46

Tok utakmice / Kvalifikacije za SP: BiH - Kipar 2:0

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine na stadionu Bilino Polje u Zenici u 3. kolu grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2018. savladala je reprezentaciju Kipra rezultatom 2:0. Meč počinje u 20:45 sati, a tekstualni prijenos sa fotografijama i videozapisima mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.
  • Kraj. Pobjeda našeg tima rezultatom 2:0.

90+2' - Šansa! Korner sa lijeve strane za naš tim. Spahić je opasno šutirao glavom. Dolazimo do novog kornera, ali Panayi hvata loptu.

90+' - Estrada je meč produžio za tri minute.

87' - Šansa! Pjanić je jedva dohvatio loptu u petercu protivničkog tima. Bilo je opasno po Kiprane.

85' - Rezultati u preostalim mečevima naše grupe H:

Gibraltar - Belgija 0:6 (Benteke 1', 43', 56', Witsel 19', Mertens 51', Hazard 79') Estonija - Grčka 0:2 (Torosidis 2', Stafylidis 61')

82' - Treća izmjena u našem timu. Vedad Ibišević je zamijenio Milana Đurića.

80' - GOOOOOOOOOOL! DŽEKO! Pjanić je centrirao sa desne strane, a Dijamant matirao Panayija.

79' - Obećavajući napad Kiprana. Nakon centaršuta sa desne strane, Kipar je izborio korner, a naš tim je otklonio opasnost.

78' - Tino Sven Sušić mijenja Edina Višću.

77' - Costas Charalambides mijenja Dimitrisa Christofija.

75' - Đurić se izborio za priliku, ali loše šutirao iskosa sa oko 15 metara.

74' - Ponovo dolazimo do obećavajuće šanse. Višća je centrirao i izborio korner sa lijeve strane. Hajrović dolazi do lopte koja se odbila do njega, ali njegov udarac je izblokiran.

72' - George Efrem mijenja Antreasa Makrisa.

72' - Velika šansa!!! Džeko je izašao jedan na jedan protiv Panayija, pokušao ga driblati, ali nije uspio u tome.

71' - Stadion je eruptirao. Lakše se diše.

70' - GOOOOOOOOOOOOOOOOL! Džeko!!! Pjanić je iskoristio grešku Alexandroua i uzeo loptu u protivničkom šesnaestercu, pronalazi Džeku koji sa oko 11 metara pogađa za 1:0!

68' - Kratki period igre kada Kiprani vežu konce oko našeg šesnaesterca. Sreća, bez većih prilika.

67' - Žuti karton za Medunjanina nakon prekršaja nad Kastanosom.

67' - Rezultati u preostalim mečevima naše grupe H:

Gibraltar - Belgija 0:5 (Benteke 1', 43', 56', Witsel 19', Mertens 51') Estonija - Grčka 0:2 (Torosidis 2', Stafylidis 61')

65' - Velika šansa! Hajrović šutira sa lijeve strane, Panayi jedva brani, a Đurić ne uspijeva stići do lopte i pogoditi praznu mrežu. U presudnom momentu odbrana izbacuje loptu u korner. Opet nismo zaprijetili nakon kornera. Ovacije za Hajrovića nakon snažnog udarca.

64' - Izet Hajrović ulazi umjesto Seada Kolašinca.

63' - Treći korner za goste na ovom meču. Bez opasnosti za Zmajeve. Lulić je krenuo u kontru, ali je izgubio loptu. Potom Đurić pravi prekršaj i zarađuje žuti karton.

60' - Medunjanin pokušava iz slobodnog udarca sa velike udaljenosti. Bez problema hvata golman gostiju.

58' - Džeko! Pjanić je ukrao loptu i uposlio Džeku koji izlazi jedan na jedan protiv Panayija koji brani. Džeko u nastavku akcije ponovo dolazi do lopte i šutira, ali je udarac izblokiran.

58' - "Hoćemo pobjedu", odjekuje sa tribina. Navijači pozdravljaju svaki dobar potez naših igrača. Čekamo pogodak.

57' - Rezultati u preostalim mečevima naše grupe H:

Gibraltar - Belgija 0:5 (Benteke 1', 43', 56', Witsel 19', Mertens 51') Estonija - Grčka 0:1 (Torosidis 2')

54' - Šansa! Pjanić je odlično uposlio Džeku koji šutira glavom, lopta odlazi pored gola.

53' - Velika šansa! Višća je u zadnji čas stigao loptu i centrirao, a Džeko glavom šutirao pored gola. Panayi je bio matiran.

50' - Rezultati u preostalim mečevima naše grupe H:

Gibraltar - Belgija 0:4 (Benteke 1', 43', Witsel 19', Mertens 51') Estonija - Grčka 0:1 (Torosidis 2')

49' - Prodor Kiprana po desnoj strani, rezantan centaršut, Šunjić šalje loptu u korner nakon kojeg nije bilo prijetni po naš tim.

