Premijer liga BiH
0

Sarajevo ide u Evropu, Sloboda i Kozara ispali iz lige

Sarajevo-Borac (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)
Sve utakmice posljednjeg 30. kola Premijer lige odigrane su u srijedu sa početkom u 17 sati. Postignuti su sljedeći rezultati: Čelik – Travnik 2:2, Rudar Prijedor – Zrinjski 3:2, Široki Brijeg – Olimpic 1:1, Leotar – Željezničar 2:1, Kozara – Zvijezda 1:2, Sarajevo – Borac 2:2, Slavija – Sloboda 2:0 i Velež – GOŠK 1:2.

Derbi 30. kola odigran je na Koševu gdje su Sarajevo i Borac odigrali neriješeno. Bilo je 2:2. Uzbudljivo prvo poluvrijeme na Koševu. Sarajevo je do vodstva došlo u 13. minuti golom Husejnovića. Borac poravnava rezultat samo devet minuta kasnije preko Ivetića koji s 15 metara šutira i šalje loptu u mrežu Adilovića.

Međutim, gosti se nisu imali mnogo vremena radovati jer već u 30. minuti Belošević je postigao prelijep pogodak, no u posljednjim momentima prvog dijela isti igrač griješi što koristi Stajić, krade mu loptu, upošljava Kunića koji pogađa za 2:2. Ovim rezultatom nogometaši Sarajeva osigurali su mjesto na evropskoj sceni.

Zanimljiva utakmica odigrana je u Lukavici gdje je Slavija izborila opstanak u Premijer ligi. Na svom su stadionu u Istočnom Sarajevu savladali tuzlansku Slobodu. Slavija je dobro otvorila utakmicu, ali je prvo poluvrijeme završeno bez golova. Drugi dio susreta obje ekipe su počele sa po 10 igrača. Pred kraj prvog poluvremena isključeni su Benović i Hasanović.

Slavija je zatresla mrežu Slobode u 48. minuti pogotkom s bijele tačke. Do 2:0 stigli su u 62. minuti golom Raševića.

Nogometaši GOŠK-a iz Gabele velikim su preokretom slavili u Vrapčićima protiv Veleža i ostali u ligi. Iz Premijer lige je ispala Sloboda iz Tuzle.

Na Policama Leotar je ugostio aktuelnog prvaka Željezničar. Domaći su u 26. minuti poveli golom Šarabe, a izjednačujući pogodak postigao Adilović tri minute kasnije. U finišu prvog poluvremena Leotar ponovno dolazi u vodstvo i odnosi tri boda. Strijelac drugog pogotka za Leotar bio je Aničić.

Na Bilinom Polju komšijski derbi između Čelika i Travnika završen je rezultatom 2:2. Trener Zeničana Vlatko Glavaš je u poluvremenu utakmice napustio stadion Bilino polje zbog uvreda koje su došle s tribina.

Utakmica na Pecari je završena podjelom bodova. Olimpic je u Širokom Brijegu poveo u 37. minuti preko Smajića, a domaćini izjednačili pred kraj susreta pogotkom Šilića s bijele tačke.

Rudar iz Prijedora savladao je na svom stadionu Zrinjski rezultatom 3:2.

Iz lige ispada i Kozara koja je u posljednjem kolu poražena od Zvijezde na svom terenu sa 2:1.

Rezultati 30. kola:

Čelik - Travnik 2:2

Rudar - Zrinjski 3:2 Leotar - Željezničar 2:1 Široki Brijeg - Olimpic 1:1 Velež - GOŠK 1:2 Slavija - Sloboda 2:0 Sarajevo - Borac 2:2 Kozara - Zvijezda 1:2

1. Željezničar 30 22 5 3 68:17 71
  1. Široki Brijeg 30 18 9 3 49:17 63
  2. Borac 30 17 4 9 46:26 55
  3. Sarajevo 30 16 6 8 48:31 54
  4. Olimpic 30 15 7 8 44:23 52
  5. Zrinjski 30 12 9 9 47:41 45
  6. Zvijezda 30 13 6 11 37:35 45
  7. Travnik 30 10 5 15 42:53 35