113

FOTO+VIDEO / Džeko dao gol i promašio penal u pobjedi Cityja nad Arsenalom

Piše: J. H.
Džeko je promašio penal u 10. minuti (Foto: AFP)
U drugom današnjem derbiju Premiershipa, Arsenal je ugostio prvaka Engleske Manchester City. Građani su sa Emiratesa odnijeli tri boda (2:0) zahvaljujući golovima Edina Džeke i Jamesa Milnera.

Do desete minute na Emiratesu nije bilo velikih uzbuđenja. Onda je Laurent Koscielny oborio Edina Džeku u šesnaestercu Arsenala što je sudija Mike Dean okarakterisao kao penal i pokazao na bijelu tačku. Uz to, Koscielny je dobio i direktan crveni karton te je Arsenal ostao sa 10 igrača na terenu.

Nepisano pravilo da penal ne izvodi igrač na kojem je i napravljen pokazalo se i u današnjem slučaju. Džeko je uzeo loptu, šutirao a Szczesny odbranio. Lopta je udarila u stativu i vratila se u ruke golmanu Tobdžija.

Džeko je imao priliku u 20. minuti, ali je i ovaj put bio neprecizan. Minutu kasnije, Manchester City došao je u vodstvo. Silva je dodao loptu do Carlosa Teveza, Argentinac do Jamesa Milnera koji je jakim šutem poslao loptu u mrežu Arsenala.

Ipak, Dijamant se za promašeni penal iskupio u 32. minuti kada je natrčao na jednu odbranjenu loptu i bez problema je poslao u mrežu Arsenala. Sa 2:0 za gostujuću ekipu otišlo se na odmor.

U 69. minuti Građani su mogli i do trećeg gola. Džeko je odlično istrčao polukontru, ubacio loptu za Teveza koji se našao sam ispred golmana Arsenala, ali je Szczesny uhvatio loptu prije nego je Argentinac uspio šutirati.

Nakon što je Arsenal ostao bez Koscielnyja i Građani su u 75. minuti ostali bez Vincenta Kompanyja koji je zbog grubog starta nad Jackom Wilshereom dobio crveni karton.

Džeko je napustio igru u 88. minuti a umjesto njega na teren je ušao Mario Balotelli.

U 89. minuti Walcott je mogao postići pogodak za Arsenal, ali je Joelon Lescott uspio odlično intervenisati i izbaciti loptu prije nego je ona ušla u gol. Do kraja utakmice nije bilo promjene rezultata.