze na 100.000 stanovnika.

"Ipak su to brojke koje nas i dalje trebaju brinuti te se trebamo dosljedno pridežavati epidemioloških mjera. Podsjetit ću da je vrhunac drugogh epidemijskog vala bio sredinom novembra prošle godine i da smo tada mjerama uspjeli smanjiti broj, ali je ključan bio i period između valova kada je ključno držati se novih zaraza", pojasnio je Musa.

Podsjetio je da je na područje Federacije BiH stiglio nešto više od 70.000. te da je vakcinisano 45.000 građana sa prvom dozom, a 4.000 je primilo i drugu.

"Početkom maja očekujemo 44.000 doza Pfizer vakcine. To je nabavka putem zajedničkog mehanizma Evropske unije. Također, 100.620 od COVAX mehanizma. Ukupno će kroz ovu zajedničku nabavku Evropske unije, za BiH govorim, dobili smo informaciju, doći 213.000 Pfizera i 350.000 AstraZenece. Kada je riječ o COVAX mehanizmu, Vlada FBiH je uplatila 800.000 doza. Uz to imamo i nešto doniranih vakcina. Tu je i 50.000 Sinopharm vakcina iz Kine koje su poslane u BiH", dodao je Musa.

Naglasio je da je plan vakcinisati najmanje 50 posto stanovništva.

"U ovom trenutku nije jasno u potpunosti koliko traje taj imunitet ni poslije preležane bolesti, neki od podataka su da je to šest do osam mjeseci. Kolika je zaštita nakon vakcine i dalje se ne zna. Vidimo da zemlje kupuju vakcine i za narednu godinu. Pandemija traje. Također, moram kazati da očekujemo da vidimo šta ćemo s imunizacijom djece", poručio je Musa.