0

Plavi slavili minimalno i napravili korak prema naslovu

Piše: E. Isanović
(Foto: Feđa Krvavac/Sarajevo-x.com)
U okviru 16. kola Premijer lige BiH Željezničar je na Grbavici savladao Široki Brijeg sa 1:0 golom Muamera Svrake i stekao četiri boda prednosti u odnosu na tim sa Pecare.

Kako su i najavili gosti iz Hercegovine otvoreno su ušli u utakmicu. Tako su već u 2. minuti mogli doći do prednosti. Nakon greške odbrane Plavih Roskan iz izgledne situacije loše šutira.Nakon toga najčešće se igralo između dva šesnaesterca.

Igrao se 21. minuta kada je Čolić dobro probio po desnoj strani ubacio loptu na peterac gostiju. Bekrić šutira, ali neprecizno. Svoj šut u 25. minuti isprobao je i Kvesić, ali je izblokiran.

Grešku gostiju u 31. minuti nije iskoristio kapiten domaćih Mirsad Bešlija. Šutirao je jako, no neprecizno. Lopta je završila daleko na tribinama. Treba istaći da je domaći sastav imao podršku sa sjeverne tribine stadiona Grbavica, jer je jug bio zatvoren iz sigurnosnih razloha.

Široki Brijeg posljednjih petnaest minuta prvog dijela proveo je u teškom defanzivnom grču. Svoje šanse tražili su iz kontranapada.

Ipak, izabranici Amara Osima pritisak su konkretizirali u 43. minuti. Sa lijeve strane oštar centaršut uputio je Kvesić na drugu stativu, lopta je stigla do Muamera Svrake koji je pospremio u iza leđa Bilobrka za 1:0. Izuzetno važan pogodak za veliko oduševljenje na tribinama.

Minimalnom prednošću domaćih odtišlo se na odmor.

U nastavku je Željo nastavio sa atacima ka golu gostiju. Prvu ozbiljniju priliku bilježimo u 57. minuti.

Zeba odlično šutira iz slobodnjaka, ali Bilobrk fantastičnom intervencijom loptu izbija u korner. Ekipa Širokog Brijega je nakon toga počela prijetiti. I to dosta opasno. U 62. minuti Roskan je bio u izvanrednoj situaciji, ali se odlučio na tribling i pogriješio.

U 75. minuti nova prilika za Plave. Adilović asistira za Bekrića koji je neprecizan. Do kraja utakmice Široki je pokušao izjednačiti, ali nisu uradili ništa konkretno.

1. Željezničar 16 12 2 2 34:10 38
  2. Široki Brijeg 16 10 4 2 26:7 34
  3. Sarajevo 15 9 2 4 28:14 29
  1. Borac 15 9 2 4 25:13 29
  2. Zrinjski 15 7 6 2 26:17 27
  3. Olimpic 16 8 3 5 21:13 27
  4. Čelik 16 6 5 5 18:19 23
  5. Zvijezda 16 6 4 6 20:19 22