0

Široki slavio u Gabeli, Slavija sve bliža spasonosnoj zoni

Piše: Edin Isanović
Detalj sa utakmice Borac - Travnik (Foto: G. Kec/Klix.ba)
U utakmicama 20. kola Premijer lige BiH koje su počele u 16:00 sati postignuti su sljedeći rezultati: Slavija – Kozara 2:1, Velež – Leotar 1:1, GOŠK – Široki Brijeg 1:2, Borac – Travnik 1:0 i Zvijezda – Zrinjski 1:1.

Slavija – Kozara 2:1

Slavija je okršaj sa Kozarom dočekala sa velikim optimizmom. Željeli su pobjedu koja bi ih gurnula ka spasonosnoj zoni. Krenuli su dosta ofanzivno i prvih 45 minuta riješili u svoju korist rezultatom 1:0. Poentirao je Rašević u 22. minuti.

Domaći su u nastavku udvostručili vodstvo. U 78. minuti Bešlija je asistirao za Raševića koji poentira za 2:0. Gosti su u posljednjim trenucima meča stigli do počasnog gola.

Siguran trijumf tima iz Istočnog Sarajeva koji sada ima velike šanse za opstanak u elitnom razredu.

Velež – Leotar 1:1

Izgleda da je eliminacija iz Kupa BiH ostavilo traga na Rođene koji su prvi dio odigrali totalno nezainteresovano. Tako su gosti došli u vodstvo u 42. minuti golom Sušića. Prije toga izabranici Borčeta Sredojevića imali su nekoliko prilika koje nisu konkretizirali.

U nastavku su izabranici Mirze Varešanovića krenuli snažno. Prvo je zaprijeti Brković, ali bez usjeha. Inicijativa se siplatila u 64. minuti kada Okić pogađa za 1:1. Mostarci su do kraja meča stvorili još nekoliko prilika, ali nisu uspjeli preokrenuti rezultat. Ostalo je 1:1.

GOŠK – Široki Brijeg 1:2

Zanimljivo je bilo u Gabeli. U prvih 45 minuta pala su dva pogotka. Domaći su prvi došli u vodstvo u 27. minuti kada je sjajnu kontru istrčao Tomić i matirao Bilobrika. Igrao se 39. minut kada je Varea izjednačio na 1:1 i postavi konačan rezultat prvog dijela.

U nastavku je tim sa Pecare osigurao pobjedu. Za 1:2 pogodio je Mišić u 81.minuti. Izuzetno važna tri boda za Široki Brijeg.

Borac – Travnik 1:0

Aktuelni prvak BiH pred praznim tribinama (zbog suspenzije) ugostio je Vezire. Dugo su lomili otpor Travničana, a Borac je u vodstvo doveo Stakić nakon kornera. Rezultatom 1:0 otišlo se na odmor. U nastavku su Banjalučani krenuli agresivnije. Tako su Stajić i Knežević u 50. minuti u jednom napadu ,u dva navrata, pogodili prečku Travnika.

I pored velike incijative Borca ostalo je 1:0.

Zvijezda – Zrinjski 1:1 Zvijezdi iz Gradačca na megdan je stigao Zrinjski. Domaći su imali veliku priliku da dođu u vodstvo već u 7. minuti. Udarac sa jedanaest metara Hamzića odbranio je Melher.

U posljednjim trenucima prvog poluvremena stigla je kazna. Žuržinov asistira za Marjanovića koji Plemiće dovodi u vodstvo od 1:0.

Domaći su u nastavku tražili izjednačenje, dok su se gosti odlučili da čuvaju stečenu prednost. Pritisak Zvijezde isplatio se u 87. minuti kada je pogodio Pandža za 1:1. To je bio konačan ishod ovog meča.

1. Željezničar 19 14 3 2 40:10 45
  2. Široki Brijeg 20 12 6 2 30:9 42
  3. Borac 20 12 3 5 30:17 39
  4. Sarajevo 19 11 3 5 31:17 36
  5. Olimpic 19 10 3 6 26:15 33
  6. Zrinjski 20 8 9 3 30:22 33
  7. Zvijezda 20 7 6 7 24:22 27
  8. Velež 20 6 8 6 20:20 26