0

VIDEO / Salihović pogodio za pobjedu Hoffenheima

Piše: Dalibor Bošnjak
Sejad Salihović
U 2. kolu njemačke Bundeslige Wolfsburg je na svom terenu dočekao Bayern, dok je Hoffenheim ugostio ekipu Dortmunda. U sastavima današnjih domaćina su nastup ubilježila dva bh. igrača, Hasan Salihamidžić i Sejad Salihović. Hoffenheim je slavio zahvaljujući sjajnom golu iz slobodnog udarca popularnog Seje, dok je Wolfsburg u kojem igra Salihamidžić izgubio od Bayerna rezultatom 0:1.

Wolfsburg - Bayern 0:1

Prve minute utakmice između Wolfsburga i Bayerna su protekle u poprilično izjednačenoj igri na obje strane. Prvu ozbiljniju priliku je u 22. minuti ima Bayernov Toni Kroos, ali je šutirao neprecizno. Više sreće nije imao ni Mario Gomez osam minuta kasnije. Do kraja prvog dijela nije bilo prilika vrijednih pažnje. Na odmor se otišlo pri rezultatu 0:0.

Bayern je u nastavku utakmice krenuo odlučnije ka golu Wolfsburga. Bavarci su napravili mnoštvo odličnih prilika od kojih je jedna urodila plodom. Sva tri boda je svom klubu golom iz 90. minute donio Luiz Gustavo. Asistent je bio Frank Bilal Ribery. Hasan Salihamidžić je u ekipi Wolfsburga igrao do 69. minute susreta.

Hoffenheim - Dortmund 1:0

Ekipa Hoffenheima je odmah na početku susreta jasno dala do znanja gostima da želi sva tri boda. Domaći su napravili nekoliko odličnih prilika u prvim minutama utakmice. Roberto Firmino je u 6. minuti pogodio prečku gola gostiju. Bh. reprezentativac Sejad Salihović je u 9. minuti doveo Hoffenheim u vodstvo nakon što je sjajno izveo slobodan udarac.

Firmino je četiri minute nakon toga imao odličnu priliku da rezultat povisi na 2:0, ali je njegov udarac izblokirala odbrana ekipe iz Dortmunda. Dvije minute kasnije to nije uspjelo ni Shinjiju Kagawi. Gosti su u 30. minuti pokušali uzvratiti preko Kevina Grosskreutza, no promjene rezultata nije bilo. U 45. minuti ponovo sreće nije imao Firmino, koji je najčešće dolazio u priliku da postigne gol. Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 1:0 u korist Hoffenheima.

U nastavku utakmice je Hoffenheim nastavio dominirati na terenu. Ryan Babel je prvi zaprijetio golmanu Dortmunda u 50. minuti. Precizni nisu bili ni Firmino i Isaac Vorsah. Dominaciju domaćih je potvrdio i Salihović nekoliko minuta kasnije, no ovog puta nije bio precizan. Gosti iz Dortmunda su bili blizu pogotka u 59. minuti, no Ivan Perišić nije uspio izjednačiti rezultat. Isti igrač je u 63. minuti pogodio stativu.

Hoffenheim je do kraja susreta također imao nekoliko dobrih prilika, ali domaći nisu uspjeli doći do drugog gola. Posljednje ozbiljne prilike za Dortmund su u 88. i 89. minuti propustili Robert Lewandowski i Kuba. Hoffenheim je slavio protiv Dortmunda minimalnim rezultatom 1:0, a jedini gol je postigao naš reprezentativac Sejad Salihović.

Rezultati 2. kola Bundeslige, subota:

Freiburg - Mainz 1:2

Hamburger SV - Hertha 2:2 Hoffenheim - Borussia Dortmund 1:0 Nürnberg - Hannover 1:2 Wolfsburg - Bayern München 0:1 Schalke - Köln 5:1

1. Mainz 2 2 0 0 4:1 6
  2. Hannover 2 2 0 0 4:2 6
  3. VfB Stuttgart 1 1 0 0 3:0 3
  1. VfL Wolfsburg 2 1 0 1 3:1 3
  2. Werder 1 1 0 0 2:0 3
  3. Schalke 2 1 0 1 5:4 3
  4. Borussia Dortmund 2 1 0 1 3:2 3
  5. Borussia Mönchengladbach 1 1 0 0 1:0 3