0

Željezničar pobjedom na prvo mjesto, Čelik slavio u Travniku

Piše: Dalibor Bošnjak
Utakmica Željezničar - Leotar (Foto: Feđa Krvavac/Sarajevo-x.com)
U terminu od 13 sati su odigrana četiri susreta 15. kola bh. Premijer lige. Ovo je ujedno i posljednje kolo jesenjeg dijela prvenstva. Pobjede su ostvarili Čelik, Željezničar, Zvijezda i Sloboda. Plavi sa Grbavice su trenutno na prvom mjestu tabele, a Široki Brijeg svoju utakmicu igra u nedjelju protiv Olimpica.

Travnik - Čelik 3:4

Zeničani su u Travniku munjevito započeli utakmicu. Do 13. minute su dali tri gola. Strijelci su bili Hadžić, Purić i Martinović. Travničani su u 27. minuti smanjili prednost Zeničana golom Badrova. No, primljeni pogodak nije utjecao na goste, pa je ekipa Čelika stigla i do četvrtog pogotka. Strijelac je u 40. minuti susreta bio Nemenjaković. Na odmor se otišlo rezultatom 4:1 u korist gostujuće ekipe.

U drugom poluvremenu su domaći igrači uspjeli postići drugi gol. Strijelac je u 80. minuti bio Popović. Treći gol za domaće je djelo Varupe, koji je pogodio u finišu susreta. No, to je bilo sve što su Travničani mogli učiniti na ovom susretu. Čelik je zasluženo slavio i osvojio tri boda.

Željezničar - Leotar 2:0

Igrači željezničara su od prve minute odlučno krenuli ka golu gostiju iz Trebinja. Prvu priliku za Plave je imao Smajić u 7. minuti, ali je gostujući golman Milenković odbranio njegov udarac. U 13. minuti sa 25. metara je šutirao Nyema, Milenković je odbrano njegov šut, a na odbijenu loptu natrčao Jamak i promašio nemoguće.

No, Plavi nisu odustajali. Do vodstva su došli u 25. minut, kada je na centaršut Kvesića Adilović matirao Milenkovića. Mogao je Adilović i do drugog gola četiri minute kasnije, ali u dva navrata nije bio precizan. Isti je igrač promašio izglednu priliku nakon centaršuta Zebe u 37. minuti. Dvije minute kasnije je zaprijetio i Marković. On je šutirao sa velike udaljenosti, ali je pogodio prečku. Zeba je u 42. minuti šutirao iz mrtvog ugla i zamalo prevario Milenkovića. Gosti su u finišu prvog dijela susreta ostali bez jednog igrača kada je Akouf dobio drugi žuti, odnosno crveni karton. Prethodno je grubo startovao na Smajića. Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 1:0 u korist Plavih.

Nastavak utakmice je donio i drugi gol za Željezničar. Zeba je u 53. minuti odigrao dupli pas sa Stančeskim, te povisio vodstvo svoje ekipe na 2:0. Stančeski se mogao upisati na listu strijelaca u 65. minuti kada ga je uposlio Smajić, ali nije bio precizan. Više sreće nije imao ni Marković u 74. minuti utakmice. Do kraja susreta nije bilo promjene rezultata. Željezničar je slavio protiv Leotara rezultatom 2:0 i sada s enalazi na prvom mjestu premijerligaške tabele, barem do sutra kada Široki Brijeg igra svoju utakmicu protiv Olimpica.

Zvijezda - Kozara 1:0

U Gradačcu su snage odmjerili Zvijezda i Kozara. Domaći su u vodstvo došli praktično iz prve prave prilike. Hamzić je pogodio u 31. minuti. To je bilo sve što se moglo izdvojiti u prvom dijelu igre. U drugom poluvremenu, tačnije u 50. minuti, odličnu priliku za 2:0 nije iskoristio Nuhanović. Domaći su od 77. minute imali igrača više na terenu, jer je crveni karton dobio Gnjatić. To su i iskoristili, sačuvali minimalno vodstvo i upisali tri boda.

Sloboda - Slavija 1:0

Utakmica između Slobode i Slavije je ujedno bila i derbi začelja. To je pokazao i sam početak utakmice, kada ni jedna ekipa nije mogla organizovati kvalitetan napad. U prvom poluvremenu se može izdvojiti prilika za Efendića. U drugom poluvremenu je uslijedila ozbiljna prilika za goste. U 58. minuti je Rašević bio u odličnoj poziciji, ali je golman Slobode odbranio njegov udarac. Isti igrač je imao još dvije izgledne šanse, ali nije pogodio. Tuzlaci su od tog trenutka sve karte bacili u napad. To se isplatilo u 95. minuti susreta kada tri važna boda svojoj ekipi donio Zoletić. Sloboda je slavila rezultatom 1:0. Rezultati odigranih utakmica 15. kola nogometne Premijer ligi BiH:

Travnik - Čelik 3:4 Željezničar - Leotar 2:0 Zvijezda - Kozara 1:0 Sloboda - Slavija 1:0.

1. Željezničar 15 11 2 2 33:10 35
  2. Široki Brijeg 14 10 3 1 26:6 33
  3. Sarajevo 14 9 2 3 28:12 29
  4. Borac 14 8 2 4 23:13 26
  5. Zrinjski 14 6 6 2 23:16 24
  6. Olimpic 14 7 2 5 20:13 23
  1. Čelik 15 6 4 5 17:18 22
  2. Zvijezda 15 5 4 6 16:18 19