Kvalifikacije za SP
2

FOTO / Španija pokorila Pariz, Crnogorcima bod protiv Engleza

Utakmica Francuska - Španija (Foto: AFP)
U najzanimljivijoj utakmici evropskih kvalifikacija za odlazak na SP u Brazilu 2014. godine Španija je kao gost u Parizu svladala Francusku s minimalnih 1-0, te na taj način ispravila kiks protiv Finske (1-1) od prije četiri dana.

U vrlo zanimljivoj utakmici s pregršt prilika s obje strane napadač Barcelone Pedro bio je jedini strijelac u 58. minuti. Loptu je s lijeve strane napada oštro na pet metara ubacio lijevi bek Arsenala Nacho Monreal, koji je u ovoj utakmici zamijenio povrijeđenog Jordija Albu. Pedro se poput metka probio kroz sredinu odbrane Tricolora i iz neposredne blizine matirao Huga Llorisa.

Do kraja susreta Francuska je imala nekoliko sjajnih prilika, od kojih je najbolju propustio Patrice Evra, koji je iz neposredne blizine pucao glavom, no sjajno je reagirao golman Barcelone Victor Valdes i spriječio podjelu bodova.

Ovom jpobjedom Španija je preuzela vodstvo u jedinoj grupi s pet reprezentacija (grupa I), te sada tri utakmice prije kraja ima bod prednosti ispred Francuske (11-10).

U grupi H Crna Gora i Engleska podijelili su bodove u Podgorici odigravši 1-1, iako je reprezentacija Tri lava vodila dugih 70. minuta. Goste je već u 6. minuti u vodstvo doveo Wayne Rooney, koji je bio najviši u skoku nakon izvedenog kornera Stevena Gerrarda. Podsjetimo, Rooney je protiv Crne Gore 2011. godine zaradio kontroverzni crveni karton zbog gaženja suparnika, te nije imao pravo nastupa u prve dvije utakmice prošloljetnog Evropskog prvenstva u Ukrajini i Poljskoj.

Nakon velikog pritiska Crne Gore u nastavku konačnih 1-1 postao je Dejan Damjanović u 76. minuti. Prvo je njegov udarac glavom, nakon kornera, odbranio golman Joe Hart, nakon toga mu je udarac blokiran, ali je treća bila sreća za napadača korejskog Seoula.

I nakon šest odigranih utakmica grupe H Crna Gora je i dalje vodeća reprezentacija s 14 osvojenih bodova, dva više od Engleske. Treća je Poljska koja je iskoristila ovaj remi, te se pobjedom nad San Marinom približila na četiri boda od Engleske, odnosno šest od Crne Gore, ali uz utakmicu manje.

Njemačka je u grupi C po drugi put u pet dana svladala Kazahstan, ovoga puta na domaćem travnjaku u Nürnbergu 4-1. Elf je Kazahstance svladao na pogon Borussije Dortmund. Naime, prva tri pogotka su u razmaku od devet minuta (23-32) postigli Marco Reus, Mario Götze i Ilkay Gündogan. Dvije asistencije podijelio je veznjak Real Madrida Mesut Özil, dok je jednom asistirao Philipp Lahm.

Utakmica Crna Gora - Engleska (Foto: AFP)
Početkom nastavka na 1-3 je smanjio Heinrich Schmidtgal, a tačku na "i" njemačkoj pobjedi postavio je svojim drugim pogotkom Reus, nakon asistencije Gündogana.

U drugoj utakmici grupe Austrija je na gostovanju ukrala bod Irskoj pogotkom Davida Alabe u drugoj minuti sudačke nadokande. Prethodno je Irska preko Jonathana Waltersa preokrenula rano vodstvo Austrije, koju je u 11. minuti u prednost doveo Martin Harnik.

