Kvalifikacije za SP
3

Albanija šokirala Norvešku, "Elf" rutinski

Nogometaši Njemačke su u laganom ritmu obavili svoj posao ovog petka, te su u utakmici 5. kola grupe C kvalifikacija za SP 2014. godine, slavili kod Kazahstana 3-0.

Nakon nekoliko propuštenih prilika, unutar samo tri minute (20. i 22. minuta) Njemačka je zabila dva pogotka (Schweinsteiger i Götze), te tako odagnala i ono malo neizvjesnosti ako je postojalo.

Njemačka je zbilja odigrala gotovo kao na treningu, te se nije previše trudila popraviti gol-razliku ovom prilikom, pa je tako ostala i daleko od ponavljanja onoga što je, primjerice, napravila u Irskoj kada je slavila 6-1. Posljednji je pogodak na astanskom terenu u nastavku postigao Thomas Müller.

Do šokantne pobjede je došla Albanija u Oslu kod Norveške od 1-0, te je potpuno zakomplicirala situaciju u grupi E. Vodi s utakmicom manje Švicarska (10 bodova), no samo bod manje imaju Albanija i Island, a tri manje Norveška. Junak albanske pobjede je bio Hamdi Salihi u 67. minuti, a albanska odbrana je prije i nakon toga izdržala inicijativu domaćina.

Turska je odigrala s pola snage i uzela tri boda kod Andore (2-0). Jedan je pogodak postigao Burak Yilmaz, koji neumoljivo trese ove sezone mreže za Galatasaray i u Ligi prvaka. Turci i dalje prilično zaostaju u grupi D za Holanđanima, Mađarima i Rumunima.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2014., 5. kolo:

Grupa B:

Bugarska - Malta 6-0 (Tonev 6, 38, 68, Popov 47, Gargorov 55, Ivanov 78) Češka - Danska (kasnije)

Tabela: 1. Italija 10 (4 utakmice), 2. Bugarska 9 (5), 3. Češka 5 (3), 4. Armenija 3 (3), 5. Danska 2 (3), 6. Malta 0 (4).

Grupa C:

Kazahstan - Njemačka 0-3 (Schweinsteiger 20, Götze 22, Müller 74) Austrija - Farski otoci (kasnije) Švedska - Irska (kasnije)

Tabela: 1. Njemačka 13 (5 utakmica), 2. Švedska 7 (3), 3. Irska 6 (3), 4. Austrija 4 (3), 5. Kazahstan 1 (5), 6. Farski otoci 0 (3).

Grupa D:

Andora - Turska 0-2� (Inan 30, Burak Yilmaz 45) Holandija- Estonija (kasnije) Mađarska - Rumunjska (kasnije)

Tabela: 1. Nizozemska 12 (4 utakmice), 2. Mađarska 9 (4), 3. Rumunjska 9 (4), 4. Turska 6 (5), 5. Estonija 3 (4), 6. Andora 0 (5).

Grupa E:

Slovenija - Island 1-2 (Novakovič 34 / Sigurdsson 55, 78) Norveška - Albanija 0-1 (Salihi 67)

Tabela: 1. Švicarska 10 (4 utakmice), 2. Albanija 9 (5), 3. Island 9 (5), 3. Norveška 7 (5), 5. Slovenija 3 (5), 6. Cipar 3 (4).