73

Tok utakmice / Kvalifikacije za SP: Belgija - BiH 4:0

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine na stadionu King Baudouin u Briselu u 2. kolu grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018. poražena je od reprezentacije Belgije (4:0). Meč počinje u 20:45 sati, a tekstualni prijenos sa fotografijama i videozapisima mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.
  • Kraj. težak poraz Zmajeva u Briselu u okviru 2. kola kvalifikacija za Mundijal u Rusiji.

90+3' - Lulić! Lopta odlazi preko gola nakon šuta našeg igrača sa oko 10 metara.

90+1' - Fellaini faulira Đurića. Žuti karton za Fellainija.

90+' - Ulazimo u sudijsku nadoknadu. Igrat će se još tri minute.

89' - Dva vezana kornera našeg tima sa lijeve strane. Nakon drugog je prijetio Đurić, ali brani Courtois.

88' - Treća izmjena kod Belgije. Odlični kapiten tima Eden Hazard izlazi, a mijenja ga Mirallas.

82' - Druga izmjena kod Belgije. Benteke je zamijenio Lukakua. Kod nas je ušao Cimirot umjesto Pjanića.

79' - LUKAKU! Majstorija napadača Belgije za 4:0. Lukaku je sa 16 metara silovito šutirao, lopta je na putu ka golu pogodila i Zukanovića te prevarika Begovića.

78' - Baždarević razočarano maše rukama, Belgija nastavlja prijetiti. Mertens sa oko 16 metara šutira preko gola.

76' - Luliću žuti karton nakon prekršaja nad Hazardom.

73' - Druga izmjena u našem timu. Višća mijenja Jajala.

68' - Prečka! Đurić glavom pogađa prečku Belgije. Ostaje 3:0. Ovacije sa tribina za Đurića.

67' - Carrasco opasno šutira sa ivice šesnaesterca, ali udarac sjajno brani Begović.

66' - Kakav promašaj! Lukaku je promašio poluprazan gol nakon što mu je loptu nesebično dodao Carrasco koji je također mogao matirati Begovića poslije kontranapada.

65' - Ciman loše reaguje i skreće loptu u korner. Pjanić ubacuje, ali Lukaku spašava.

64' - Prva izmjena u našem timu. Milan Đurić ulazi umjesto Ibiševića.

62' - Šansa za Džeku! Korner za naš tim. Nakon kornera nastala je gužva i izborili smo novi korner, ovaj put sa lijeve strane. Ponovo smo napravili gužvu u kaznenom prostoru Belgije, ali još jednom bez prave prijetnje.

60' - GOOOOL! Alderweireld pogađa nakon kornera. Štoper Belgije je utrčao na prvu stativu i loptu Mertensa desnom nogom atraktivno skrenuo u gol.

59' - Novi napad Belgije. Lukaku je prošao po lijevoj strani i izborio korner.

59' - Obećavajući napad Belgije okončan je mlakim pokušajem Mertensa sa oko 16 metara.

57' - Ponovo Lulić ubacuje sa desne strane kaznenog prostora, ali je ubačaj izblokiran.

56' - Odličan napad našeg tima, Pjanić je uposlio Lulića koji je izborio korner, ali sudije ne dodjeljuju korner nego pokazuju da je lopta za Belgiju.

55' - Ofsajd Lukakua.

54' - Novi korner za naš tim. Opet sa desne strane. Belgijanci ispucavaju loptu.

52' - Opasan napad našeg tima preko desne strane. Pjanić je ubacivao reznatno, ali Belgijanci izbacuju u korner. Nakon kornera lopta se odbija do Jajala koji sa oko 22 metra šutira pored gola. Dobro otvaranje Zmajeva u drugom dijelu.

52' - Na drugoj strani prijeti opasni Hazard koji također loše zahvata loptu sa oko 16 metara. Lagana odbrana Begovića.

51' - Nakon dužeg napada našeg tima po lijevoj strani Medunjanin je tražio Džeku koji loše zahvata loptu i šutira glavom preko gola.

49' - Ibiševićev udarac sa oko 16 metara je izblokiran. Lopta je kod belgijskih igrača.

47' - Vertonghen je u skoku koljenom udario Pjanića u leđa. Naš veznjak je ostao ležati na zemlji. Ukazuje mu se pomoć.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Zmajevi su krenuli sa centra.

