0

Sarajevo pobijedilo Slaviju, remi Zvijezde i Željezničara

Sarajevo-x.com
(Foto: Feđa Krvavac/Sarajevo-x.com)
U 17. kolu bh. Premijer lige, u subotnjem je terminu odigrano šest utakmica. Susret Borca i Drine je počeo u 14 sati i završio pobjedom domaćih (1:0, Maletić), dok su utakmice Budućnost-Velež, Sarajevo-Slavija, Zvijezda-Željezničar, Rudar-Široki Brijeg i Travnik-Sloboda počele u 14:30 sati.. Pobjede su ostvarili Sarajevo, Borac, Velež, Rudar i Travnik.

Sarajevo je u susretu sa Slavijom imalo imperativ pobjede, nakon poraza u Zenici od Čelika u 16. kolu. Domaćoj ekipi je bila potrebna pobjeda kako bi ostala u borbi za osvajanje titule prvaka. Izabranici trenera Mirze Varešanovića su imali inicijativu od prve minute susreta. Dobre prilike su imali Pehlić i Avdić. Vodstvo "bordo ekipi" je u 13. minuti donio Kojašević. Slavlje domaćih je trajalo samo jednu minutu, jer je Radovanović pogotkom sa sedam metara savladao golmana Sarajeva. Domaći su do kraja prvog poluvremena pokušali ponovo doći u vodstvo preko Jahovića i Pehlića, ali im to nije pošlo za rukom. U nastavku utakmice domaći su odlučno krenuli ka golu gostiju. Već u 47. minuti, vodstvo Sarajevu je donio Jahović. Nakon vodstva, inicijativa domaćih se nastavila. Dobra igra igrača Sarajeva je razultirala trećim golom. U 69. minuti je precizan bio Pehlić. No, to nije bilo sve. Gosti su u 88. minuti smanjili rezultat na 3:2. preko Radovanovića, da bi mladi Amel Handžić za domaće postigao četvrti gol i postavio konačnih 4:2.

Zvijezda i Željezničar su svoj susret odigrali u Gradačcu. Gosti su dobrom igrom pokazali da su došli po tri boda. U prvom poluvremenu je Željezničar napadao, dok su se igrači Zvijezde uglavnom pokušavali odbraniti. Gosti su još ubjedljivije zagospodarili terenom kada je napadač Zvijezde Tosunović u 38. minuti laktom udario igrača gostiju Vasilića, koji je dobio crveni karton. Snage na terenu su izjednačene u drugom poluvremenu, tačnije u 56. minuti, kada je "pocrvenio" Jamak. Nakon drugog crvenog kartona na utakmici, tempo igre je značajno opao, te se igralo između dva šesnaesterca. U ovoj utakmici nije bilo golova, "plavi" se kući vraćaju sa jednim bodom.

Rudar je u ovom kolu bio domaćin ekipi Širokog Brijega. Domaći su došli u vodstvo već u 5. minuti susreta, kada je strijelac bio Žerić. Bolju igru u prvom poluvremenu je krunisao Kovačević u 35. minuti. Gosti su smanjili rezultat u 45. minuti kada je pogodio Roskam. Do kraja susreta nije bilo golova. Rudar je slavio rezultatom 2:1.

Travnik i Sloboda su odigrali zanimljivo prvo poluvrijeme. Najbolju priliku za domaće u prvom dijelu susreta je imao Popović, ali je promašio prazan gol gostiju. Goste u prednost nije uspio dovesti Gavarić, koji je iz najizglednije prilike za svoj tim pogodio stativu. Travnik je u 40. minuti došao do gola preko Šiljka, ali je njegov pogodak poništen zbog ofsajda. No, domaća ekipa je ipak povela u finišu prvog dijela. Strijelac je bio Popović koji je svladao golmana Tuzlaka Mujkića. Drugi gol za domaće je djelo Fajića iz 48. minute. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao. Domaći su slavili rezultatom 2:0.

Budućnost i Velež su u Banovićima odigrali solidnu utakmicu u kojoj su obje ekipe imale svoje prilike. Hladan tuš za domaće je priredio Ševko Okić, koji je prizemnim udarcem u 62. minuti savladao domaćeg golmana Husića, što je bilo dovojlno za važnu gostujuću pobjedu ekipe iz Mostara.

Sutra se igraju još dvije preostale utakmice 17. kola, a sastaju se Olimpik i Leotar, te Zrinjski i Čelik. Oba susreta počinju u 14:30 sati.

Rezultati šest utakmica 17. kola Premijer lige:

Travnik - Sloboda 2:0 Zvijezda - Željezničar 0:0 Rudar P. - Široki Brijeg 2:1 Borac - Drina 1:0 Budućnost - Velež 0:1 Sarajevo - Slavija 4:2

1. Borac 17 12 3 2 24:9 39
  2. Željezničar 17 10 2 5 31:14 32
  3. Sarajevo 17 9 4 4 26:15 31
  4. Travnik 17 8 2 7 28:22 26
  5. Široki Brijeg 17 8 1 8 33:27 25
  6. Rudar 17 6 7 4 19:19 25
  7. Sloboda 17 7 3 7 16:17 24
  8. Čelik 16 6 4 6 17:15 22