Tri boda za prvo mjesto
0

Pao i Borac, Željo nezadrživ u jurišu na titulu

Piše: Edin Isanović
Željezničar – Borac 4-2. Pobjeda za titulu, pobjeda koja vraća veliki osmjeh na lica navijača “plavih” sa Grbavice. Sve je bilo u znaku plave boje, a prije početka utakmice Mladen Vojičić Tifa otpjevao je pjesmu "Grbavica".

Ovaj dvoboj posmatralo je oko 14 hiljada gledalaca. Furiozno su domaći otvorili meč, pa je tako Višća već u 2. minuti pogodio stativu. Samo minut kasnije Mirsad Bešlija šutira, ali nije uspio pogoditi loptu na pravi način.

U 15. minuti svoj udarac oprobao je Stevanović sa nekih osamnaest metara, ali je bio neprecizan. Ovo je bila prva ozbiljnija prilika za goste koji su se oslobodili početne incijative domaćih. No, samo za kratko, jer izabranici Amara Osima prave dodatni pritisak u želji da postignu gol.

Uspjeli su u 25. minuti kada je Elvis Mešič poentirao glavom za 1-0. Prethodno je oboren Samir Bekrić koji je je bio assitent kod pogotka. Nakon gola erupcija oduševljenja u 'Dolini ćupova'.

Odmah nakon pogotka na Grabavicu, sa zakašnjenjem, stižu navijači Borca. Nakon toga igra se odvijala između dva šesneasterca. Tim sa Grbavice udvostručio je vodstvo u 41 minuti.

Naime, Bučan je dobro proigrao Bekrića koji je loptu pospremio u mrežu. Strasti se nisu ni smirile, a gosti iz Banjaluke smanjuju na 2-1. Nakon prekida u skoku se najbolje snalazi Leonid Ćorić, a lopta je na putu prema golu zakačila Mešića i završiča iza leđa Šehića. Ovim rezultatom završen je prvio dio meča.

Na samom startu drugog poluvremena utakmica se počela otvarati. Gosti su pokušavali izjednačiti, ali su ostavili dosta prostora za plave. To im se osvetilo u 52. minuti kada je Željezničar došao do vodstva od 3-1.

Izuzetno važan gol za tim sa Grbavice postigao je Lazar Popović. Loptu je poslao u nebranjeni dio mreže i donio novo slavlje za navijače Želje. Ni nakon trećeg pogotka pritisak domaćih nije jenjavao, ali nije donio ništa konkretno.

U 62. minuti odličnu priliku propušta sjajni Mirsad Bešlija. Odbrana gostiju djelovala je nesigurno, ali uspješno. Minut kasnije Jandrić pokušava iznenaditi Šehića, ali bez uspjeha.

U 81. minuti Lazar Popović nakon skraćenog kornera postiže četvrti pogodak za domaće.

Kad su svi mislili da se rezultat neće mijenjati sjajan gol iz slobodnog udarca postiže Kajkut za konačnih 4-2.

Pošto je u jesenjem dijelu Borac slavio 2-0, u slučaju da budu imali isti broj bodova kao i Željo, Banjalučani bi osvojili prvo mjesto. Upravo zbog ovoga nakon pogotka bilu su ljuti na klupi Željezničara.

U narednom kolu Borac igra sa Rudarom iz Prijedora, dok Željezničar gostuje tuzlanskoj Slobodi.

U utakmici koja se igrala u istom terminu Zrinjski je savladao Modriču 4-0.

Rezultati 23. kola nogometne Premijer lige BiH: Zvijezda - Velež 2:1 Leotar - Laktaši 3:1 Rudar - Travnik 2:0 Čelik - Sarajevo 0:0 Zrinjski - Modriča 4:0 Željezničar - Borac 4:2 U nedjelju igraju: Slavija - Sloboda i Široki Brijeg - Olimpik.

U nedjelju se sastaju: Široki - Olimpik i Slavija - Sloboda.

1. Željezničar 23 14 5 4 38:17 47
  2. Borac 23 14 2 7 31:20 44
  1. Zrinjski 23 11 5 7 35:25 38
  2. Sarajevo 23 11 5 7 29:20 38
  3. Široki Brijeg 22 11 4 7 32:20 37
  4. Velež 23 11 3 9 39:25 36
  5. Leotar 23 10 3 10 24:32 33