Kažu da radikalno griješi
13

Krug 99: Schmidt mimo nadležnosti želi intervenisati u Ustav FBiH iako on nije osporen na sudu

FENA
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Asocijacija nezavisnih intelektualaca Krug 99 reagovala je danas povodom javnih istupa visokog predstavnika Christiana Schmidta.  

"Čini se da visoki predstavnik Christian Schmidt, kao i oni čiju volju izražava, radikalno griješi u osnovnom pristupu o BiH kao zemlji koja se 'sastoji od tri naroda koji odlučuju o sebi', tom rušilačkom pristupu svakog etno-nacionaliste, bilo to prema BiH ili Ukrajini, svejedno. Zbog toga je Krug 99 konsterniran nedavnim javnim istupima visokog predstavnika Christiana Schmidta u tom duhu, podjednako kao i bosanskohercegovačka demokratska javnost", navodi se u saopćenju.

Iako, kako je izjavio, tek uči Ustav Bosne i Hercegovine, opasna je, smatraju iz Kruga 99, namjera da nastoji izaći iz ovlaštenja datih visokom predstavniku, kako je to utvrđeno Aneksom 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.

"Tačno je da je visoki predstavnik, ma ko to bio, konačni ili krajnji tumač civilnog aspekta Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali to ne obuhvata Ustav Bosne i Hercegovine, kojeg tumači jedino i isključivo Ustavni sud Bosne i Hercegovine kao zaštitnik ustavnosti u ovoj zemlji. Niti su odluke bilo kojeg suda, pa i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, dijelom civilnog aspekta koje gospodin Schmidt nastoji tumačiti", navode iz Kruga 99.

Dodaju, da je još nejasnije široj javnosti, zašto Schmidt uporno ističe samo odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u predmetu "Ljubić" koja ni na koji način ne tretira entitetske ustave.

Smatraju da on, mimo nadležnosti, želi intervenirati u entitetske ustave, a da to ima pravo samo u slučaju kada pojedine odredbe tih ustava nisu u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine.

"I to tek kada to tako utvrdi Ustavni sud BiH, kao što je to bio slučaj 2002. godine. Još je indikativnije zašto se bavi samo tom odlukom, iako su eminentni stručnjaci ustavnog prava, pa čak i Ustavni sud BiH, jasno istakli da je stavljanjem van snage spornih odredbi iz Izbornog zakona BiH za njih taj predmet okončan. Istovremeno, jedina preostala odluka Ustavnog suda BiH kojem je utvrđena neustavnost dijelova entitetskih ustava je odluka 'Komšić' iz 2015. godine, koja Visokom predstavniku očito nije u fokusu pažnje. Izgleda da je planirana agenda, ona u koju se mimo nadležnosti nastoje uklopiti samo oni pravni elementi koji održavaju, pa čak i jačaju etničke političke i institucionalne podjele", ističu iz Kruga 99. 

Smatraju da je opasno Schmidtovo prihvatanje hegemonijskog i paternalističkog ideološkog narativa susjednih zemalja da u BiH "nije riječ o većini ili manjini, nego o zemlji koja ima tri zajednice ili tri konstituentna naroda".

"Naprosto, jer stoji nasuprot političkom, a posebno demokratskom izbornom procesu i parlamentarnom životu, gdje je uvijek riječ o većini i manjini, kao izrazu demokracije koja treba biti primijenjena i u Bosni i Hercegovini. Pomenuta sintagma samo odražava interese separatističkih aktera da u Bosni i Hercegovini ne treba primjenjivati  demokratske standarde, odnosno temeljne principe demokracije. I koji čak zanemaruju rezultate dva dosadašnja popisa stanovništva, iz 1991. i onaj iz 2013. godine, jer u Bosni i Hercegovini obitava ne samo tri već dvadesetak etničkih zajednica koje se pod velom diskriminacije nazivaju ružnim atributom 'ostali'. Tim prije što i popis stanovništva nije popis političkih preferencija već raznovrsnih statističkih činjenica i podataka, a posebno to nisu identitetska religijska, spolna, etnička i druga individualna samoodređenja", navodi se u saopćenju.

Podsječaju iz Kruga 99 da je zbog toga to već okončano i presuđeno u pet slučajeva pred Europskim sudom za ljudska prava i temeljne slobode, uz dva aktivna predmeta, koja predstavljaju jasne smjernice ovoj zemlji kako da prevaziđe sistemsku diskriminaciju, nejednakost građana, tačnije kako da uđe u klub modernih i demokratskih zemalja.

"Zbog toga pozivamo visokog predstavnika da javno objasni šta je i na koga mislio pod atribucijom 'smeća' – da li na one političke aktere koji zagovaraju društvo jednakih građana ili na one aktere koji žele zadržati diskriminaciju kroz etničke politike", saopćeno je iz Kruga 99. 

Da bi politički sistem Bosne i Hercegovine stvarno evoluirao na način da preuzme temeljne demokratska standarde, iz Kruga 99 ističu da bi onda ova zemlja treba biti država ravnopravnih građana, a ne kao u staroj mantri "građana i naroda", čiju neuspješnost svjedočimo posljednjih bar 30 godina.

"Ta prevaziđena, a veoma opasna mantra o zemlji 'ravnopravnih građana i naroda' nije europski standard niti izraz modernih demokratskih vrijednosti već, kroz navodno balansiranje građanskog i etničkog koncepta, predstavlja vidno podilaženje etničkim politikama koje ovu zemlju nastoje etno-teritorijalno podijeliti (federalizacija) i time proizvesti njen raspad. Takvi trebaju znati, da su nositelji suvereniteta svake demokratske države svi njeni građani. Oni to moraju biti i u modernoj, demokratskoj i prosperitetnoj Bosni i Hercegovini, jer bez toga nema ni članstva u EU ni u NATO savezu", navodi se između ostalog u saopćenju iz Kruga 99.