Rukomet
222

Njemačka savladala Španiju 24:17 i postala novi evropski prvak u rukometu

(Foto: EPA)
Rukometna reprezentacija Njemačke pobjedom nad Španijom rezultatom 24:17 postala je novi evropski prvak naslijedivši na tronu Francusku.

Nijemcima je ovo druga titula prvaka Starog kontinenta nakon prvenstva u Sloveniji 2004. godine.

Njemačka je na turnir u Poljsku došla veoma oslabljena, no uspjela je doći do titule prvaka Evrope zabilježivši sedam pobjeda i jedan poraz.

U prvoj grupnoj fazi Njemačka je savladala Sloveniju (25:21) i Švedsku (27:26), te je poražena od Španije (29:32). U drugoj grupnoj fazi ekipa koju sa klupe vodi Dagur Sigurdsson je slavila protiv Mađarske (29:19), Rusije (30:29) i Danske (25:23), a u polufinalu je nakon produžetaka u veoma uzbudljivom meču nadigrala Norvešku rezultatom 34:33.

Golmani su briljirali u prvih pet minuta meča, a jedini gol postigao je Nijemac Dahmke.

Španija je svoj prvi gol postigla tek u sedmoj minuti iz sedmerca kojeg je realizovao Rivera za 2:1.

Njemačka je prva stigla do osjetnijeg vodstva. U osmoj minuti je vodila sa 4:1, a u desetoj već sa 5:1, a u uvodnih deset minuta njemački golman Wolff je odbranio tri šuta Španaca.

Španci su nastavili griješiti, a u 14. minuti je prednost Nijemaca iznosila pet golova (7:2). Na poluvrijeme se otišlo pri vodstvu Njemačke sa 10:6.

I na početku drugog poluvremena Španija je imala problema sa realizacijom, te je rezultat u 34. minuti glasio 12:6. No, preko Tomasa Španci konačno dolaze do pogotka i smanjuju na 12:7.

Španija je u 39. i 40. minuti promašila dva sedmerca pri rezultatu 14:8 preko Rivere i Canellasa i već tada je bilo jasno da će se Nijemci okititi zlatom.

Najveću prednost na utakmici Nijemci su imali u 54. minuti, kada je Faeth pogodio za 22:13 i do kraja meča su mirno utakmicu priveli kraju.

Najbolji u redovima Njemačke bili su Kai Haefner (7/10), Rune Dahmke (4/6), Stefan Faeth (3/9) i Tobias Reichmann (3/6), dok su kod Španaca bolji od ostalih bili MVP prvenstva Raul Entrerrios (5/9), Victor Tomas (4/7) i Aleks Dujšebaev (3/6).

Andreas Wolff je zabilježio šesnaest, a Arpad Šterbik četrnaest odbrana.

Ranije danas Hrvatska je pobjedom nad Norveškom 31:24 osvojila treće mjesto.