• Igrači se vraćaju na teren. Uskoro će početi drugo poluvrijeme. Bez izmjena u timovima.

• Rezultati 2. kola grupe H na poluvremenu:

Grčka - Kipar 2:0 Estonija - Gibraltar 0:0 Belgija - BiH 2:0.

• Kraj prvog poluvremena.

45+1' - Atkinson je produžio za dvije minute.

45' - Igra se posljednji minut prvog dijela. Zmajevi nakon drugog gola Belgije izgledaju ošamućeno i sve konce ove utakmice drži domaćin. Poluvrijeme za zaborav. Izraz lica našeg selektora sve govori.

42' - Belgija je nakon dužeg napada koji je krenuo od odbrane izigrala naš tim i bila u odličnoj situaciji za gol, ali je presudan pas Mertensa presjekao Begović. Lukaku je čekao loptu pred polupraznim golom.

38' - Carrasco nakon lijepog poteza ulazi u kazneni prostor i pada te traži penal, ali ponovo Atkinson ne svira.

36' - Utakmica je nakratko prekinuta jer se Mertens žalio na bolove nakon što ga je Lulić udario rukom. Sudija to nije primijetio.

33' - Opasan napad Belgije preko desne strane, ali Mertens ne uspijeva lijepo primiti loptu.

31' - Nakon centaršuta iz prekida sa desne strane do lopte dolazi Vertonghen koji šutira preko gola.

30' - Nakon ujednačene igre, primili smo dva jako jeftina gola i sada imamo ogroman zaostatak.

29' - GOOOL! Eden Hazard za 2:0! Jajalo je izgubio loptu, Mertens uposlio Hazarda koji dribla Begovića i pogađa za 2:0.

26' - GOOOL! Belgija vodi! Autogol Spahića. Meunier je ubacio sa desne strane, loptu su propustili Mertens i Zukanović, Spahić se našao na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme i nesretno pogodio svoju mrežu.

23' - Zukanović startuje nad Mertensom, Belgijanci traže penal, ali sudija se nije oglasio.

21' - Jordan Lukaku zbog povrede napušta meč. Mijenja ga Ciman koji će igrati na mjestu štopera, dok će na lijevog beka Vertonghen.

19' - Šansa za naš tim! Lulić ubacuje po zemlji sa desne strane, lopta se odbija do Medunjanina koji sa oko 16 metara šutira preko gola.

18' - Bičakčićev pas za Begovića bio je jako loš, ali Begović stiže prije Mertensa i spašava.

15' - Kolašinac zbog prigovora dobio žuti karton. Ranije je sudija Martin Atkinson propustio signalizirati aut za naš tim što je naljutilo našeg beka.

14' - Iza nas je mirnih pet minuta igre.

9' - Prekid za Belgiju sa lijeve strane. Spasili smo se.

9' - Naš tim u izgradnji napada. Štoperi Bičakčić, Spahić i Zukanović zajedno sa zadnjim veznim Jajalom grade napad. Lulić igra po desnom, a Kolašinac po lijevom boku.

6' - Dva obećavajuća napada Belgije, na kraju Hazard centrira, ali niko ne dodiruje loptu.

5' - Oba tima su prijetila centaršutevima sa lijeve strane. Bez većih uzbuđenja.

2' - Debitantski nastup za BiH večeras upisuje veznjak Palerma Mato Jajalo (28).

1' - Lopta je u posjedu Belgije.

1' - Utakmica je počela. Sretno Zmajevi!

20:42 - Završeno je intoniranje himne naše zemlje koju bodri oko 5.000 navijača. Slijedi himna domaćina.

20:40 - Igrači su izašli na teren. Slijedi intoniranje himne BiH.

20:28 - Edin Džeko je u četiri utakmice protiv Belgije svaki put pogađao mrežu, a ukupno je postigao pet golova protiv Crvenih đavola. Nadamo se da će i večeras proslaviti pogodak koji će nam donijeti barem jedan bod.

