Održan okrugli sto
16

Kako riješiti problem sistemskog finansiranja vrhunskog sporta Bosne i Hercegovine

N. K.
Foto: OK BiH
U prostorijama Olimpijskog komiteta BiH danas se na Okruglom stolu okupilo oko pedeset predstavnika sportskih saveza BiH, olimpijaca, predstavnika pojedinih ministarstava i predstavnika medija.

Okrugli sto je počeo sa uvodnim izlaganjem predsjednika OK BiH prof.dr. Milanka Mučibabića i prezentacijom kojom je obuhvaćeno aktuelno stanje sistemskog finansiranja sporta u Bosni i Hercegovini iz koje se vide mnogobrojne anomalije i nedostaci, odnosno kompletno odsustvo organizovanog i sistemskog finansiranja vrhunskog sporta u našoj državi.

Nakon prezentacije za riječ su se javili učesnici Okruglog stola, koji su izrazili veliko negodovanje postojećeg načina finansiranja koje dovodi u pitanje egzistiranje vrhunskog sporta u Bosni i Hercegovini.

"Sport je proglašen Javnim interesom za BiH i kao takav mora biti adekvatno finansiran", rekao je predsjednik OK BiH prof.dr. Milanko Mučibabić.

Za riječ su se javili i predstavnici Sportskih saveza BiH.

"Svjedoci smo da već tri puta za deset godina nemamo usvojen Državni budžet, a i kada je usvojen, grant za vrhunski sport je statistička greška u odnosu na prosjek Evropske Unije koji iznosi 1 posto od ukupnog državnog budžeta. Također u skladu sa postojećim kriterijima, vrhunski sportisti, sportski savezi BiH i Olimpijski komitet BiH, dobijaju minimalan dio iz grantova namijenjenih sportu, te se na iste može prijaviti bilo koje udruženje koje se bavi sportom, pa čak i na rekreativnoj osnovi. Kao posljedicu svega ovoga, najbolji sportisti BIH nemaju adekvatne uslove za bavljenjem sportom, te odlaze iz BiH i bore se pod drugim zastavama", poručili su.

Najveća zamjerka je minimalan ili nikakav budžet na državnom nivou kao i na ostalim nivoima administartivnog organizovanja BiH.

Na Okruglom stolu, sportski radnici su također komentarisali i izrazili veliko negodovanje po pitanju nepostojanja sistemskog finansiranja mladih olimpijskih nada, potencijalnih i evidentnih olimpijaca.

Učesnici Okruglog stola su također izrazili neslaganje po pitanju nagrađivanja za ostvarene sportske rezultate na evropskom i svjetskom nivou, kao i za nacionalne sportske penzije koje su minimalne i neusklađene na cijeloj teritoriji BiH.

Nakon dvosatne i konstruktivne diskusije svih učesnika Okruglog stola doneseni su sljedeći zaključci na kojima će se u kontinuitetu insistirati kod nadležnih Ministarstava ili tijela i to da se:

  • Uveća budžet za sport na svim nivoima vlasti BiH u skladu sa prosjekom Europske unije koja iznosi 1 posto od ukupnog državnog što bi na državnom nivou iznosilo minimalno 10 miliona KM.

  • Usvoje adekvatni kriteriji za dodjelu sredstava, gdje sredstva sa državnog nivoa trebaju biti isključivo namijenjena za Olimpijski komitet BiH, Sportske saveze BiH i Paraolimpijski komitet BiH, što preporučujemo i entitetskim nivoima. Sredstva bi se koristila za pripreme, nastup i nagrade reprezentativnih selekcija ili reprezentativaca (olimpijaca).

  • Da sredstva moraju biti operativna najkasnije od 1. januara za predstojeću godinu, a ne u decembru kada su gotovo sva takmičenja i aktivnosti završene.

  • Da se izdvaje značajnih sredstava od igara na sreću, a posebno sportskih kladionica koje koriste sport, sportiste i sportske manifestacije kao osnovno sredstvo funkcionisanja i izvor dobiti.

  • Izdvoje adekvatna sredstva za program "Podrška mladim olimpijskim nadama" na svim nivoima vlasti BiH.

  • Izdvoje adekvatna sredstava za program "Podrška za vrhunske sportiste" koja bi se usmjerila prema potencijalnim olimpijskim kandidatima i olimpijcima Bosne i Hercegovine.

  • Formira jedinstven sistem nagrađivanja za vrhunske rezultate na državnom, odnosno entitetskim nivoima ostvarenih na olimpijskim igrama, evropskim i svjetskim prvenstvima.

  • Napravi jedinstven sistem za dodjelu identičnih naknada na nivou BiH – nacionalnih sportskih penzija za sve vrhunske sportiste.

  • Traži se usvajanje strategije razvoja sporta BiH - dokument je spreman.