48' - Džeko dolazi do lopte na vrhu šesnaesterca, ali njegov udarac odlazi preko gola.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Sa centra je krenuo naš tim.

• Igrači oba tima se vraćaju na teren. Očekujemo početak drugog poluvremena.

• Rezultati u preostalim mečevima naše grupe H:

Gibraltar - Belgija 0:3 (Benteke 1', 43', Witsel 19') Estonija - Grčka 0:1 (Torosidis 2')

• Naš tim je dominirao u prvom dijelu, ali osim pokušaja preko centaršuteva nismo napravili mnogo toga. Kiprani se za sada dobro brane i trude se svakom prilikom odugovlačiti vrijeme.

• Kraj prvog poluvremena.

45+3' - Đurić je izborio korner. Pjanić je ubacio sa lijeve strane, Spahić šutira pored gola.

45+' - Glavni sudija meča Javier Estrada produžio je poluvrijeme za dvije minute.

44' - Pjanić je loše centrirao, lopta se odbija do Medunjanina koji šalje loptu u gol-aut.

43' - Soteriou se vratio na teren. U međuvremenu je Džeko izborio prekršaj na lijevoj strani.

41' - Soteriou se žali na povredu i trenutno mu se ukazuje pomoć na terenu. Naši navijači negoduju. Napadač Kiprana je napustio teren.

39' - Šansa za Kipar! Christofi je došao do lopte na desnoj strani šesnaesterca, šutirao, ali Begović brani. Korner za goste sa lijeve strane. Loše su ovo izveli Kiprani. Bez problema za Zmajeve.

37' - Kolašinac centrira, Lulić ne uspijeva lagano smiriti loptu. Izborili smo novi korner, ali ponovo bez opasnosti za Kipar.

36' - Golman Kipra Panayi dobija žuti karton zbog novog odugovlačenja.

35' - Džeko! Đurić je prebacio loptu nakon dugog pasa iz naše odbrane, a onda je Džeko iz mrtvog ugla šutirao u mrežu gostujućeg gola.

33' - Tenzije su se povećale nakon dva zračna duela Đurića sa protivničkim igračem i golmanom. Ovacije za našeg napadača sa tribina.

31' - Pjanić centrira iz slobodnog udarca, Đurić šutira glavom preko gola.

30' - Žuti karton za Soterioua zbog prigovora.

28' - Centaršut Lulića sa lijeve strane i udarac Đurića glavom, ali još jedna lagana odbrana Panayija.

27' - Sa tribina se čuju zvižduci upućeni našem timu od kojeg se traži konkretnija igra prema naprijed. Sada i zvižduci golmanu gostiju zbog odugovlačenja prilikom ispucavanja lopte.

26' - Belgija vodi sa 2:0 protiv Gibraltara u gostima. U 20. minuti pogodio je Witsel.

25' - Pokušava i Đurić glavom, ali lopta odlazi pored gola.

24' - Pokušava i Pjanić sa distance. Udarac je izblokiran, novi korner, ali ponovo bez opasnosti za Kipar.

22' - Višća! Šut iskosa sa oko 15 metara, korner za naš tim. Nakon kornera Džeko pravi faul.

21' - Korner sa desne strane za naš tim, ali opet bez prijetnje.

16' - Džeko šutira glavom! Brani golman gostiju.

14' - Opasno pred našim golom. Christofi se ubacio iz drugog plana i uputio loptu u kazneni prostor, ali na sreću nije bilo nikog od Kiprana. Christofi je utrčao u prazan prostor između dva naša štopera.

10' - Opasno pred golom Kipra. Pjanić pronalazi Višću koji povratnom loptom pokušava pronaći Džeku, ali lopta odlazi u korner. Drugi za naš tim. Pjanić je pronašao Đurića koji šutira glavom, ali lagan plijen za golmana Kipra.

6' - Nova šansa! Džeko je tražio Đurića koji ne uspijeva doći do lopte prije golmana Panayija.

5' - Kakva šansa! Vranješ i Višća su probili po desnoj strani, lopta se odbila do Pjanića koji šutira tik pored lijeve stative.

4' - Rezultati u preostalim mečevima naše grupe H:

Gibraltar - Belgija 0:1 (Benteke 1') Estonija - Grčka 0:1 (Torosidis 2')

1' - Sa centra su krenuli gosti, ali brzo smo doli do lopte i izborili korner sa desne strane. Bez opasnosti za Kipar.

1' - Utakmica je počela. Sretno Zmajevi!

20:42 - Završeno je intoniranje himni. Čekamo početak meča.

20:41 - "Jedna si, jedina", odliježe sa tribina Bilinog Polja, a trenutno se intonira himna BiH.

20:40 - U toku je intoniranje himne Kipra. Ovo je himna "Slobodi" koja je i nacionalna himna Grčke. Ovu ćemo himnu slušati i narednog mjeseca na gostovanju u Atini.

