Rok je kraj aprila
57

Košarac zbog "prijenosa nadležnosti" blokira apliciranje za dvije milijarde maraka

I. Sa.
Usaglašavanje politika ili će Bosna i Hercegovina ostati bez dvije milijarde KM od Evropske komisije. Ovako bi, ukratko, glasio uslov koji je postavljen pred bh. političare.
Do petka, trebao je biti izrađen plan reformi kao preduvjet za povlačenje sredstava iz Instrumenta za reforme i rast Zapadnog Balkana.

Trenutno je Bosna i Hercegovina jedini partner EU-a na Zapadnom Balkanu koji nije finalizirao svoju Reformsku agendu.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je u petak u Mostaru rekla kako će najkasnije do ponedjeljka uputiti plan reformi.

Iz Delegacije EU za Klix.ba su rekli kako je Plan rasta za Zapadni Balkan prilika da Bosna i Hercegovina dobije preko dvije milijarde KM u zamjenu za konkretne reforme koje će stvoriti uslove za snažniji ekonomski rast, uključujući funkcionalnije institucije, snažniju vladavinu prava i bolju poslovnu klimu.

"Pored ulaganja i reformi, Plan rasta otvara mogućnosti za Bosnu i Hercegovinu za veći pristup evropskom jedinstvenom tržištu od preko 450 miliona potrošača, kao i da uspostavi zajedničko regionalno tržište na Zapadnom Balkanu. Trenutno je Bosna i Hercegovina jedini partner EU-a na Zapadnom Balkanu koji nije finalizirao svoju Reformsku agendu, što je ključni preduslov za učešće u Planu rasta. U toku su i ostvaruje se napredak u intenzivnim pregovorima između EU i Bosne i Hercegovine. EU je posvećena principu da svi njeni partneri sa Zapadnog Balkana, uključujući Bosnu i Hercegovinu, trebaju učestvovati u Planu rasta. Ipak, vremena je malo i domaće institucije su dužne finalizirati Reformsku agendu do kraja aprila, jer u suprotnom rizikuju da propuste investiciju od preko dvije milijarde KM, kao i prateće reforme usmjerene na rast", navodi se u njihovom odgovoru za Klix.ba.

Kada je riječ o sredstvima koje daje Evropska komisija, fond je podijeljen na šest milijardi eura: od čega su dvije milijarde bespovratna, a četiri povoljna grant sredstva. Dvije milijarde maraka bi mogla pomoći infrastrukturi, energetici, poljoprivredi.

Podsjetimo i da je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac rekao kako "srpska strana nije saglasna sa određenim ambicioznim stavovima EU koji nisu u skladu sa Ustavom i dejtonskom strukturom BiH".

On je pojasnio da određena pitanja, koja su u ustavnoj nadležnosti RS i FBiH, ne mogu biti prenesena na državni nivo pod plaštom ambicioznosti prema EU.

Rok je do kraja aprila, što bi bilo sutra. Krišto je najavila da će danas "poslati sve ono što je usaglašeno kroz konsolidirani izvještaj". Odluka je na političarima, očito onima iz bh. entiteta RS - hoće li usaglasiti politike ili ostati bez dvije milijarde maraka namijenjenih za investicije.