Premijer liga BiH, 29. kolo
0

Počelo slavlje na Grbavici, Sarajevo poraženo u Gradačcu

(Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)
U nedjelju je odigrano pretposljednje 29. kolo Premijer lige BiH. Ostvareni su sljedeći rezultati: GOŠK - NK Čelik 0:0, FK Sloboda - FK Velež 2:0, FK Borac - FK Slavija 3:2, NK Zvijezda - FK Sarajevo 2:0, FK Željezničar - FK Kozara 2:1, FK Olimpic - FK Leotar 4:1, HŠK Zrinjski - NK Široki Brijeg 0:1 i NK Travnik - FK Rudar Prijedor 3:0.

Sloboda je na stadionu Tušanj pred svojom publikom igrala važnu utakmicu protiv Veleža u borbi sa opstanak. Tuzlaci su došli u vodstvo na otvaranju utakmice. Strijelac gola u 4. minuti bio je Alen Mešanović. Sloboda je udvostručila prednost u 50. minuti utakmice preko Bekića. Do kraja su sačuvali prednost i upisali tri vrlo važna boda u borbi za opstanak.

Na Gradskom stadionu u Banjoj Luci snage su odmjerili Borac i Slavija, koja se grčevito bori za opstanak. Domačini su odlično otvorili utakmicu u preko Bilbije došli u vodstvo u 10. minuti. Ipak, Slavija je uspjela izjednačiti golom Raševića u posljednjim trenucima prvog poluvremena.

Borac ipak nije dopustio iznenađenje u Banjoj Luci. U drugom poluvremenu odlučno su krenuli prema golu gostiju. Napadi su donijeli dva gola, a strijelci su bili Bilbija i Kunić. Slavija se ipak nije predala. U 77. minuti smanjili su rezultat na 3:2. Haris Bešlija je pogodio iz penala.

Sarajevo je u Gradačac stiglo s namjerom da ostvari pobjedu i osigura mjesto koje vodi u Evropu. Domaćini se nisu s tim slagali pa su preko nekadašnjeg igrača tima sa Koševa, Dalibora Pandže poveli u 7. minuti. Zvijezda je na stadionu Banja Ilidža u prvom poluvremenu bila bolja ekipa. Zvijezda je do konačnih 2:0 protiv lošeg Sarajeva došla u 75. minuti utakmice preko Eldina Mašića.

Željezničar je na Grbavici odigrao još jednu šampionsku utakmicu. Publika je na stadion počela stizati satima uoči početka meča, a domaći igrači nisu ih dugo držali u neizvjesnosti. Već u 6. minuti Svraka je glavom pogodio za 1:0. Drugi gol je stigao u 24. minuti. Selimović je glavom na asistenciju Adilovića povećao prednost Želje.

Kozara je počasni gol postigla u posljednjim trenucima utakmice, ali to nije pokvarilo radost domaćih navijača koji će nakon utakmice proslaviti novu titulu prvaka BiH.

Malobrojna publika na Otoci gledala je pravu golijadu. Igrači Olimpica su protiv slabog Leotara dobro podesili nišanske sprave pa su se golovi redali kao na traci.

Olimpic je poveo golom Harbe u 15. minuti odličnim golom mladog nogometaša. Isti je igrač postigao gol i u 40. minuti iz slobodnog udarca. Smajić je u 48. povećao rezultat na 4:0. Prelijep gol postigao je Muharemović u 53. minuti. Izašao je sam pred golmana, odlično se snašao i lobovao ga za 4:0.

Počasni pogodak za goste iz Trebinja postigao je Lekić u 71. minuti.

U Mostaru su Zrinjski i Široki Brijeg odigrali hercegovački derbi. Prvo poluvrijeme proteklo je u boljoj igri Zrinjskog, ali se na odmor otišlo pri vodstvu gostiju iz grada na Lištici. Strijelac vodećeg gola bio je Roskam u 34. minuti. To je ujedno bio i konačan rezultat utakmice.

Travnik je protiv Rudara iz Prijedora poveo golom Elvedina Varupe u 18. minuti utakmice. Na 2:0 povisio je njegov prezimenjak Nermin koji je bio strijelac u 61. minuti utakmice.

Konačnih 3:0 postavio je Simeunović, golom u 90. minuti utakmice.

GOŠK i Čelik su u Gabeli odigrali lošu utakmicu bez golova. Ovakav rezultat nikako ne odgovara domaćinu koji se grčevito bori za opstanak.

Rezultati 29. kola Premijer lige BiH:

GOŠK - NK Čelik 0:0 FK Sloboda - FK Velež 2:0 FK Borac - FK Slavija 3:2 NK Zvijezda - FK Sarajevo 2:0 FK Željezničar - FK Kozara 2:1 FK Olimpic - FK Leotar 4:1

HŠK Zrinjski - NK Široki Brijeg 0:1 NK Travnik - FK Rudar Prijedor 3:0

Parovi posljednjeg kola (23. maja): Čelik - Travnik, Rudar - Zrinjski, Leotar - Željezničar, Široki Brijeg - Olimpic, Velež - GOŠK, Slavija - Sloboda, Sarajevo - Borac, Kozara - Zvijezda.

1. Željezničar 29 22 5 2 67:15 71
  2. Široki Brijeg 29 18 8 3 48:16 62
  3. Borac 29 17 3 9 44:24 54
  4. Sarajevo 29 16 5 8 46:29 53
  5. Olimpic 29 15 6 8 43:22 51
  6. Zrinjski 29 12 9 8 45:38 45