0

Željo bolji od Veleža, Borac gurnuo Slobodu ka nižem rangu

Piše: E. Isanović
Čelik - Široki Brijeg (Foto: Klix.ba)
U okviru 26. kola Premijer lige BiH, utakmice koje su počele u 17:00 sati postignuti su sljedeći rezultati: Velež – Željezničar 1:2, Čelik- Široki Brijeg 0:0, Sloboda – Borac 0:1, Leotar –Rudar Prijedor 1:0 i Kozara –Travnik 1:2.

Velež – Željezničar 1:2

Plavi su u okršaj sa Rođenima ušli kao favoriti. Izabranici Amara Osima od početka utakmice nametnuli su svoj ritam igre. Incijativa je urodila plodom u 15. minuti kada je Kvesić pogodio mrežu Veleža za 0:1. Samo dvije minute kasnije Adilović je mogao povećati prednost, ali je bio neprecizan.

U 26. minuti bilo je 1:1. Nakon kornera odlično reguje Denis Zvonić i matira Adnana Gušu. Nakon dugo vremena čuvar mreže tima sa Grbavice je savladan. Igrao se 33. minut kada Bogičević nije uspio poentirati. Do kraja prvog poluvremena gosti su bili mnogo opasniji, ali se rezultat nije mijenjao.

U nastavku prvo prijete gosti. Pokušao je Stanić, ali je izblokiran. U 61. minuti Okić šutira pored gola. Zeba je asistirao za Jamaka koji je u 73. minuti doveo goste u vodstvo od 2:1. Nakon toga su domaći navijači gađali pomoćnog sudiju i došlo je do kratkog prekida. Plavi su do kraja sačuvali prednost. Čelik - Široki Brijeg 0:0

Crni niz bez pobjede Zeničani su željeli prekinuti u dvoboju sa finalistom Kupa BiH. Međutim, tim sa Pecare imao je prvu ozbiljniju priliku u 9. minuti. Wagner je bio neprecizan. Samo minut kasnije uzvratio je Jusić. Bez uspjeha.

Igrao se 22. minut kada je Vršajević propustio dobru priliku za domaće. Isti igrač napravio je sjajan solo – prodor u 37. minuti, ali je bio neprecizan. U posljednjim trenucima prvog poluvremena Purić pogađa stativu. Ostalo je 0:0. Drugih 45.minuta proteklo je u blagoj dominaciji domaćih, ali nisu uspjeli postići pogodak.

Sloboda – Borac 0:1

Tuzlaci su u sudaru sa aktuelnim prvacima BiH tražili posljednju slamku spasa. Izabranici Abdulaha Ibrakovića imali su dosta sreće na samom otvaranju. Gosti su u prvih deset minuta propustili dvije stopostotne prilike.

Domaći se bude u finišu prvog dijela. Prvo je Šmigalović neprecizno šutirao, a potom je Salihović bio u izglednoj prilici. Ipak, odbrana Borca blokira njegov udarac. Ostalo je 0:0. U nastavku je tim sa Tušnja krenuo mnogo ofanzivnije.

Ipak, gosti u 66. minuti preko Kajkuta dolaze u vodstvo. Sloboda je do kraja utakmice pokušala izjednačiti, ali nije uspjela. Novi poraz tim sa Tušnja koji će najvjerovatnije biti presudan. Sada su šanse za opstanak Slobode svedene na minimum.

Leotar –Rudar Prijedor 1:0

Za Leotar nije bilo puno filozofije u susretu sa Rudarom. Bili su pod imperativom pobjede. Trebinjci su dominirali terenom u prvih pola sata, ali im to nije donijelo ništa konkretno. Zdravko Šaraba propustio je dvije velike prilike (u 29. i 33. minuti) za domaće. Nakon toga svoj šut je oprobao i Aničić, ali je lopta otišla preko gola. Prvih 45.minuta završeno je bez golova.

Ipak, Aničić je bio precizan u 46. minuti kada je pogodio iz slobodnog udarca za 1:0. Rezultat se do kraja meča nije mijenjao.

Kozara –Travnik 1:2

Veziri su sa mnogo samopozdanja i optimizma stigli u B. Gradišku kako bi osvojili bodove i uplovili u luku spasa. No, u 2.minuti Pehilj dovodi domaće u vodstvo. U 11. minuti gosti su izjednačili preko Zatagića. Nakon toga izabranici Husnije Arapovića preuzimaju incijativu i stvaraju nekoliko velikih prilika koje nisu iskoristili. Na odmor se otišlo kod rezultata 1:1.

U 60. minuti gosti konačno dolaze do prednosti. Mrežu Kozare pogodio je Ribić za konačnih 1:2.

U ranijem terminu GOŠK je na svom terenu savladao gradačačku Zvijezdu sa 2:1.

Rezultati 26. kola nogometne Premijer lige Bosne i Hercegovine:

Zenica: Čelik - Široki Brijeg 0:0 Trebinje: Leotar - Rudar 1:0 Bosanska Gradiška: Kozara - Travnik 1:2 Mostar: Velež - Željezničar 1:2 Gabela: GOŠK - Zvijezda 2:1 Tuzla: Sloboda - Borac 0:1

6. maja: Sarajevo: Sarajevo - Zrinjski (20.00) Lukavica: Slavija - Olimpic (17.00) Tabela:

1. Željezničar 26 20 4 2 60:11 64
  2. Široki Brijeg 26 16 7 3 42:14 55
  3. Sarajevo 25 15 4 6 42:24 49
  4. Borac 26 15 3 8 35:21 48
  5. Zrinjski 25 11 9 5 41:31 42
  6. Olimpic 25 12 5 8 30:19 41
  7. Zvijezda 26 10 6 10 30:31 36