0

Belgija bolja od Srbije, remi Čeha i Talijana

Reprezentacije Belgije pobjegla je Hrvatskoj na tri boda prednosti u skupini A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. godine. Ekipa Marca Wilmotsa u Bruxellesu je savladala Srbiju s 2-1.

Iskoristili su Belgijanci time kiks Hrvatske, koja je u Zagrebu neočekivano poražena od Škotske (1-0), te napravili ogroman korak ka direktnom plasmanu u Brazil. Belgija je protiv Srbije povela već u 13. minuti kada je, poslije centaršuta Jana Vertonghena, loptu glavom u mrežu smjestio Kevin de Bruyne. U 60. je minuti prednost domaćina udvostručio Marouane Fellaini koji je, također glavom, matirao Vladimira Stojkovića. Za Srbiju je u 87. minuti pogotkom iz slobodnog udarca smanjio Aleksandar Kolarov.

Sljedeće utakmice u grupi A igraju se 6. septembra kada Hrvatska gostuje u Srbiji, a Belgija u Škotskoj.

U derbiju grupe B Češka i Italija su u Pragu odigrale neriješeno 0-0. Domaćini su u prvom poluvremenu imali nekoliko sjajnih prilika, a Azzurre je svojim odbranama "iznad vode" držao Gianluigi Buffon. Talijani su u nastavku ostali s igračem manje nakon što je u 72. minuti drugi žuti karton dobio Mario Balotelli.

Napadač Milana je dvaput opomenut za samo pet minuta zbog prekršaja na Michalu Kadlecu i Theodoru Gebreu Selassieju. Unatoč tome, evropski doprvaci su uspjeli doći do boda i sve su bliže osiguravanju prvog mjesta, dok Česima ostaje borba za drugo mjesto s Bugarima i Dancima.

U grupi C Austrija je u Beču savladala Švedsku s 2-1. David Alaba iz penala i Marc Janko već su u prvom poluvremenu šokirali Ibrahimovića i društvo čiji je poraz u samoj završnici ublažio Johan Elmander.

Austrija sada zaostaje za vodećom Njemačkom pet bodova, baš kao i Irska koja je hat-trickom Robbieja Keanea u petak u Dublinu pobijedila Farske Otoke (3-0). Švedska je sada četvrta s odigranom utakmicom manje, te tri boda zaostatka za Austrijom i Irskom.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2014. godine:

Grupa A

Hrvatska - Škotska 0-1 (Snodgrass 26) Belgija - Srbija 2-1 (De Bruyne 13, Fellaini 60 / Kolarov 87)

Redoslijed: 1. Belgija 19 (7 utakmica), 2. Hrvatska 16, 3. Srbija 7, 4. Wales 6 (-1), 5. Škotska 5, 6. Makedonija 4 (-1).

Grupa B

Armenija - Malta 0-1 (Mifsud 8) Češka - Italija 0-0

Redoslijed: 1. Italija 14 (6 utakmica), 2. Bugarska 10, 3. Češka 9, 4. Danska 6 (-1), 5. Armenija 3 (-1), 6. Malta 3.

Grupa C

Austrija - Švedska 2-1 (Alaba 26 - 11m, Janko 32 / Elmander 82) Irska - Farski Otoci 3-0 (Keane 5, 56, 81)

Redoslijed: 1. Njemačka 16 (6 utakmica), 2. Austrija 11, 3. Irska 11, 4. Švedska 8 (-1), 5. Kazahstan 1, 6. Farski Otoci 0 (-1).