Živući fosil
52

Drevni i rijetko viđeni "đavolji" morski pas ulovljen u vodama Tajvana

B. H.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Na obalama Tajvana uhvaćen je golemi morski pas težak gotovo 800 kilograma koji je u sebi imao šest velikih mladunaca. Vjeruje se da je uhvaćeni morski pas najveći morski pas svoje vrste ulovljen u ovim vodama.

Morski psi goblini čudna su stvorenja s dugom isturenom njuškom i nizom šiljastih zuba. Ove dubokomorske životinje obično se nalaze duboko ispod površine. Prema Australskom muzeju, morski psi većinu dana provode u blizini morskog dna na dubinama od oko 300 do 900 metara. Obično narastu između tri i četiri metra.

Ova vrsta ima prozirnu kožu, ružičasto tijelo i opake zube. Budući da je glava oblikovana poput goblina, zove se 'morski pas goblin'. Također poznat kao 'đavolji morski pas', pripada drevnoj porodici morskih pasa

Morski pas goblin je rijetka vrsta dubokomorskog morskog psa. Ponekad ga nazivaju "živućim fosilom", a također je jedini preživjeli član porodice Mitsukurinidae, koji je star oko 125 miliona godina. Ovi se morski psi doista rijetko viđaju, s tek nekoliko zabilježenih susreta s ljudima. Znanstvenici su neke od njih izvadili iz oceana i pokušali uzgojiti u velikim akvarijima, ali nijedan nije izdržao više od tjedan dana.

Za sjeverozapadni Pacifik, uključujući vode Japana i Tajvana, kaže se da je leglo ove vrste. Neki istraživači vjeruju da ovi morski psi mogu plivati ​​čak i na dubini od 1300 metara.