0

Kvalifikacije za SP: Dva gola Ibrahimovića, Armenija demolirala Dansku

Zlatan Ibrahimović (Foto: AFP)
Nogometaši Armenije priredili su veliko iznenađenje uvjerljivo savladavši Dansku u Kopenhagenu s 4-0 u kvalifikacijskom susretu za Svjetsko prvenstvo u grupi B.

Jura Movsisjan, napadač moskovskog Spartaka postigao je vodeći pogodak za Armeniju već nakon 27 sekundi igre, nakon pogreške danskog stopera Simona Kjaera, a u strijelce se upisao i u 59. minuti. Preostala dva pogotka za gostujuću reprezentaciju postigli su Ozbiliz u 19. i Mhitarjan u 82. minuti.

Danska se ovim porazom jako udaljila i od eventualnog plasmana u dodatne kvalifikacije. Ima samo 6 bodova, koliko sada i Armenija. Vodeća je Italija s 14 bodova, a druga Bugarska s 10.

Zlatan Ibrahimović, kapiten i najbolji igrač švedske reprezentacije, sa dva gola donio svojoj vrsti očekivanu domaću pobjedu protiv Farskih otoka 2-0.

Neuvjerljivi Šveđani su se u Solni dosta mučili protiv selekcije koja još nije osvojila nijedan bod u ovim kvalifikacijama, te im je trebalo više od 20 minuta za prvi udarac. Ibrahimović je prvi gol na utakmici zabio u 35. minuti, a drugi iz penala u 82. minuti. U svom 90. nastupu za reprezentaciju stigao je do brojke od 41 gola.

U ovoj grupi vodi Njemačka sa 16 bodova, dok Austrija, Švedska i Irska imaju po 11 bodova.

U grupi I, Bjelorusija i Finska odigrale su u Gomelu 1-1. Finci su poveli pogotkom Pukkija u 24. minuti, a izjednačio je Verhovcov u 85. minuti.

Španija s 11 i Francuska a 10 bodova predvode ovu grupu u kojoj je Finska na trećem mjestu sa 6 bodova, a Bjelorusija je posljednja, šesta s 4 boda, te ima susret više od ostale četiri reprezentacije.

Evropske kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo:

Grupa B:

Danska – Armenija 0-4 (Movsisjan 1, 59, Ozbiliz 19, Mhitarjan 82) Redoslijed: 1. Italija 14 (6), 2. Bugarska 10 (6), 3. Češka 9 (6), 4. Armenija 6 (6), 5. Danska 6 (6), 6. Malta 3 (6)

Grupa C:

Švedska – Farski Otoci 2-0 (Ibrahimović 35, 82 – 11 m) Redoslijed: 1. Njemačka 16 (6), 2. Austrija 11 (6), 3. Švedska 11 (6), 4. Irska 11 (6), 5. Kazahstan 1 (6), 6. Farski Otoci 0 (6)

Grupa I:

Bjelorusija – Finska 1-1 (Verhovcov 85 / Pukki 24) Redoslijed. 1. Španija 11 (5), 2. Francuska 10 (5), 3. Finska 6 (5), 4. Gruzija 4 (5), 5. Bjelorusija 4 (6)