Belgija je "rodila" Dijamanta: Džeko samo Lihtenštajnu dao više golova nego Crvenim đavolima

20:25 - "BiH ima jak kolektiv, igrače koji mnogo vole svoju zemlju, koji se dobro poznaju i čine dobar tim. Mi moramo biti na nivou na kojem će BiH biti tokom utakmice. Ako naša ekipa bude radila onako kako je dogovoreno, sve će biti savršeno. Moramo zaigrati snažno od prve minute", izjavio je selektor Belgije Martinez na jučerašnjoj press konferenciji.

"Atmosfera u ekipi je dobra, uradili smo sve što smo planirali, ali sigurno je da ćemo protiv Belgije morati dati svoj maksimum za dobar rezultat. Oni imaju problema s povredama, ali to je selekcija koja ima adekvatne zamjene. Talentirani su i morat ćemo se adaptirati na terenu, ali isto tako će i njima biti teško", rekao je selektor BiH Baždarević.

20:22 - Bosna i Hercegovina je u ovoj godini odigrala pet prijateljskih utakmica i ostvarila je četiri pobjede (Luksemburg, Švicarska, Danska nakon penala na Kirin kupu i Japan u finalu Kirin kupa) uz jedan poraz (Španija). Igrali smo i jedan kvalifikacioni meč, onaj protiv Estonije u Zenici u 1. kolu kvalifikacija za SP kada smo slavili sa 5:0.

Belgija je ove godine odigrala 11 utakmica od čega pet prijateljskih. U pet utakmica na Euru u Francuskoj upisala je tri pobjede (Irska, Švedska, Mađarska) i dva poraza (Italija, Vels). U pet prijateljskih mečeva upisala je dvije pobjede (Švicarska, Norveška), remi (Finska) i dva poraza (Portugal i Španija). U 1. kolu kvalifikacija za SP Belgija je u gostima sa 3:0 pobijedila Kipar.

20:20 - Ovo će biti naš sedmi susret protiv Belgije. Svih šest prethodnih odigrali smo u kvalifikacijama za velika takmičenja. Slavili smo tri puta, jednom smo remizirali i dva puta izgubili od Belgije. Ovo su zabilježeni rezultati:

1. mart 2005. godine: Belgija - BiH 4:1
  2. septembar 2005. godine: BiH - Belgija 1:0
  3. mart 2009. godine: Belgija - BiH 2:4
  4. april 2009. godine: BiH - Belgija 2:1
  5. oktobar 2014. godine: BiH - Belgija 1:1
  6. septembar 2015. godine: Belgija - BiH 3:1

20:17 - Zmajevi na zagrijavanju pred večerašnju utakmicu.

20:16 BiH će igrati u sastavu: Asmir Begović, Ermin Bičakčić, Emir Spahić, Ervin Zukanović, Sead Kolašinac, Miralem Pjanić, Haris Medunjanin, Mato Jajalo, Senad Lulić, Vedad Ibišević, Edin Džeko.

Na klupi su: Ibrahim Šehić, Jasmin Burić, Edin Cocalić, Ognjen Vranješ, Mario Vrančić, Gojko Cimirot, Mateo Sušić, Tino-Sven Sušić, Toni Šunjić, Milan Đurić, Edin Višća, Izet Hajrović.

Selektor BiH: Mehmed Baždarević.

Belgija će igrati u sastavu: Thibaut Courtois, Thomas Meunier, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Jordan Lukaku, Maourane Fellaini, Axel Witsel, Yannick Carrasco, Eden Hazard, Dries Mertens, Romelu Lukaku.

Na klupi Belgije su: Simon Mignoket, Matz Sels, Christian Kabasele, Kevin Mirallas, Steven Defour, Divock Origi, Youri Tielemans, Michy Batshuayi, Christian Benteke, Nacer Chadli, Laurent Ciman.

Selekor Belgije: Roberto Martinez.

20:15 - Reprezentacija Bosne i Hercegovine igra svoj šesti ciklus kvalifikacija za svjetska prvenstva. Jednom smo zaustavljeni u baražu (Kvalifikacije za Mundijal 2010.) i jednom smo se plasirali (Kvalifikacije za Mundijal 2014.). Ovaj put sa nama u grupi H nalaze se Belgija, Grčka, Estonija, Kipar i Gibraltar.

20:15 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba. Dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice 2. kola grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u kojoj se sastaju reprezentacije Belgije i Bosne i Hercegovine. Meč počinje u 20:45 sati sa direktnim prijenosom na BHRT-u.