U grupi D Holandija je sigurnom 4-0 pobjedom protiv Rumunije u Amsterdamu također došla na korak od osigranja nastupa na Svjetskom prvenstvu u Brazilu sljedeće godine. Oranje je na predah otišlo s minimalnih 1-0 dalekometnim pogotkom Rafaela van der Vaarta, a onda je u nastavku, u razmaku od devet minuta, napadač Manchester Uniteda Robin van Persie s dva pogotka riješio pitanje pobjednika. Najprije je postigao gol na asistenciju Arjena Robbena u 56., a potom i s bijele tačke u 65. Jeremain Lens je u 90. samo potvrdio uvjerljivu pobjedu Tulipana.

Holanđanima, koji su i dalje stopostotni nakon šest odigranih utakmica, je u prilog išao i rezultat iz Turske gdje je Mađarska uzela bod odigravši 1-1. Oranje četiri kola prije kraja kvalifikacija ima sedam bodova prednosti ispred Mađara.

Kvalifikacije za SP 2014. godine, Evropa:

Grupa A

Wales - Hrvatska 1-0 (Bale 21-11m / Lovren 77, Da Silva 87) Belgija - Makedonija 1-0 (Hazard 62) Srbija - Škotska 2-0 (Đuričić 59, 65)

Redoslijed: 1. Belgija 16, 2. Hrvatska 16, 3. Srbija 7, 4. Wales 6, 5. Makedonija 4, 6. Škotska 2

Grupa B

Malta – Italija 0-2 (Balotelli 8-11m, 45) Armenija – Češka 0-3 (Vydra 47, 81, Kolar 90+4) Danska – Bugarska 1-1 (Agger 63-11m / Manolev 51)

Redoslijed: 1. Italija 13 (5 utakmica), 2. Bugarska 10 (+1), 3. Češka 8, 4. Danska 6, 5. Armenija 3 (-1), 6. Malta 0

Grupa C

Njemačka – Kazahstan 4-1 (Reus 23, 90, Götze 27, Gündogan 32 / Schmidtgal Irska – Austrija 2-2 (Walters 25-11m, 45+1 / Harnik 11, Alaba 90+2)

Redoslijed: 1. Njemačka 16 (6 utakmica), 2. Austrija 8 (-1), 3. Švedska 8 (-2), 4. Irska 8 (-1), 5. Kazahstan 1, 6. Ovčji otoci 0 (-2)

Grupa D

Holandija – Rumunija 4-0 (Van der Vaart 12, Van Persie 56, 65-11m, Lens 90) Turska – Mađarska 1-1 (Yilmaz 63 / Böde 71) Estonija – Andora 2-0 (Anier 45+1, Lindpere 61)

Redoslijed: 1. Holandija 18, 2. Mađarska 11, 3. Rumunija 10, 4. Turska 7, 5. Estonija 6, 6. Andora 0

Grupa F

Azerbejdžan – Portugal 0-2 (Alves 63, Almeida 79) Sjeverna Irska – Izrael 0-2 (Refaelov 77, Ben Basat 84)

Redoslijed: 1. Rusija 12 (4 utakmice), 2. Izrael 11 (+2), 3. Portugal 11 (+2), 4. Sjeverna Irska 3 (+1), 5. Azerbejdžan 3 (+2), 6. Luksemburg 2 (+1)

Grupa H

Crna Gora – Engleska 1-1 (Damjanović 76 / Rooney 6) Ukrajina – Moldavija 2-1 (Jarmolenko 61, Kačeridi 71 / Suvorov 80) Poljska – San Marino 5-0 (Lewandowski 21-11m, 50-11m, Piszczek 28, Teodorczyk 61, Kosecki 90+1)

Redoslijed: 1. Crna Gora 14 (6 utakmica), 2. Engleska 12, 3. Poljska 8 (-1), 4. Ukrajina 8 (-1), 5. Moldavija 4, 6. San Marino 0

Grupa I

Francuska – Španija 0-1 (Pedro 58)

Redoslijed: 1. Španija 11 (5 utakmica), 2. Francuska 10, 3. Gruzija 4, 4. Bjelorusija 3 (-1), 5. Finska 2 (-2)