20:39 - Igrači izlaze na teren. "Ko ne skače, mrzi Bosnu", odjekuje sa tribina.

20:36 - Uz navijanje sa tribina čeka se izlazak igrača na teren Bilinog Polja.

20:35 - Selektor Kipra Christakis Christoforou na raspolaganju ima sve pozvane igrače, dok Mehmed Baždarević ne može računati na povrijeđenog Danijela Milićevića, koji je otpao prije meča sa Belgijom, te na Muhameda Bešića, kojeg odavno nema zbog povrede.

20:34 Ognjen Vranješ, Senad Lulić, Mato Jajalo i Sead Kolašinac su pod prijetnjom suspenzije za naredni meč ukoliko dobiju javnu opomenu. U istoj situaciji u reprezentaciji Kipra su Elias Charalambous, Jason Demetriou, Vincent Laban, Kostas Laifis, Grigoris Kastanos, Costas Charalambides, Dimitris Christofi i Nestor Mytidis.

20:31 - Kipar je trenutno 87. reprezentacija svijeta i u ovoj kalendarskoj godini odigrao je četiri utakmice. Sve četiri je izgubio (Srbija, Ukrajina, Belgija i Grčka), pri čemu je dao samo jedan gol. Ali, nije to toliko pogubno kada se u obzir uzme snaga ekipa protiv kojih je igrao. Pogledamo li širu sliku, onda ćemo uočiti da je Kipar u posljednje tri kalendarske godine u 17 utakmica upisao 12 poraza, jedan remi i četiri pobjede, od čega su dvije protiv Andore te jedna protiv BiH i Izraela.

BiH je trenutno 23. reprezentacija svijeta. Ovo je naš osmi meč u 2016. godini. U dosadašnjih sedam upisali smo pet pobjeda (Luksemburg, Švicarska, Danska nakon penala, Japan i Estonija) i dva poraza (Španija i Belgija).

20:28 - Sa terena se povlače i Kiprani koji su popraćeni zvižducima naših navijača.

20:27 - Naši igrači se povlače sa zagrijavanja, dok sa tribina odjekuje: "Ko ne skače, mrzi Bosnu!"

20:26 - Reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras će imati četiri promjene u odnosu na sastav koji je istrčao protiv Belgije.

BiH (4-4-2): Begović - Vranješ, Šunjić, Spahić, Kolašinac - Višća, Pjanić, Medunjanin, Lulić - Džeko, Đurić.

Kipar (4-2-3-1): Panayi - Demetriou, Dossa Junior, Laifis, Alexandrou - Laban, Artymatas - Kastanos, Makris, Cristofi - Soteriou.

20:23 - Atmosfera tokom dana u Zenici nije bila euforična, a najviše su na to utjecali prohladno vrijeme te poraz od Belgije proteklog petka. Ipak, kako je vrijeme odmicalo broj navijača se znatno povećavao, a očekivanja su jasna - idemo po pobjedu. Popularni BH Fanaticosi ponovo će pružati podršku našim Zmajevima, a na stadionu Bilino Polje konstantno se povećava broj navijača.

20:21 - Nakon poraza od Kipra u Zenici, naš tim je ostao neporažen u narednih šest domaćih utakmica. Zabilježili učinak od četiri pobjede (Andora, Izrael, Vels i Estonija) i dva remija (Belgija i Irska).

20:19 - Posljednji susret BiH i Kipra odigran je prošle godine kada smo u posljednjem kolu kvalifikacija za Euro kao gosti slavili sa 3:2 i prošli u baraž gdje nas je zaustavila Irska. Međutim, posljednji susret BiH i Kipra na Bilinom Polju zbio se u septembru 2014. godine kada su nas Kiprani u 1. kolu istih kvalifikacija iznenađujuće savladali sa 2:1.

20:16 - U ovim trenucima na Bilinom Polju nalazi se oko 8 hiljada navijača, a broj se povećava. Kiša neprestano pada i mnogo je hladno, ali podrška neće izostati. Naši navijači su pozdravljeni velikim aplauzom prilikom izlaska na zagrijavanje i poruka sa tribina bila je jasna: "Hoćemo pobjedu". Igrači reprezentacije Kipra dočekanu su sa zvižducima.

20:15 - Bosna i Hercegovina nakon dvije odigrane utakmice ima tri boda i gol-razliku 5:4 što je dovoljno za treće mjesto na tabeli iza Belgije i Grčke koje imaju po šest bodova. Zmajevi su u 1. kolu na Bilinom Polju sa 5:0 ispratili Estoniju, a onda su u 2. kolu prije tri dana u Briselu sa 4:0 poraženi od Belgije.

20:15 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba. Dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice 3. kola grupe H kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u kojoj se sastaju reprezentacije Bosne i Hercegovine i Kipra. Meč počinje u 20:45 sati sa direktnim prijenosom na BHRT-u.