Udar na suverenitet BiH
370

Lagumdžija: Nema novih hidroelektrana na Drini bez sporazuma BiH i Srbije

M.G.
Lagumdžija: Slaba reakcija Komšića i Džaferovića (Foto: M. O./Klix.ba)
Lagumdžija: Slaba reakcija Komšića i Džaferovića (Foto: M. O./Klix.ba)
Nakon jučerašnjeg sastanka premijerke Srbije Ane Brnabić sa predsjednicom Republike Srpske Željkom Cvijanović, članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom i premijerom RS-a Radovanom Viškovićem, ne prestaju optužbe da Srbija ponovo krši suverenitet BiH.
Naime, na toom sastanku potpisana je zajednička izjava o izgradnji tri hidrocentrale u gornjem slivu rijeke Drine, a Elektroprivreda Srbije se obavezala da će uplatiti osnivački ulog od 39 miliona KM čime postaju partner Elektroprivredi RS u izgradnji ovog energetskog sistema.

Srbija je također postala i većinski vlasnik zajedničkog preduzeća "HES Gornja Drina" zajedno sa RS-om, koje ima koncesiju za izgradnju tri hidroelektrane na Drini, procijenjene vrijednosti 850 miliona KM.

Na ovo je oštro reagirao bivši ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija ističući da smo ponovo svjedoci ponižavanja BiH od strane Milorada Dodika, ali da nema nikome novih hidroelektrana na Drini bez međunarodnog sporazuma između država Bosne i Hercegovine i Srbije.

"SDA i DF, koji su Dodiku dali priliku da se ovako ponaša, odmah su odgovorili sa svojim 'oštrim' saopćenjem 'da Srbija time krši suverenitet BiH' kao da su neka nevladina organizacija ili nejaka opozicija a ne dvočlani lideri četvoročlane grupe lidera vladajuće koalicije koja već dugo „radi nešto zajedno“. Svakome je jasno da Dodik ovu „Izjavu“ ne može realizirati kao što nije realizirao ni 'Memorandum o gradnji 2 hidroelektrane gornjem toku Drine' koji je u augustu 2018. godine u Trebinju potpisan na zajedničkoj sjednici dvije vlade, RS i Srbije", poručio je Lagumdžija.

Lagumdžija ističe da jučerašnja banjalučka Izjava nije samo još jedan prilog za rušenje države, mirovnog sporazuma i međunarodnog prava, već i primjer podaničkog odnosa u kojem se drugoj državi daje većinsko vlasništvo nad državnom granicom i sve to sa kriminalnim javnim priznanjem da će se tako izbjeći zakon o javnim nabavkama u BiH.

"Tu se mogla čuti gomila izjava koje su osnov za državno tužilaštvo da se istraži lažno predstavljanje u ime države i 'prodaje' tuđe vlasništvo. Kako to da su prije dvije godine isti ljudi pričali o dvije hidrocentrale koje su tada koštale 200 miliona eura, a da sada jedan premijer priča o investiciji o tri hidrocentrale od 200, a drugi o tome kako sve to košta 520 miliona eura", pita se Lagumdžija, ističući da prirodno od Srbije ne treba očekivati da se plaši naših zvaničnih reakcija zbog rušenja mirovnog sporazuma, ali im toplo preporučuje da se pripreme za poteze ozbiljnijih međunarodnih aktera.